Adem Geveri'ye çirkin saldırı

HDP Van Milletvekili ve Azadi eski Genel sekreteri Adem Geveri polisler ve korumalar tarafından tartaklandı.

Adem Geveri'ye çirkin saldırı
Advert

Van’ın Erciş ilçesinde  yapılması planlanan DBP ilçe Kongresine katılmak üzere Van’a gelen HDP Van Milletvekili Adem Geveri’nin aracı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz geldiği için havaalanında yer kalmadığı gerekçe gösterilerek havaalanına alınmak istenmedi. Duruma tepki gösteren Geveriye polis ve korumlar fiziki müdahalede bulundu, Geveri'ye yapılan fiziki müdahale sonucunda Vekil oturma eylemi yaptı.

Azadi Hareketi kontejanından Van Milletvekili seçilen Geveriye yapılan saldırı bir çok kişi ve kesim tarafından tepkiyle karşılandı.

Geveri'ye yapılan saldırıyı bir basın açıklaması ile kınayan Azadi Hareketi ' Bu Çirkin eylemin siyasi sorumluluğu Hükümete ait' olduğunu belirtti. Basın açıklamsında şu ifadelere yer verildi"  AZADÎ HAREKETİ'nin Eski Genel Sekreteri ve HDP WAN Milletvekili Sayın Adem Geverî'ye karşı gerçekleştirilen hukuksuz hareketi ve saygınlığına yönelik eylemi şiddetle kınıyor, sorumluların açığa çıkarılması ile haklarında gerekli işlemin yapılmasını talep ediyoruz. 

Bu çirkin eylemin siyasi sorumluluğu hükümete aittir. 

Bu haksız ve çirkin olayın, bir kaç kendini bilmez, hukuk tanımaz memurun şahsi tasarrufu olmasını umuyoruz. Aksi halde durumun vahameti ortadadır" denildi

HDP, Adem Geveri’nin darp edilmesi ile ilgili Meclisi göreve çağırdı

HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Çağlar Demirel, tarafından yapılan açıklamada HDP Van Milletvekili Adem Geveri'nin Van Havaalanı'nda polisler tarafından darp edilmesi kınandı.


Açıklamada HDP Van Milletvekili Adem Geveri'nin Van Havaalanı'nda polisler tarafından darp edilmesini kınanarak "Parlamento üyesi bir milletvekilinin polis tarafından darp edilmesine karşı TBMM Başkanı'nı acilen göreve çağırıyoruz. Milletvekilimizi darp eden polisler ve mülki amirleri hakkında tüm hukuki girişimleri başlatacağımızı belirtiyor, başta darp girişiminde bulunan polisler olmak üzere Van Emniyet Müdürü ve Van Valisi'nin derhal görevden alınması gerektiğini ifade ediyoruz" denildi.

HDP Grup Başkanvekilleri Baluken ve Demirel'in konuya ilişkin yazılı açıklaması şöyle: 

"AKP'nin devreye koyduğu savaş konsepti kapsamında halkımıza ve partimize yönelik vahşet boyutuna varmış saldırılar sürmektedir. Cizre başta olmak üzere abluka uygulanan kentlerde her gün vahşetin tarihini yeniden yazan AKP talimatındaki ölüm mangaları, insanlık tarihinin utanç sayfalarına geçmeye devam etmekte, insanlığa karşı suçlar işleyerek demokrasi ve hukuk içerisinde hesap gününe doğru yaklaşmaktadır. Ülkenin her bir köşesini halklarımıza, partimize ve milletvekillerimize yönelik bir saldırı alanı olarak belleyen AKP talimatlı polislerin son saldırısı ise Van'da Milletvekilimiz Sayın Adem Geveri'ye yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Milletvekilimiz Van Havaalanı'nda AKP'nin emrindeki polisler tarafından darp edilmiştir. Görüntüleri sosyal medya ve basın aracılığıyla Türkiye kamuoyuna da yansıyan bu polis saldırısında milletvekilimiz yerde sürüklenmek suretiyle yaralanmıştır.

Yurttaşlarımız tarafından siyasi irade olarak belirlenen ve parlamentoya gönderilen milletvekilimize yönelik, atanmış polisler tarafından yapılan pervasızca saldırı AKP hükümetinin demokrasi anlayışının gerçek görüntüsüdür. Açıktır ki, bu ülkede AKP'li iseniz ya da AKP'ye biat ediyorsanız demokrasi ve hukuk kuralları sizin için işlemektedir; tersi bir siyasi pozisyonun varsa talimatlı polislerin ve silahlı güçlerin hedefindesinizdir. AKP hükümetinin Türkiye'de demokrasi ve hukuku getirdiği nokta, 12 Eylül darbe rejiminin gerisine düşmüştür. Bu ülkede artık konumu veya kimliği ne olursa olsun herkes AKP hükümeti için potansiyel hedeftir. Van milletvekilimiz Adem Geveri'ye yönelik saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor, Parlamento üyesi bir milletvekilinin polis tarafından darp edilmesine karşı TBMM Başkanı'nı acilen göreve çağırıyoruz. Milletvekilimizi darp eden polisler ve mülki amirleri hakkında tüm hukuki girişimleri başlatacağımızı belirtiyor, başta darp girişiminde bulunan polisler olmak üzere Van Emniyet Müdürü ve Van Valisi'nin derhal görevden alınması gerektiğini ifade ediyoruz. Zulmün yükseldiği yerde direnişin, şiddetin dayatıldığı yerde yaşamın yanında olmaya ve AKP hükümetinin zulüm politikalarına sonuna kadar direnmeye olan inancımızı vurguluyoruz"

Adem Geveri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler