Siverek Kürt Kültür Merkezi yayımladığı bir basın açıklaması ile 21 Şubat dünya ana diller gününü kutladı.

Advert

Merkezi Siverek'te bulunan Kürt Kültür Merkezi Başkanı Adnan Özbingöl imzası ile yayımlanan basın açıklamsı Antti Jalava'dan ana dillerin önemini vurgulayan “Ana dilim, benim derimdir ve diğer diller ise giysilerimdir. İnsan ne zaman isterse kendi isteklerine göre giysilerini değiştirebilir,ama derisini değiştiremez.” sözlerine vurgu yapılarak, "21 Şubat 1952’ de Pakistan’da Ana dillerin tanınması için başlatılan direnişler sürecinde binlerce insan yaşamını yitirdikten tam 47 yıl sonra, yani 1999 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Ana dilin Eğitim dili olmasını sağlamak, toplumların başta gelen temel hak ve özgürlüklerinden biridir, düşüncesinden yola çıkarak, insanların kendi dilleriyle düşünmesi, okuması ve yazarak kendini ifade edebilmesini sağlamıştır.

2000 yılından bu yana tüm Dünya’da “21 şubat Dünya Ana Dil Günü” olarak kutlanmaktadır.

           Ana dil, gerek birey gerek toplum açısından en temel ve can alıcı noktalardan biridir. Ana dil bir ulusun varlık nedeni olması ile beraber, bireyde kimlik biçimlenmesinin de en önemli rollerinden birine sahiptir.

           Ana dil, canlı bir varlıktır. Aynı zamanda sosyal bir kurumdur. Ana dil sadece iletişim kurmakla kalmaz,bu iletişim sonucundan doğan kültür unsurların da nesilden nesile aktarılmasını sağlar.Toplumu diğer toplumlardan farklı kılar.

          Ana dil, ulusun birliğini kuran en önemli etkendir.

          Ana dil,toplumun tarihsel gelişim sürecini kalıcılaştırır,diğer bilgiler ondan sonra ve onun yardımıyla öğretilir.

          Bu bakımdan Ana dil, diğer bütün bilgilerin ve kültürlerin anahtarıdır. Bu kadarla kalmıyor,insan olmanın ,insan olarak yaşamanın,insan olarak görev yapmanın temel taşıdır"

KEMALİST CUMHURİYET TEK DEVLET, TEK DİL, TEK BAYRAK VE TEK ULUS İDOLOJİSİ İLE KÜRTLERİ İNKAR ETMİŞTİR

 

Bsın açıklamasının devamında "Bu bağlamda Irkçı,Kemalist Cumhuriyet devletinin kuruluşundan bu yana tek devlet,tek dil,tek bayrak ve tek ulus ideolojisini geliştirerek Kürtleri inkar,imha ve asimilasyon yöntemleriyle dillerinin,kültürlerinin,sanatsal, mimari ve tarihlerinin yok edilmesi için topyekün imha hareketlerine girişerek Kürt ve Kürdistan’ı adeta kan gölüne çevirdiler.Sürgünler,tutuklamalar,idam sehpaları ve toplu katliamlara başvurarak resmen Kürdistan’ı işgal ederek kendi dilini,kültürünü ve tarihini zorla empoze ederek günümüze kadar geldiler.

        Ama Kürtler, kendi Ana dilini,müziğini ve tarihsel değerlerini koruyarak her türlü asimilasyon yöntemlerini boşa çıkarmıştır.Ama ne yazık ki Kürdistan da bir takım düşünceler,bazen derler ki,Dil bu kadar önemli değildir,önemli olan siyaset yapmaktır.Siyaseti başardığımız zaman,ve Türkiyenin demokratikleşmesiyle dil, kültürel haklar kendiliğinden gelir.Bu görüş ve anlayış tamamen yanlış ve sakattır.Bu neye benzer biliyor musunuz? “Ben öldükten sonra yaşarım anlayışına benzer.”

       Ve sonuç olarak diyor ki; Ana dili çocuğun

  • Gelişiminde ve özgüveninin güçlenmesinde önemli rol oynar.
  • Öğrenme yeteneğinin temelini oluşturur.
  • İkinci bir dili ve diğer bilgileri öğrenmesini kolaylaştırır.
  • Bir toplumda çok dilli kişilerin bulunması, o topluma yarar sağlar" denilerek Gregory  Anderson'nun “Bir dilin ölümü, insanlığın ölümü demektir.” sözüyle son basın açıklaması son buluyor.

                                                                                                                                  

                    

 

                                                                              

Siverek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler