AZADÎ PARTİSİ

Allah'ın izni ve inayetiyle revan olduğumuz bu yolda yakın zamanda partimizi kurup tarihi rolümüzü oynayacağız.

AZADÎ PARTİSİ
Advert

AZADÎ PARTİSİ

Mahmud Sami Çınar*

Türkiye'de Kürd/istan sosyolojisinin verili durumu, mevcut toplumsal yapısı ve sosyal dokusunun fotoğrafı çekildiğinde zaza-kurmanc, alevî-sünnî, şafiî-hanefî, laik-dindar, islamcı-sosyalist, köylü-kentli, gelenekçi-modern gibi farklılıklara, dengelere, çelişkilere ve dinamiklere sahip olduğu görülür. Bu sosyolojik hakikate uygun davranmayan bir Kürd politik-stratejik aklı ve bir bütün olarak siyaset kadrosu, kurumu, mekanizması, mekanı ve retoriği kapsayıcı, kuşatıcı, kavrayıcı ve kucaklayıcı olamaz. Güçlü ve örgütlü gibi görünse de hakikatte ve pratikte/zahirde marjinal, ötekileştirici, kamplaştırıcı, kutuplaştırıcı, yıkıcı ve asosyal kalmaya mahkumdur.

Kendini siyasetin merkezine konumlandıran ve iktidar yürüyüşü iddiası olan bir siyasi hareket, coğrafyasının ve halkının tüm örgütlü veya örgütsüz toplumsal-ideolojik farklılıklarını, eğilimlerini, mahallelerini ve dinamiklerini sağlam bir zeminde ve güçlü bir konseptte birbiriyle yüzleşerek ve birbirini kabullenerek, özgün ve farklı kimliklerini koruyarak ve müşterek noktaları öne çıkararak birarada yaşamanın ve siyaset yapmanın uğraşı ve çabası içinde olmalıdır.

Kürd/istan siyasetinde toplumsallaşamayan, kitleselleşemeyen, merkezileşemeyen ve tabanını-çevresini genişletemeyen, kendi mahallesinin, cemaatinin ve örgütünün partisi olmakta ısrar ve inad eden hareketlerin seçim başarısızlığı ortada. Kurumsal ve kuramsal siyasetimizin ilke ve değerlerini muhafaza ederek bu mevcut sosyolojinin farkında ve şuurunda olarak kendimizi ve hareketimizi hergün yenileyerek, yenilenerek kendimizi ve politikamızı inşâ ediyoruz.

Kuracağımız geniş tabanlı "mütedeyyin-milli parti"mizin siyasal perspektifi ve politik ufku Kürd halkının hemen hemen her kesimini ihata edecek, farklılıkları kuşatacak bir kurgu ve konsepte, "öteki"nin varlığına saygılı ve hürmetkar, herkesle iletişime/etkileşime açık bir politik zihin haritasına sahip. Milletimizin dua ve destekleriyle, Allah'ın izni ve inayetiyle revan olduğumuz bu yolda yakın zamanda partimizi kurup tarihi rolümüzü oynayacağız.

*AZADÎ HAREKETİ MYK Üyesi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler