Yazarımız Halise Çatalkaya yazdı

Advert


Güneşin doğmasını istemediğim sabahlar oluyor bazen.  Sinsice, inatkarca  ellerimi güneşin hizasına getirip o sabah güneşin doğmasını engellemek istiyorum. Kuşların, o sabah cıvıldamamasını, denizlerin üzerinden martıların uçmamasını ve balıkçıların olta atmamasını istiyorum; bazı düşlerin bitmemesini istediğim gibi güneşin o gün doğmamasını istiyorum o gün. 


Ayçiçek tarlalarında ki ayçiçeklerin  açmamasını, işe giden işçilerin  çay paydosunu vermemelerini ve onları tarlaya götüren  işçi başının  traktörü  çalıştırmamasını ister gibi. Sanki ilk ışınla horozlar her zaman ki gibi  ötecek,  tekir kedi  mavi düşemeli  evin ahşap merdivenlerinden  koşarak uyuyan ev halkına  güneşin kızıllığını haber verecek gibi. Mustafa dayı inekleri tarlaya sürecek, uzaklardan okulun zili çalınacak  ve yeni talebelerin harfleri öğrenmesinde ki o ezgi kırı, obayı, tüm köyü saracak gibi. Mahallenin yukarısındaki kahvede Ali dayı ile Mehmet beyin tarladaki yenilgi  tartışmaları  kahkahalarla  kahveyi saracak gibi.  Mahalle  kahvesinde maçtan sonraki  şampiyonluk  bağrışmaları duyulacak gibi.


Halen inatla ufak, tombul ellerimin kısa parmaklarıyla güneşin doğmasını engellemek istiyorum. O gün o parlak güneşin doğmamasını istiyorum. Belki kaygıdan, belki hüzünden, belki acıdan, adaletsizlikten, belki yalandan, belki…


Ve acımasız güneş o gün yavaş yavaş doğdu efkarlı dağların ardından. İçimi kaplayan telaşlı bir korku. Narin ışıklar yavaş yavaş aydınlattı, kuşattı yerküreyi.  Ama öten horoz olmadı. Camiden ezan sesi de yükselmedi.  Ne tavla kahkahaları ne maç bağrışmaları ne de okulun zili.  Parmaklarımı kaldırdım hafif hafif.  Gökyüzünde dumanlı, sisli bir hava ve  ufak parmaklarımla kapatmak istediğim güneşin altında ezansız cami, çocuksuz okul, sessiz balkonlar ve bombalarla alt üst olmuş ölü bir şehir yatıyordu.

 

                                                                                    Halise ÇATALKAYA

Halise Çatalkaya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler