Rıdvan Demirkapı yazdı

Advert

     İnsanlık tarihine bakıldığında sürekli olarak savaş, doğal afet ve geçim kaygısı gibi nedenlerden dolayı çeşitli coğrafyalarda, farklı zamanlarda insanlar kitleler halinde göç etmek zorunda kalmışlardır. Tarihte sayısız örneği olduğu ve ağır trajedilerle sonuçlandığı bilinen bu göçlerin toplumlar üzerinde büyük yıkımlara yol açtığı herkesçe kabul edilmektedir.

 

     Günümüzde de özellikle Ortadoğu'daki bunalım sürecine bağlı olarak yaşanan kitlesel göçler yine tarihteki benzer sonuçları doğurmaktadır. Bu sonuçlardan başlıcalarını sağlık, eğitim, barınma ve işsizlik gibi temel sorunlar oluşturmaktadır. Mülteci kabulünde bulunan devletlerin bu sorunları çözmek için çaba sarf etmeleri gerekmektedir. Sadece sınır kapılarını açmakla sorumluluklar bitmez. Sosyal Devlet ilkesi gereği mültecilere temel yaşam koşullarının sağlanması da şarttır. Ancak devletlerinde bilindiği gibi belli bütçeleri vardır. Bu bahsi geçen hizmetlerin sağlanmasında elbette aksamalar, eksiklikler yaşanabilir.

 

       Peki, birey olarak bizler nasıl davranmalıyız? Devletlerin mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığı durumlarda bizler nasıl hareket etmeliyiz? Bu soruya doğal olarak duygudaşlık kurabilen her insanın şöyle bir cevap vermesi gerekiyor: Ben aynı durumda olsaydım bana gittiğim yerde nasıl davranılmasını istiyorsam bende öyle davranmalıyım. Şimdi burada kastedilen çalışacak durumda olduğu halde dilenenlere para vermek değil elbette. Ancak insanların onuruna, namusuna ve kişilik haklarına saygılı olmak, imkânlar dâhilinde onlara istihdam oluşturmak birey olarak görevimizdir. Söz konusu istihdamı sağlarken de mültecilerin emeklerini sömürüp az maaşla çalıştırmamak gerekir. Zira onların emeklerini sömürmek hem dine hem ahlak ilkelerine hemde insan haklarına aykırıdır.  Bu yüzden tekrar sormak istiyorum "Eğer siz farklı bir ülkeye zorunlu olarak göç etmiş olsaydınız, size nasıl davranılmasını isterdiniz?"Mültecilere yönelik olan tutumumuzu bu soruya vereceğimiz cevaba göre belirtmemiz gerektiği kanaatindeyim.

Rıdvan Demirkapı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler