AKP'den HDP'ye diyalog için iki şart

AKP Milletvekili Orhan Miroğlu, tekrar diyalog için iki öncelikleri olduğunu belirtirken "Silahlı gruplar Türkiye'yi terk edecek ve KCK fesih edilecek. dedi

AKP'den HDP'ye diyalog için iki şart
Advert

Tekrar diyalog için iki öncelikleri olduğunu kaydeden Miroğlu şöyle devam etti:

“Bu hareketin parlamentodaki kanadı dışında başka kurulları itibariyle muhatap alınması söz konusu değil. Dolayısıyla bu hareketin yasal temsilcisi olan grupla, yani HDP ile tekrar diyaloga geçebilmemiz için iki şartımız.  Silahlı gruplar Türkiye'yi terk edecek ve KCK fesih edilecek. Ayrıca KCK, Türkiye'deki siyasi faaliyetlerini durdurduğunu ve kadrolarının ülkeyi terk ettiğini deklere edecek.”

Bu şartlar yerine getirildikten sonra yüzleşme ve geri dönüşler dahil her şeyin konuşulabileceğini ifade eden Miroğlu, “Mesela Mahmur'da yaşayan insanların Türkiye'ye getirilişini konuşabiliriz. Zaten o kamp şimdi IŞİD'in tehdidi altında. IŞİD, Musul'a girdiği zaman en çok o kamptakiler zarar gördü ve kamp önemli oranda tasfiye edilip, orada yaşayan insanlar Erbil'e taşındı. Zübeyir Aydar gibi geçmişte milletvekilliği yapmış ama şu an bu hareketle siyasi bakımdan ilişkisi olan insanların Türkiye'ye dönüşünün,  demokratik haklarını kazanmalarının ve  siyaset yapmalarının önü açılabilir. Bunda hiçbir problem yok” dedi.

Miroğlu, ileride geçmişle yüzleşme ve hakikat komisyonlarının kurulmasının da gündeme gelebileceğini söyledi.

nerinaazad

akp hdp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı