AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'nin bağımsızlık için yaptığı referandum çağrısına Türkiye'nin sıcak bakmadığını söyledi.

Advert

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Ankara’da basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Rûdaw muhabiri, Ömer Çelik'e, bağımsız Kürt devleti için bir referandum hazırlığı yapıldığına yönelik açıklamaları sordu.

 

Ömer Çelik, "Bugünün meselesi, yeni suni kriz alanları oluşturmak değil. Meseleyi bir devlet meselesi olarak ortaya koymamak lazım” dedi.

 

Çelik, “Yeni devletçikler ve suni kriz alanları oluşturmak doğru değil. Yeni refah bütünleşmeleri üzerinde kafa yorulması gerektiğini düşünüyorum. O yüzden referendum çağrılarına sıcak bakmıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, 2 Şubat’ta yaptığı yazılı açıklamada, “Referandum en doğal hakkımız ve Kürt milleti bağımsız devletlerini kurmak için kimseden izin isteyecek değil” demişti.

 

Her milletin kendi kaderini tayin etme hakkı olduğunu belirten Başkan Mesud Barzani, “Kürtler kendileri bu işe kalkışmazlarsa başkaları hiçbir zaman bu hakkı onlara tanımayacaktır” ifadesini kullanmıştı.

 

Barzani, “Son günlerde bazı taraflar bağımsızlığa hazır olmadığımızı ve zeminin buna müsait olmadığını söylüyor. Ancak bilmeliler ki Kürt milletinin kaderini tayin etmesi için en doğru zaman bu zamandır” vurgusunu da yapmıştı.

Akp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler