Baydemir '2 ay sonra burada konuşmayabiliriz'

HDP Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM), “2 ay sonra burada konuşamayabiliriz” dedi.

Baydemir '2 ay sonra burada konuşmayabiliriz'
Advert

Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır, Türkiye Parlamentosu Avrupa Birliği Uyum Komisyonu’na bugün basına kapalı brifing verdi.

 

Rûdaw’ın edindiği bilgiye göre, AB süreci hakkında bilgi veren Bakan Bozkır milletvekillerinin sorularını da yanıtladı.

 

Bakanın verdiği brifingin ardından söz alan HDP’li Baydemir bölgede yaşananları anlatarak “Bugün hiç olmadığı kadar Kürt halkında bir kopuş var. İnsanlar bize ‘Ne işiniz var Parlamentoda’ diyorlar. Bir an önce müzakere masasına dönülmesi lazım” dedi.

 

“Hendekler ne kadar yanlışsa…”

 

Bir an önce ellerin tetikten çekilmesi gerektiğini, eller tetikten çekildikten sonra hendeklerin kendiliğinden kalkacağını belirten Baydemir, şöyle dedi:

 

“Şimdi burada konuşabiliyoruz ama 2 ay sonra konuşabilecek miyiz bilmiyorum. Tahir Elçi’nin başına gelenleri hepimiz biliyoruz. Vekillerimiz bölgedeler ve hayatları tehdit altında. Çocuklar ölüyor ve bizim hayatımız onların hayatından daha değerli değil. Hendekler, barikatlar ne kadar yanlışsa, bugün yapılanlar bunun 100 katı daha yanlış.”

 

Bakan’dan IRA örneği

 

Baydemir’e cevap veren AB Bakanı Bozkır ise barış için İrlanda örneğini verdi. İrlanda’da barış masasında IRA ve onun siyasi partisinin olduğunu anımsatan Bozkır, şunları söyledi:

 

“İkisi birlikte masada kaldı. IRA silah bırakmak istemeyince oradaki siyasi parti, IRA’ya silah bıraktırdı. Silah bıraktıran unsur siyasi parti oldu. Silahlar bırakıldı, çimentoya gömüldü ondan sonra barış sağlandı. HDP eğer terör örgütüne silah bıraktırma konusunda baskı uygularsa tekrar sürece dönülür. Terör örgütüne silah bırakmayı sağlayabiliyorsanız beraber geleceğe güvenle bakabiliriz.”

 

Tekrar söz alan Baydemir, barış sürecinin seçimlere kurban edildiğini belirterek “Bu süreç nereye gidecek biliyor musunuz? Yarın öbür gün siyasetle hiç ilgisi olmayan insanlar ellerine silah alacaklar. O zaman da kaos çıkacak. Artık bıçak kemiğe dayandı” dedi.

 

Bu sözler üzerine ise Bakan Bozkır, silahlar bırakılmadan yeniden müzakerelere dönülmesinin zor olduğunu kaydetti.

 

İrlanda’da savaş ve anlaşma

 

İrlanda’da sorun, 1600’lü yılların başlarında İngiliz ve İskoç yerleşimcilerin adaya gelerek otorite kurmasıyla başlıyor.

 

1916 yılında Dublin’de kurulan IRA’nın (İrlanda Cumhuriyet Ordusu) silahlı mücadelesi sonucu 1922’de adanın güneyinde bağımsız İrlanda Cumhuriyeti kuruldu. Adanın kuzeyiyse İngiltere yönetimine bağlı kaldı.

 

1960’lı yıllarda Kuzey’de yaşayan Katolik İrlandalılar İngiltere’den ayrılıp birleşik bir İrlanda devleti kurmak amacıyla IRA’yı yeniden kurdu.

 

2005’teki barış anlaşmasıyla sona eren modern Kuzey İrlanda sorunu böylece doğdu.

 

1970’lerde IRA silahlı saldırılarını artırdı ve İngiltere kentlerini de hedef aldı.

 

1981’de Kuzey İrlanda’dan bağımsız milletvekili olarak İngiltere Parlamentosu’na giren Bobby Sands’in cezaevinde açlık grevinde ölümü çatışma sürecinin önemli noktalarından biri olarak görüldü.

 

Bu ölümden sonra IRA yanlıları siyasal sürece de dahil oldu ve yasal parti Sinn Fein kuruldu.

 

İşçi Partili Tony Blair’in 1997'de İngiltere Başbakanı olması, Kuzey İrlanda sorunu açısından dönüm noktalarından biri oldu.

 

Blair, önceki hükümetin aksine herhangi bir ön şart koymadan Sinn Fein lideri Gerry Adams’la görüştü ve IRA’nın "yasal kolu" barış sürecine dahil edildi.

rudaw

baydemir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İsmail     0000-00-00 Hdp pkk ye çatal biçak bile biraktiramaz. Hdp nin iradesi varmi yokmu o bile tartişma konusu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler