Burası Kürdistan, Pardon Türk(iye) Kardaş

Yüz yılı aşkındır Kürdlerin imtihana tutulmadığı alan kalmadı. Kürdün ateşle imtihanı serüveni yıllarca sürdü, defalarca dağları, ovaları, köyleri hatta evleri hayvanlarıyla birlikte yakıldığı halde Kürdler, bu imtihanı başarıyla verdi. Kürdün hapisle imtihanı en sıradan imtihandır. Nasıl olsa hapishanelerin kahir ekseriyeti Kürdlerle doludur.

Burası Kürdistan, Pardon Türk(iye) Kardaş
Advert

Ziyaeddîn Embarî

Son zamanlarda bireysel hapislerden öte toplumsal hapishaneler oluşturuldu. Artık bütün toplumu ev hapsine mahkûm etmek… Adına da sokağa çıkma yasağı derler… evinde oturacaksın, aç kalacaksın, üzerine bomba yağacak, tank top sesleri seni ürkütecek, jet sesleri ise evinle birlikte sesi titretecek, o zaman “Türkün Gücü”nü ensesinde hissedeceksin, kendiliğinden teslim olacaksın, yoksa beyaz bayrak dahi seni koruyamayacaktır.

Bunlar hepsi imtihan… Ne diyelim dünya zaten imtihan dünyası. Ama her nedense bütün imtihanlar bizi buluyor demekten de insan kendini alamıyor. Önü kesilemeyen zekiler ve zapt edilemeyen öğrenciler için imtihanlar da birer imtihandır. Tarih boyunca Kürdler bütün imtihanların üstesinden gelmişlerdir, ancak bir imtihanı vardır o imtihanı bir türlü verememişlerdir. O da kürdün kendisiyle imtihanı… Kürd, bu imtihanı veremediği için yıllardır aynı üniversite koridorlarında volta atmaya devam etmektedir.

Oysa birçok arkadaşı çoktan mezun olmuş, diplomasını almış, işini kurmuş, evini almış tapusunu da cebine koymuştur. Eğer Kürd çalışıp bu dersini vermezse çok yakın zamanda okuma hakkının bitebileceği gibi üniversite yönetimi tarafından özel bir kanunla üniversiteden de uzaklaştırılabilir. Tavsiyem odur ki sadece çalışmamalı biraz da sakin kafayla derin düşünmelidir. Ya da bireysel çalışma yöntemini bırakıp kolektif çalışma yöntemine geçmelidir.

Bu gün Kürd diyarının birçok il ve ilçesi fiziki baskı altındayken Kürdistan sakinlerinin hemen hepsi psikolojik baskıyla kaşı karşıyadır. Herkesin nöron sitemi çökmüş, bazen kendinden, bazen İslamlığından bazen de insanlığından utanır hale gelmiştir. Bu diyarda her nedense herkes haklıdır, haksız yoktur. Herkes bir “Hak” adına çarpışıyor pardon halk adına.

Bu diyarda devlet devletliğini yapıyor, PKK de halkını savunuyor. Burada herkes erkek, bir o kadar da ürkek… Devlet sokağa çıkma diyor, hiç kimse çıkmıyor. PKK kepenk ve kontak açma diyor, hiç kimse açmıyor. Burada herkes itaatkâr, bir o kadar asi… Burada ağzı olan konuşur, gücü olan çarpışır. Burada konuşanın kafasına sıkarlar, tıpkı “Elçi” gibi. Çarpışan ise gömülür; bazen er gibi bazen de erkek gibi… bazen gömmek bile nasip olmaz, günlerce yerde kalırsın Taybet Ana gibi.. birê min Burası Kürdistan, Evliya Çelebi’nin dediği gibi hem de “Kürdistana Sengistan (taşların, kayaların ülkesi Kürdistan)”

Burada ölen dahi güvende değildir. Bazen ölünün ölüsüne bile ulaşamazsın, Seyyid Abdulkadir gibi, Şeyh Said gibi, Seyyid Rıza gibi… Bazen ölünü gömersin, sabah bakarsın ölünü bile kaçırmışlardır…Bediüzzaman Said-i Nursi gibi...

Burada, ben öldüm, kurtuldum, demek yok. Bazen de bakarsın uçaklarca yerle yeksan edilmiş mezarlara rastlarsın… Adına “terörist mezarlar” derler, şaşarsın, “yahu mezarın da teröristi olur mu? dersin. Pardon Terörist Mezarıdır derler. Ölenin suçu hukuken sakıt olsa da bizdeki suçu ölü olsa da devam eder diye ikna edilmeye çalışılırsın. 

Bazen de Roboski’deki 34 can gibi “kimvurdu” ya gidersin... Burası Kürdistan, pardon burası Türk(iye) kardaş. Burası Botan, burası Sur, burası Nusaybin, burası Silopi vs… burası mazlumlar diyarı, burası oyunlar diyarı… Burada yılbaşı yok, burada günbaşı vardır, burada her bir gün farklı bir ölümle başlar. Burada her günün bir anlamı vardır. Her gecenin ürkütücü karanlığı vardır. Ayrıca Kürdün Rabbiyle münacatı vardır. Kürd, şairin de dediği gibi gecenin karanlığında Rabbine şöyle münacatta bulunur:

     Yâ Râb, bu uğursuz gecenin yok mu sabâhı?

     Mahşerde mi bîçârelerin, yoksa felâhı!

     

     Nûr istiyoruz... Sen bize yangın veriyorsun!

     'Yandık! 'diyoruz... Boğmaya kan gönderiyorsun!

     Rabbi ise:

     Yoksa siz, sizden önce geçip giden milletlerin başlarına gelen sıkıntılar, sizin başınıza gelmeden Cennet’e gireceğinizi mi sanıyorsunuz? Onların başına nice sıkıntılar, çaresizlikler, yokluklar geldi. Mallarına ve canlarına zararlar dokundu. Peygamber ve beraberindeki mü’minler sarsıldılar, moralleri bozuldu: 'Allah’ın va’dettiği yardım ne zaman gerçekleşecek?' demeye başlamışlardı. Bilesiniz ki, Allah’ın yardımını, va’dettiği zaferi gerçekleştirmesi yakındır. (Bakara suresi 214.Ayet)

     Kürd:

     "Ey Rabbimiz! Bize bu dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver ve bizi ateşin azabından koru!"(Bakara-201) diye dua eder.

     Böylece sadece cenneti istemez dünyayı da Rabbinden ister. Dünyada da mal, mülk aynı zamanda dünyevi hükümranlık ister.

     Rabbi de:

     “Biz de istiyorduk ki; o yerde ezilmekte olanlara iyilikte bulunalım, onları önderler yapalım ve onları (ötekilerin mülküne) mirasçı kılalım”. (Kassas Suresi 5. Ayet) der.

     Kürd:

     Gökleri ve yeri, yerli yerince yaratan O'dur. Bir şeye «ol» dediği gün hemen oluverir. O'nun sözü haktır… (En’am 73) ayetini okur.

     Allah:

     O halde sabret! Çünkü Allah’ın vâdi kesindir. Sakın ona inanmayanlar seni paniğe düşürmesin, seni dayanıksız bulmasın ve seni endişelendirmesinler. (Rum 60)

     Sözüne karşılık Kürd de evet:

     “Allah sabredenlerle beraberdir” (Bakara 158) ayetini okur. Okur okumaz avlusuna bir havan topu düşer, böylece Rabbiyle olan miraç ve münacatına kısa bir ara verdirilir… Önce bir sessizlik sonra çığlıklar, feryadlar…

     Anladın mı kardaş. Kürdü tanıdın mı? Kürd ağlatan değil, ağlayandır, Kürd öldüren değil, ölendir, aynı zamanda hendeğe düşendir, ev hapsine mahkûm edilendir. Kürd, ezen değil ezilendir. Kürd, hep göçendir. Bombalar, Rabbiyle arasına girmeye çalışsa da Kürd, aynı zamanda tam bir inanandır.

     HULASAYI KELAM WESSELAM

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İsmail     0000-00-00 Özetle Kürdün duasi -Allahim bizi pkk nin ve devletin zülmünden koru
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler