Bu inatlaşma nereye kadar!/ Mehmet Güzeller

İdil’de Cizre gibi olmasın! HDP içerisinde bulunan ve PKK siyasetinden gelmeyen Kadri Yıldırım, Altan Tan, Mithat Sancar, Adem Geveri gibi insanlara büyük sorumluluk düşüyor.

Bu inatlaşma nereye kadar!/ Mehmet Güzeller
Advert

Bu inatlaşma nereye kadar!

Devlet ile PKK arasındaki süren 30 yıllık savaşta birçok kez devlet el altından elçiler göndererek PKK den ateşkes yapmasını istedi. Yapılan ateşkesler kalıcı bir çözüme zemin yaratmasa da ateşkes dönemlerinde insanlar nispeten rahatladı, çözüm umutları ortaya çıktı.

Haziran seçimlerinden sonra ülke kör bir şiddetin cenderesine girmiş bulunmaktadır. ‘Erdoğan sebep oldu, PKK sebep oldu, dış güçler istedi’ bunu sorgulamanın manası yoktur. Bu kör şiddetin bir an önce durması lazımdır.

PKK’nin bölgede özyönetim adıyla uygulamaya koyduğu sistemi gerçekleştirmek için yaptığı savunma – saldırı stratejisi ve karşısındaki devletin barbarlığı savaşı körükleyerek içinden çıkılmaz bir hale getirmiştir. Bu stratejinin bu güne kadar Kürt halkının haklı mücadelesine kazandırdığı bir kazanımı olmamıştır. Bilakis Cizre, Silopi ve Sur’un adeta haritadan silinmesine neden olmuştur.

PKK’nin özyönetim stratejisi ile devleti dize getirmesi kısa vadede mümkün görünmüyor. Bu inatlaşmanın faturası gittikçe ağır olacaktır. Şu anda taraflar İdil üzerinde kozlarını paylaşmayı planlamaktadır. PKK bazı mahallelerde hendekler kazmış, devlet ise askeri yığınak yapmaktadır.

İdil’de Cizre gibi olmasın! HDP içerisinde bulunan ve PKK siyasetinden gelmeyen Kadri Yıldırım, Altan Tan, Mithat Sancar, Adem Geveri gibi insanlara büyük sorumluluk düşüyor. Bu isimler tersten bir elçilik görevi görüp PKK’nin bu ilçelerdeki militanlarını çekmesi karşılığında devletin de operasyonları durdurması için arabuluculuk yapabilirler. PKK’nin özyönetim ısrarından vazgeçmesi ve güçlerini geri çekmesi teslimiyet veya yenilgi olarak algılanmamalıdır. Nasıl ki devlet ateşkes istediğinde bu istemi yenilgi olarak algılanmadıysa PKK’nin de bunu istemesi yenilgi ve teslimiyet olarak algılanmaz.

Barışa bir şans daha tanımakla ne PKK kaybeder ne de devlet daha fazla azgınlaşır belki siyasete yeni bir soluk gelir ve analar ağlamaz.

Mehmet Güzeller

Mehmet Güzller
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler