Sıcaklıkların azalması, soğuk ve sıcak hava değişimlerinin yoğun görüldüğü sonbahar ayına girilmesi Siverek ilçesindeki aktarların yüzünü güldürdü.

Advert

(Haber; Vedat Bayraktar)-Sıcaklıkların azalması, soğuk ve sıcak hava değişimlerinin yoğun görüldüğü sonbahar ayına girilmesi Siverek ilçesindeki aktarların yüzünü güldürdü.

 

İlçede faaliyet gösteren aktarcı esnafların satışları yüzde 50 oranında arttı. Vucut direncini artıran baharat türlerin ağırlıklı olarak satıldığı atarlarda, doğadan toplanan çok sayıda çeşit çeşit baharat türleri de rağbet görüyor.

 

Özelikle bu mevsimde soğuk havayla birlikte görülen gribal enfeksiyon, soğuk algınlığı ve diğer rahatsızlıklar için Siverek’li vatandaşların bir çoğu doktora gitmek yerine aktarları tercih ediyor. İlçede faaliyet gösteren aktarcı esnafların satışlarının yüzde 50 arttığı ilçede, vatandaşlar tarafından başta vücut direncini artıran baharat türleri ağırlıklı olarak tercih ediliyor.

 

İlçenin kasaplar ve manavlar çarşısında 4 yıldır aktarcılık yapan 50 yaşındaki Ramazan Kuşçu “Kış çayında ıhlamur, ada çayı, kakule, gül, ada çayı, papatya, hatmi, kuşburnu satışları artış var, Bunların yanı sıra zencefil, zerdeçal, havlıcan, karanfil ve tarçın köklerine de yoğun bir talep oluşuyor. Havaların soğumasıyla birlikte en çok ıhlamur rağbet görüyor. Vatandaşlar, soğuktan korunmak veya soğuk algınlığını atlatmak için etkili yollardan biri olan bitkilere yöneliyorlar” dedi.

Siverek Aktarlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler