Belediye Yönetiminin Hizmetlerle İmtihanı!!

Yazarımız Vural Kalman yazdı

Belediye Yönetiminin Hizmetlerle İmtihanı!!
Advert

Daha önce Siverek Belediyesi'nin hayatta geçirmediği projelerle ilgili yazılar yazmış, haberler yapmıştım.

Her haberin arkasında, her yazımın akabin de başka sorunlar ortaya çıkıyor ne yazık ki!

Bu sorunun başında da, yıllardır bir türlü çözülemeyen su sorunu geliyor.

2014 yerel seçimlerinde daha önceki yönetimin, kaybetmesinin başlıca nedenlerinden biriydi, su sorunu. Yıllarca Siverek’liler yanı başlarında gümbür gümbür akan Fırat’tan su gelmesini hayal etti ve bu hayalle hareket ettiler. Sayın Ali Murat Bucak’ın projeleri içinde de Fırat’tan Siverek’e su getirmek vardı ama seçimi kaybetmesi sonucu, iş yeni yönetime düştü ve yeni yönetimin de büyük vaatlerinin başında geldi, Fırat havzasından Siverek’e su getirmek.

Siverek yeraltı su kaynakları bakımından zengin olmasına rağmen,  zaman içerisinde her bölge de sondaj çalışmaları sonucu bu kaynaklarda gözle görülür bir azalma meydana geldi ve küresel ısınmanın etkisiyle yer altı suları artık ilçenin ve ilçeye bağlı köylerin su ihtiyacına cevap veremez duruma gelindi.

Her ne olursa olsun en temel ihtiyaç olan suyu yerel yönetimler ne şekilde olursa olsun halka yetiştirmek zorunda, bu su Kaf dağında bile olsa çalışılıp insanlara ulaştırmak zorundalar.

Değerli okurlar yukarda da belirttiğim gibi, her yaz ilçemizin birçok yerinde yıllar önce alınamayan tedbirler yüzünden, yaz mevsiminin ortalarına doğru tekrardan su sıkıntısı yaşanmaya başlandı. Farklı mahallelerinden bana ulaşanlar, günlerdir sularının akmadığını belirtiyorlar ve en önemlisi bu sesini kimseye duyuramıyorlar. İlçe Belediyesi ne gittiklerinde, ‘Büyükşehir’in ilgi alanına giriyor biz ilgilenmiyoruz’ denilerek vatandaşlar mağdur ediliyor.

Evet, su Büyükşehir Belediyesi alanına giriyor ama halkımız bu konuda halen bilinçlenmiş değil ve ikincisi Büyükşehir’in yaptığı icraatların yanında yetkililer boy boy poz verip çalıştıklarını belirtiyorlarsa, bu sorunlara da sesiz kalınmamalı ve yerel yönetim olarak, kendisine oy vermiş, başa getirmiş insanları mağdur etmemelidir.

Halkı susuz bırakmak, halka yapılacak en büyük cezadır…

Bundan üç yıl önce su depolarında ki pisliği temizleyen yerel yönetim, neden şimdi halkın bu haklı sorununun görmezden geliyor? Oysa Belediyeyi devralan yeni yönetim işe ilk önce eski yönetimden kalma su depolarını temizlemekle işe koyulmuş, depolarda ki tonlarca pisliği temizleyerek halk sağlığı açısından harika bir iş yapmıştı ve bu iş halk tarafından taktirle karşılanmıştı.

Depolardaki pisliği karikatürize ederek eski yönetime ağır suçlamalarda bulunan yeni yönetim, son iki yıldır yaz aylarında Su konusunda oldukça yetersiz kalmış ve halkı susuz bırakmıştır.

Sivereklilerin hayali olan Fırat suyu projesini daha erken başlaması gerekirken çok geç bir vakitte başlaması halkı su konusunda biraz daha mağdur etmiştir.

En temel ihtiyaç olan suyun bir an önce halka ulaştırılması için daha fazla bir uğraş sergilemesi gerekir. Yönetimin bu konuda biraz daha ciddiyetlik içerisinde olması lazım.

Yetkililer ilçe merkezinde olduğu gibi kırsal mahallelerde de vatandaşların sorunlarını görmezden geliyor, en iyi örnek:  Siverek'ten 10 km uzaklıkta bulunan Üstüntaş mahallesidir. Bu mahallede günlerdir sular akmıyor. Mahalle sakinleri oldukça zor durum da. Siverek Belediyesi'nin bir Mahallesi olan bu mahalleye, belediye hizmetleri zaten yetersiz ve kasti olarak birçok konuda hizmet yapmamakta. Daha önce yol sorununu defalarca dile getirmemize rağmen yetkililer duyarsız kalmakta, duymazlıktan gelmekte, inşallah bu su sorununa bir çözüm bulurlar. Yoksa seçim dönemin de halk bunun cevabını sandıkta ağır bir şekilde verecektir….

Bu haklı gerekçeleri yazdığımız da, bizi taraf olarak görenler lütfen bir düşünsün… şakşakçılıkla bir yere varılmıyor. Halk alttan alta bu yönetime kin kusuyor, sandığın gelmesini dört gözle bekliyor. Gözü kapalı Belediye başkanına itaat edenler lütfen bir oturup düşünsünler, 3,5 yıl içerisinde bu belediye elle tutulur ne icraat yapmış? Hangi vaadini hayata geçirmiş? Hangi sözlerini tutmuş? Aklınızı başınıza almanızı ve bir an önce bu hatadan dönmelerini rica ediyorum, çünkü 1,5 yıl sonra, o dokunulmaz zırhınız sizden alınacak ve sıradan vatandaş olacaksınız, işte o zaman, artık halkın arasına karışmaya yüzünüz olmayacak, insanlar sizi bu zamandaki vurdum duymazlığınız ve kör itaatliğinizi yüzünüze vuracaktır.

Biz bunları kaleme aldığımızda kişisel olarak hiç kimseyle bir derdimiz yoktur, bizim derdimiz memleket derdidir. Yetersiz insanların memleketimin altın yıllarını çalmadır derdim, halkımın umutlarını yok edenlere birkaç çift söz söylemektir derdim. Başkada hiçbir şey yok!

BİR DE TEŞEKKÜR!

Koç Ali Baba türbesine yapışık, eski çarşı karakolu yıkıp, yerine daha güzel ve modern bir park yapma kararı alan yetkilileri de tebrik ederim.

Hem görsellik açısından hem de Siverek'e mal olmuş alimlerin türbelerini tekrardan düzenlemeleri ve sahip çıkması kültürümüz açısından mutluluk verici. Tebrikler…

Vural Kalman

Vural Kalman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler