Bir Kitapta Sizden

Yazarımız Mevlüt Bayraktar yazdı

Bir Kitapta Sizden
Advert

 

Değerli dostlar ve bu yazımı okuyan okuyucular, hepimizin bildiği gibi maalesef gerek ülkemizde ve gerekse de bölgemizde okuma oranı çok gerilerde seyretmektedir. Özelikle internet ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte çocuklarımız ve gençlerimiz hatta bizim gibi eski kitap kurtları dahi kitapların kapaklarını açıp, okumuyorlar.

Başta da yazdığım gibi bunun en büyük sebebi internet ve sosyal medya geliyor. Bunları da tabi ki çocuklarımız kullanacak ama gereği kadar.

Bu kitap okumama makûs bir kader değildir, hep birlikte özelikle bizler kendimizden başlayarak tekrar kitap okuma alışkanlığını geliştirebilir, çocuklarımıza, gençlerimize o mis kokan kitap yaprakları arasında, değişik dünyalara, düşüncelere ve fikirlere ufuk açtırabilir, yeni dünyalara kanat açtırabiliriz.

Yeter ki samimi olalım ve bu doğrultuda çalışalım.

Değerli dostlar; işte tamda çocuklara yeni ufuklar açtırmak, kitap okuma alışkanlığını aşılamak için uğraşan Siverek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürdü Mehmet Ali Baturalp’ın samimi çalışmasından söz etmek istiyorum.

Değerli hocamız eğitim camiasından haberi olan herkes tanır, nerde bir görev verilmişse o göreve titizlikle yerine getirmiş ve görev aldığı okullarda da öğrencilere çok faydalı işler yapmıştır.

Baturalp hoca yeni eğitim ve öğretim senesinde Zübeyde hanım Kız Anadolu Lisesi Müdürlüğünden bu okula Müdür olarak atanmış ve okula atandığı gibi böylesi başarılı öğrencilerin olduğu okulda  büyük bir eksiklik görmüş.

Çocukların rahatlıkla kitap bulup okuyacakları bir kütüphane

Hemen kolları sıvamış ve boş bir sınıfı kendi imkânlarıyla kitap raflarıyla donatmış.

Donatmış donatmasına ama kitap yok.

Hoca, yine kendi imkânlarıyla dost, ahbap, çevresinden birkaç kitap toplamış ama çok yetersiz.

Bunun özerine okulumuzun müdürü, biz basın mensuplarını kurduğu kütüphanenin boş raflarını nasıl doldurabileceği hakkında görüş alışverişinde bulunmak amacıyla okula davet etti. Sağolsun ilçede aktif olan tüm basın mensupları bu davete icabet etti.

Gerçekten de çok az yardım alarak kurduğu modern kütüphaneyi yakından gördük. Kütüphanenin fiziki ortamı, iç tasarımı muhteşem ama kütüphanede kitap yok.

Zor şartlar altında buraya kadar getirdiği kütüphanenin artık kitap ihtiyacı da karşılamakta artık bizlere ve yardım sever kişilere düşüyor.

Yani size.

Yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızın okuyan, düşünen, araştıran, sorgulayan bireyler olmasını istiyorsak, en azından bu yazımı okuyan herkesten bir kitap bu okula bağışlamasını rica ediyorum.

Belki sizin yollayacağınız bir kitap sizin bütçenizi sarsmayacak ama bir öğrenci, o kitabı okuduğunda,  beyninde kalıplaşmış birçok düşünce ve fikri sarsacak ve geleceğe daha emin ve sağlam adımlarla yürüyecektir.

Varmısınız böylesi güzel bir çalışmaya?

Ve katkı sunmaya?

Varım diyorsanız kitaplarınızı bekliyoruz…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mehmet Ali Baturalp     2017-11-01 Güzel düşünceleriniz ve katkılarınız için çok teşekkür ediyorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup