Halise Çatalkaya yazdı

Advert

KAĞIT  İNSANLAR


Küçükken masallara dahi sığdıramadığımız bir çocukluğumuz  vardı eskiden   ve kağıtlar ile başlayan, kağıtlar ile biten eğlenceli  bir  o kadar da acımasız  oyunlarımız.


  En sevdiğimiz oyun   ‘’kağıt atlardı.’’ Bir değil,  on binlerce kağıt atlarımız vardı ve kısıtlamazdık kendimizi. Onlarla  istediğimiz  şehri fethedebilir, istediğimiz yere gidebilir ve  istediğimiz masalda uzun saçlı kızın kağıt atlı prensi olabiliyorduk. Ya da ejderhadan kaçarken   lavların  arasında   beyaz atıyla  atlayan cesur şövalye.  Sonra kağıttan gemilerimiz vardı.  Sağlı, sollu katlamalar ile elde ettiğimiz  yamuk, bir o kadarda  sağlam gemilerimiz.   Onlar ile en güçlü dalgalara  meydan okuyabilir   ve hiç kimsenin  ulaşamadığı  korsan  adalarını  ele geçirebilirdik.  Vazgeçilmez tek  çizgi filmimiz  ‘’kağıt adamdı.’’  Fakat izlemezdik. Resimlerini kağıtlara çizer; onun yapacaklarını biz yapar, biz söyler   ve biz kurgulardık.  Bir nevi   kendi çizgi filmimizin hem senaristi, hem yönetmeni  hem  de  oyuncusuyduk.  Bir tuşuyla  dünyamızın  tüm  kötülüklerini  temizlediğimiz  kağıttan yapma kumandalarımız vardı.  Her tuşunda  daha da temiz  bir dünya düşlediğimiz kağıttan yapma  kumandalarımız.  Ve evet,  tüm dünya mavi kaplamalı bir kağıttan ibaretti  bizim için.  Çünkü mavi kağıt, çocukluktu, huzurdu,  saflıktı bizim için.


  Sonrası mı? Sonrası büyüdük işte.  Bir kar bulutu gibi siyah  bir  kağıt ile sardık  mavi  kaplamalı  dünyamızı.  Çocukluğumuzu yok eden,  üstünde değişik  figürlerin yer aldığı  kar bulutu gibi siyah  kağıtları daha çok sever  olduk.  Biz  sevdikçe  onlar  daha  da çoğalamaya başladı.  Onlar çoğaldıkça  at, gemi, uçak yapmayı  bırakıp cebe attık.  Bakkala attık.   Sabah taze simidini sunan fırıncıya  attık.  Çöpü temizliyen  çöpçü  amcaya attık.  Selam veren kasaba attık.


  Kağıttan atlar yapan değil de,  kağıt  ile at alanlardan olduk. Kağıt ile gemi   yapanlardan  değil de,  kağıt gemi ile en güçlü dalgalara meydan okuyanların önüne,  kağıt ile engel  koyanlardan  olduk.  Bir tuşunda  mavi, temiz bir dünya değil de, bir tuşu ile bin kirletip daha çok kağıt kazanmak isteyenlerden olduk.  Bir kağıt ile susup diğer bir kağıt ile konuşanlardan olduk.  Kağıtlaştık!  Artık her şeye tepkisiz kalan kağıda göre konuşan, kağıdına göre bilen, kağıdına göre hareket eden  birer   ‘’kağıt insan’’ olup çıktık.


                                                                                                           Halise ÇATALKAYA

Halise Çatalkaya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
yunus     2016-11-29 Çok güzel olmuş tebrikler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler