Barzani: Bağımsızlık Kürtler’in hakkı

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Kürtler’in bağımsızlık talebinin haklı olduğunu ve daha fazla Irak’la bağlı kalamayacaklarını söyledi.

Barzani: Bağımsızlık Kürtler’in hakkı
Advert

Başbakan Neçirvan Barzani, Erbil’de Ortadoğu Araştırma Enstitüsü (MERI) tarafından düzenlenen forumun 2’nci gününde “Irak’ın Geleceği: Demokrasi, Yasa Üstünlüğü ve Kurumsal Reform” konulu oturuma katıldı.

 

Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığıyla ilgili konuşan Neçirvan Barzani, “Kürtler’in bağımsızlık talebi haklı bir taleptir. Daha fazla Irak’la kalamayız” dedi.

 

2014 yılında IŞİD adında bir grubun Kürdistan Bölgesi’ne saldıracağını hiçbir şekilde tahmin etmediklerini söyleyen Barzani, “IŞİD’e karşı savaşta koalisyon güçlerinin yanı sıra Türkiye, İran ve birçok ülke  Kürdistan Bölgesi’ne yardım etti. Eğer söz konusu yardım yapılmasaydı IŞİD’le savaş bizim için çok zordu” şeklinde konuştu.

 

Ankara – Erbil ilişkilerine de değinen Başbakan Barzani, “Kürdistan Bölgesi’nin Türkiye ile ilişkisi stratejiktir” dedi.

 

Neçirvan Barzani, Türkiye’nin Turgut Özal döneminde uçuşa yasak bölge oluşturarak Kürdistan Bölgesi’nin sınırlarını koruduğunu, Kürtler’e karşı yapılan katliam girişimlerinde de Türkiye’nin Kürt milletine kapılarını açtığını belirterek, “1991 yılından itibaren gelişen ilişkilerimizde az önce söylediklerimin önemi var” diye belirtti.

 

Barzani ayrıca, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’ne büyük bir ekonomi kapısı açtığını söyledi.

 

 “Çözüm süreci”ne de değinen Neçirvan Barzani, “Kürdistan Bölgesi Türkiye’de çatışan taraflar arasında barışçıl bir role sahiptir. AK Parti yönetiminin Türkiye’de bir ölçüye kadar Kürt sorununu çözdü” değerlendirmesinde bulundu.

 

Başbakan Barzani, 7 Haziran seçiminden sonra HDP’nin AK Parti’yle hükümette yer almayı reddetmesini bir hata olarak gördüğünü belirtti.

 

Goran’la ilgili eleştirilere cevap

 

Neçirvan Barzani, Goran Hareketi bakanlarının görevden alınması hakkında ise, “Kürdistan Bölgesi’ndeki sorunların daha fazla yayılmaması için bir şeyler yapmamız gerekiyordu” dedi.

 

Barzani, Kürt milletine hizmet etmek için hükümetin geniş tabanlı olması konusunda ısrar ettiklerini belirterek, “Ancak Goran’da ısrar etmememiz gerekiyor. Başka çözüm yolları da var” diye konuştu.

 

Bağdat-Erbil arasındaki ilişkileri hakkında da Başbakan, “Sorunların çözümü için diyalog olması gerektiğine inanıyoruz. Bağdat’a gitme konusu ise Kürdistan Bölgesi’nin petrol politikasının kırıldığı anlamına gelmiyor” dedi.

 

Başbakan Barzani Kürdistan Bölgesi’ndeki ekonomik krizin devam etmesiyle ilgili ise, “Petrol fiyatlarındaki düşüş Kürdistan Bölgesi’nin yaşadığı krizi daha çok tetikledi” diye belirtti.

 

Neçirvan Barzani sıon olarak Bağdat-Erbil arasında imzalanan petrol anlaşmasının feshedilmesi hakkında,  “Kürdistan Bölgesi güvenilir olmayan kişilerle ilişkilerini sürdüremez” ifadesinde bulundu.

Kaynak: Rudaw

Neçirvan Barzani
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Motosiklette Koyun Var
Motosiklette Koyun Var