Bu Kaza Unutulmasın

Hiçbir anne veya baba duymak istemez, göz bebeği gibi yetiştirdiği çocuğunun acı haberini, toz kondurmadığı tosununun veya ceylanın ölüm haberini

Bu Kaza Unutulmasın
Advert

Hiçbir anne veya baba duymak istemez, göz bebeği gibi yetiştirdiği çocuğunun acı haberini, toz kondurmadığı tosununun yada ceylanının ölüm haberini. 

Hele ki okusun da adam olsun diye süsleyip, paklayıp okula gönderdiğinde çocuklarını bir sevinç kaplar içlerini. Çünkü büyümüşlerdir artık ve adam olacaklar ama düşünmek bile istemezler. Onların tırnaklarına gelecek bir zararı, okula giderken, okul servisinin takla attığını ve serviste çocuğunun yaralandığı yada öldüğünü düşünmesi bile ölümdür onlara.

Ama ne yazık ki düşüncesi bile ölüm olan bu gerçekler bizim coğrafyamızda sanki alın yazılarımızmış gibi hep çevremizde dolaşıyor. Geliyorum diyen kazalara sesiz kalışlarımız, bana ne lazımlarımızla maalesef nice canlar nice yavrular yok oluyor ve nice anaların ciğerleri parçalanıp lime lime oluyor.

Tıpkı bugünkü kaza gibi.

Kaza demek bizim için artık bir alışkanlık oldu, çünkü öyle alışığız ki ölümlere, böylesi kazaların cinayet olduğu halde, kendi vicdanımızı temize çekmek için kaza diyoruz.

Evet, kaza, ölenlere Allah rahmet eylesin, yakınlarına başsağlığı diliyoruz

Bu kadar basit mi ölüm?

Bile bile geliyorum diyen ölüm?

Hazırlanmış, kurgulanmış ölüm?

Yada cinayet…

Tıpkı bugünkü Kalınağaç köyünde olan kaza gibi.

Kim suçlu, kim suçsuz tüm kelimler, tüm sorular boş artık, çünkü ortada büyük bir kaza ve ölü ile yaralılar var.

Yetkililer her zamanki gibi yine sesiz, delilleri, tepkileri yok etmeyle uğraşmakta, yanan canlar, cızlayan ciğerler kimin umurunda ki onların umurunda olsun?

Onlar maaşlarına, kariyerlerlerine, nüfuzlarına ve Ankara’da ki dayılarına bakar.

Çünkü unutulur her şey, bu kazada unutulacak, eskiden olanlar unutulmadı mı?

Verilen yemeklerde zehirlen çocuklar, okul yollarında kaza yapan çocuklar, ayakkabısız okullara gidenler, acı çekenler hepsi unutulmadı mı? Unutuldu…

Buda unutulur, yetkililer koltuklarına çekilir, canı yananlar ise bir tas soğuk su içer yanan ciğerlerinin üstüne.

Çünkü onlardan böyle şeyler çok uzakta, kendi çocukları düne kadar kolejlerde okuyordu, şimdi ise lüks arabalarla okul önlerine bırakılıyor ve yine lüks arabalarla okuldan alınıyorlar. Benim gariban köyümün çocukları gibi bir dolmuşa 30 kişinin sığdırıldığı bir öğrenci servisine onlar adım bile atmamıştır, adım şöyle dursun çocukları böyle bir şey görmemiştir bile.

Çünkü onlar seçilmiş sınıf ama gariban köylümün öyle bir şansı, yok, hakkı yok. O devamlı haddini bildiği yerde durmalı, acı onun için kader olmalı

 

Hiddetlenmemeli, öfkelenmemeli, hakkını aramamalı ki zaten ona hak tanıyan kim ki?  dedim ya her şey unutulur bu kazada unutulur gider.

Değerli dostlar bugün maalesef akşama doğru telsizlerden geçen anonslarla çok üzücü bir kazayı öğrendik. Gazek köyünden Kalınağaç köyüne taşımalı olarak eğitim gören öğrencileri taşıyan okul servisi takla atarak büyük bir kazaya sebep oldu, bu kazada servis şoförü hayatını kaybederken, serviste bulunan (köylülerin verdikleri bilgiye göre) 29 öğrenciden 22’si yaralandı ve bunlardan iki öğrenci ağır yaralı.

Böylesi kazaların bir daha olmaması için oturup düşünmemiz gerekiyor. Nasıl olsa unutulur mantığı ile bunu gizlemeye çalışmamalıyız, suçlu yada bu gibi kazalarda sorumlu olan kurum ve yetkililer başta halk vicdanına sonrada adalete hesap vermeli.

Özellikle bozulan yolların bakım ve onarımının sorumluluğu kimde? Bu okul taşıtlarının denetleme yetkisi hangi kurumda?

İlgili kurum ihaleye çıktığı zaman ve bunların kontrol eden kişi veya kişiler her ay bankadan maaşlarını çektiklerini bildikleri gibi, bu taşıma minibüslerini neden kontrol etmiyor? Bir araca balık istifler gibi 30 öğrenci yüklemek hangi mantığa, hangi akla yatıyor?

Bu vurdumduymazlık yalnızca bu serviste tek değil, ilçe genelinde maalesef birçok serviste bulunuyor. Tamam, servis şoförleri uyanıklık yapabilir ve bu gibi uygulamaları yapabilirler, ama ilgili birimde servislerden sorumlu efendilerde bu uygulamaları takip etmek zorundalar, bu gibi kazaların her an olma ihtimali var. Beklide bu öğrenciler normal şartlarda taşınsaydı ve herkesin emniyet kemeri takılı olsaydı bu kadar yaralı olmazdı, ama balık istifler gibi öğrencileri okullara taşımak maalesef bu gibi kazalara da davetiye çıkarıyor.

Aylar oldu, bu yolu kullanan vatandaşlara âdete bir pusu, tuzak kurulmuş. Dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir şekilde yol kazılmış ve bu yol seyir halindeki nice araçlara hasar verdiği gibi kazaları da beraber getirmiştir. İrili ufaklı onlarca kaza meydana geldi, karayollarının bu basiretsiz çalışması yüzünden.

Evet, maalesef yolun bozuk ve dar olması yüzünden şoför araç hâkimiyetini kaybediyor ve bu kaza meydana geliyor.

Bu her iki kurumda bu kazada sorumludur.  Savcılık bu her iki kurumu cinayetten yargılamalı ki, bir daha anaların, bacıların, çocukların ciğerleri yanmasın.

Kazada vefat eden aile dostumuza Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum ve yine kazada yaralanan kardeş gibi bildiğim arkadaş ve kirvelerimin çocukları içinde Allah’tan acil şifalar diliyorum

Mevlüt Bayrkatar

 

 

 

 

 

 

 

 

Siverek Mevlüt Bayraktar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
bahattin     0000-00-00 Insallah yurekli bir savci cikarda o yolu ölum yolu yapan sorumlulari cinayetten yargilar varsa eger boylesi namuslu hasiyetli bir savci hakim?
Siverekli     0000-00-00 Güzel siveregimizin sorunlarına güzel bir üslupla deginmissin fakat genel olarak o kazanın sorumlusu o yolun halidir o hale getiren sorumluları bulunup mutlaka cezalandirilmali
İmparator     0000-00-00 Çok haklısın amma hak nerde adam okula bile gitmediği halde her ay maaşını alıyor bu bir siverek mantığı siverek adaleti
ISMET UZUN     0000-00-00 Kutlarım sizi degerli Mevlüt Bayraktar... Kimin yaptigini bilmeden, sisteme, mantiga, mantaliteye olan eliştirinize bende katılıyorum... Bence bu bir vatandaşlık ve Siverek'lilik görevidir... ISMET UZUN.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler