6-7 Şubat’ta Diyarbakır Mitani ötelde gerçekleştirilen “Kürdistan’da Savaşın Sonlandırılması ve Siyasi Çözüm Perspektifi” Konferansında yazarımız Serdest Özgül'ün sunduğu sunumunu sizlerle paylaşıyoruz.

Advert

ARKADAŞLAR !!!

Ben bu konuşmamı Kimden nerden ve nasıl geldiği beli olmayan sinsi ve kahpe bir kurşunla Diyarbakır’da Dört ayaklı minarenin yanında şehit döşen merhum Tahir elçinin anısına adıyorum

Değerli katılımcılar, değerli dostlar, böylesi anlamlı ve tarihi bir ortamda bu önemli konferansı organize edenlere teşekkür ediyor, bu konferansın kırk yıldır ülkemiz Kürdistan’da süren kirli ve haksız savaşın durdurmasına vesile olmasını diliyoruz. Konferans düzenleyicilerinin hazırlamış olduğu gündem konuları ile ilgili düşüncelerimizi kısa ve net olarak izah etmek istiyoruz.

1----- Kürt ve Kürdistan sorununun tanımlanması:

Kürdistan sorunu Türkiye’ de bir Kürt sorununa indirgenemez. Ortadoğu’da bir Kürdistan sorunu vardır. Bu sorunu yaratanlar Türkiye, İran, İrak ve Suriye devletleridir. Bu devletler Kürtlerin üzerinde yaşadıkları toprakları bölüp parçaladıkları ve Kürt halkı üzerinde baskı rejimleri kurdukları için her dört parçada söz konusu devletler ile sorunlar yaşanmaktadır. Bu durum ve statüko değişmediği müddetçe, sorunların artarak yaşanacağı görülmektedir.

2---- Savaşın çözümsüzlüğü ve tahribatları:

Kürdistan’ın bir ülke olduğunu ret eden, Kürt halkının varlığını resmi olarak inkar eden devletlerin birinci dünya savaşından beri Kürtlere karşı kesintisiz bir savaş sürdürdüklerini görüyoruz. Ülkenin güney parçasında önce İngilizler, ardından Saddam rejimi Kürtlerle aralıksız savaştı, halkı yok etmeye göçertmeye çalıştı, ama savaşmakla hiçbir sorunu çözemedi, Kürtleri yok edemedi, onlara boyun eğdiremedi, topraklarını ebedi olarak işgalde tutamadı, kovuldu gitti, ömrü bitti!

Ülkenin Kuzeybatısında Çeşitli gerekçelerle 1919 dan beri Kürtlere karşı bir savaş sürdürülüyor. 1919 da Koçgiri, Sivas’ta, 1925’lerde Palu, Genç, Hani, Diyarbakır’ da, 1930’larda Ağrı ve Zilan’da, 1938’lerde Dersim ve yöresinde kitle katliamları ile süren yok etme savaşları sürdürüldü, katledilemeyenler topraklarından sürüldü.

Tek parti faşist / kimilerine göre ilerici rejimi altında susturulan ve boyun eğdirilen halk, 1960 lardan sonra kıpırdanıp haklarını istemeye başlayınca, sıkıyönetim olağanüstü hal, düşük yoğunluklu savaşla susturulmaya, göçertilmeye katledilmeye başlandı. Binlerce Köy harabeye döndü, on milyondan fazla insan göç etti, şehirler yıkıldı, 100 binlerce insan öldü, on binlerce insan işkencelerden geçti, yüz binlerce kişi tutuklandı, devlet her türlü yöntemi denedi ama sorun çözülmedi, daha da kangrenleşti.

Güneybatı Kurdistan’da Suriye rejimi Kürtleri vatandaş bile saymadı, onlara her türlü insanlık dışı muameleyi reva gördü.

Doğu Kürdistan’da, İran rejimi sürekli Kürtlerle savaş halindedir. Vinçlere takılıp idam edilen Kürt gençlerinin boşlukta sallanan cesetleri, Kürtlerin hafızasında silinmemecesine yer etti. .

Bu dört devlet, 90 yıldan beri Kürtlere karşı her türlü yol ve yöntemi denemesine rağmen Kürt ve Kürdistan sorunu onların bir nolu sorunu olarak durmaktadır. Buda bize ve onlara gösteriyor ki savaşla bu sorun çözülemez!.

3---- Çözüm perspektifi ve yolları:

Güney Kurdistan’da bu gün Federe bir Kürt devleti vardır. Irak’ta büyük sorunlar yaşanıyor ve Irak devleti diye bir devlet de artık mevcut değildir. Kürt hükümeti bağımsızlık ilan etmeye hazırlanmaktadır. Biz bu adımı destekliyoruz. Bütün güçlerimizle onların yanında olduğumuzu açıklıyoruz.

Buna bağlı olarak Güney Kurdistan’da Irak devletinin işgali sona ermiştir. Kürt silahlı kuvvetleri orada hakimdir.

Güneybatı Kürdistan’da (eğer PYD doğru söylüyorsa) Suriye işgalci güçleri yoktur! Madem ülkemizin iki parçası işgalci güçlerden arınmıştır bu iki parçamız için biz şunu öneriyoruz:

a) Aradaki sınırların kaldırılması,

b) Her iki parça için ulusal bir parlamentonun oluşturulması

,

c) Çok partili bir sistemin kabul edilmesi,

d) Tek bir ordunun oluşması

e) Referanduma giderek iki parçanın bağımsızlığı ilan etmesi.

Kuzeybatı Kurdistan da için çözüm önerimiz şudur:

a) Savaşın ve çatışmaların derhal durdurulması, hendek savaşı Kürt halkını göçertiyor, Kürt şehirlerini yıkıyor ve hendek kazanların hepsinin ölümleri ile sonuçlanıyor. Hiçbir amacı ve hedefi olmayan bu anlamsız / belki de anlamlı savaş derhal sona ermelidir. Bu konuda Qandil’ e dur denilmelidir.

B ) Savaş sona erdirildikten sonra bütün Kürt örgütleri, Kürtlerin oyları ile seçilen ve Kürdistan sorununun çözümünden yana olan belediye başkanları, milletvekilleri, bütün Kürt partilerinin temsilcileri, kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşlarının liderleri bir araya gelmeli ve geniş tabanlı bir müzakere heyeti seçmelidirler. 16 Yıldan beri görüşme denilen ‘vaka’ ile hiçbir ilerleme sağlanamış sadece Kürdistan halkı kandırılmıştır. Bizler sorunun çözümü için şunları öneriyoruz:

c) Kürt örgütleri, partileri, kanaat önderleri tarafından seçilen heyeti, Türk devleti tarafından Kürdistan sorununun çözümü için muhatap olarak kabul edilmelidir.

d) Kürdistan sorunu Küzey batıda federasyon biçiminde çözümü ile ancak mümkün olabilir!

e) Kürt halkının çoğunluk olarak yaşadığı toprakların adı; Kurdistan’ dır bu böyle kabul edilmelidir.

f) Bu topraklar üzerinde konuşulan Kürtçenin iki lehçesi Kurmanci ve zazaki resmi dil olarak kabul edilmelidir.

g) Kürdistan’ın bir yerel parlamentosu, bayrağı olmalı, valiler halk tarafından seçilmeli, Kürt halkı Kürdistan ın başkentinden yönetilmelidir.

h) Bu talepler gerekçeleri ile birlikte kaleme alınmalı ve Türkiye Büyük Millet meclisine Kürdistan sorununun çözüm önerileri olarak sunulmalıdır.

ı ) Türk Parlamentosu bu talepleri gündemine almadı ise, Meclise sunulan talepleri resmi olarak Avrupa ülkelerinin parlamentolarına, Avrupa

Parlamentosuna, Amerika Senatosuna ve Rusya Dumasına sunmalıdır

.

İ) Diplomatik Çalışmaların eşliğinde Fiili olarak Diyarbakır’da yerel parlamentonun açılışı yapılmalı, Kürt halkının oyları ile seçilmiş herkesin bu çatının altında yer alması sağlanmalı ve Türk parlamentosu terk edilmelidir.

Doğu Kürdistan sorununu çözümü :

Kuzey batı için önerdiklerimiz İran Kurdistanı için de geçerlidir!

Değerli arkadaşlar, değerli katılımcılar,

Bu konferans sadece burada konuşulanları noktalamakla sonuçlanmamalıdır. Bundan sonra yerine getireceği görevleri olmalıdır. Bu konudaki önerimiz şudur:

1 . Konferans bir heyet seçmelidir.

2 . Bu heyet, Kürdistan’da Süren savaşın durdurulması için derhal temaslara başlamalıdır.

Bunun için: Türk parlamentosunda yer alan Partilerden termin talep etmeli, bu partilerin yetkilileri ile görüşmeli, Türkiye’deki işveren sendikaları, işçi sendikaları, toplumun vicdanı konumundaki kişi ve kurumlara gidilmeli, heyet olarak amaçlarını anlatmak amacıyla toplu olarak bazı TV programlarına çıkmalı, görüşmeleri basına aktarmalıdır.

Son olarak Erbil parlamentosu bilgilendirilmeli ve Qandil dağına çıkılmalı, hendek savaşının Kürt halkına zarar verdiği anlatılmalı ve derhal bu eylemlere son verilmeli denilmelidir.

Serdest ÖZGÜL

Serdest Özgül
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler