Büşra Özdemir'e/ Viyan Bermal

Büşra Özdemir'e/ Viyan Bermal
Advert

Sabah uyanır uyanmaz teknoloji çağının her kurbanı gibi perdeyi aralayıp Güneş’i izlemek, kuşlara gülümsemek, sarı birer gelin gibi toprağa düşmüş yaprakların muazzam güzelliğine selam vermek yerine telefona sarıldım sosyal ağlara baktım. 


Bakmaz olaydım;


Bir kadın


Bir öğretmen.


Bir kadın öğretmen;


Yani iki ince sanatı üzerinde taşıyan insan!


İnanamadım, Sinirden ellerim titredi, tutamadım kendimi ve ağladım.


Fazlaca duygusalsın denir ama o yazılanları kim görse aynı tepkiyi verirdi (İnsanlıktan nasiplenememişler hariç)


Bu bayanın yazdıklarının benim Kürd kimliğimi incittiği doğrudur ama bu olay ülkenin ya da dünyanın başka bir yerinde yaşanmış olsaydı da (Ki böyle bir durum sadece buralarda yaşanır onun da farkındayım) aynı duyguları yaşar ve yine yazıya sarılır bu olayı bir öğretmen olarak kınayabileceğim tek yol olan kalemin dili ucuna takabileceğim kelimelerle kınardım.


Sosyal medyayı kapattım pencereyi açtım dışarıda oynayan çocukları gördüm gülücükleri, bağırışları… Aman Allah’ım! Bu muhteşem nimeti yok etmek isteyenler var, ne korkunç bir durum… Ev arkadaşımı aldım aşağıya indik on bir yaş küçülüp on yaşındaki çocuklarla maç yaptım
Kaleme gol atmasaydım ve Çocuklar hoca oynamayı bilmiyor deyip dalga geçmeselerdi daha iyi olacaktı tabi Güzel vakit geçirip eğlendikten sonra içeri geçtim ve Büşra Hanım okusun diye bir yazı yazmak istedim. Şimdi kalemimin mikrofonundan Büşra Hanım’a sesleniyorum;


Büşra Hanım!


Ben şu an Van’a bağlı Çaldıran’ın sınır köylerinden birinde öğretmelik yapıyorum… Her sabah uyanıp en güzel, en temiz elbiselerimle çocukların karşılarına çıkıyorum çünkü onlara güzel görünmek istiyorum.
Mis gibi kokular sürüyorum çünkü koşup sarılıyorlar canıma can katacak şekilde. Öğretmenlerini ilerde güzel kokularıyla hatırlasınlar istiyorum.
Gece oturup ders çalışıyorum çünkü soru sorduklarında bilemezsem kahrolurum. Çünkü onların bilgisayarları, tabletleri, çeşit çeşit kitapları yok o yüzden öğretmen onara hem kitaptır, hem bilgisayardır, hem tablettir. google, yandex nedir bilmez bu yavrular, öğretmen burada onların arama motorudur.


Evet, Van'ın en ücra köşesinde öğretmenlik yapan biri ile İzmir’in göbeğinde öğretmenlik yapan biri aynı imkânlara sahip olmadı hiç olamaz da… Buralardaki zorluk kelimelerle anlatılamaz; kar, fırtına, kapanan yollar, kesik elektrikler, sosyal aktivitelerin eksikliği vb. ama ben İzmir’deki öğretmenlerin buralardaki gibi kocaman sevilebileceğine inanmıyorum:


Burada suyumuzu köy halkı getirir, ekmeğimiz peynirimizi. Varsa bir eksiğimiz, ihtiyacımız yine onlar koşar yardımımıza, ilçeye giden her servis şoförü arayıp bir isteğiniz var mı diye sorar… Bir öğretmen evlerine giderse baş üstünde taşırlar, saygı ve sevgiden mest ederler. Özellikle o öğretmen batıdan gelmişse verilen değer daha da artar. Kürd halkı öğretmenlere kutsal bir emanet gibi davranır, üzerlerine titrer. Şahidim!


Sanırım eğitim sisteminin sakatlığı sakat ruhların öğretmen diye çocuklarımızın karşısına dikilmelerine neden oluyor bu sakat ruhlar sevgiden anlamaz sevgi veremezler. Tek amaçları midelerine indirecekleri paradır. Her ayın 15’ine endekslenmiş beyinler ne düşünebilir ne de hissedebilirler. Bu insanlar öğrenemez, öğretemezler.


Muhtemelen ailenizin duvarına astığı o diplomayı sizin gibi kinden yok olmuş, insanlığını kaybetmiş kişilere veren eğitim sistemi kendini yenilemedikçe sizde öğretmeniz diye okullarda ders vermeye devam edeceksiniz. Bir öğretmen en iyi sevebilen, bir çocuğu anası gibi bağrına basandır ama siz bunu yapabilecek yüreğe sahip değilsiniz.
Eğitim fakültesinden geçip eğitimsiz ve terbiyesiz kalanlardansınız öyle ki; çocukların ailelerine ‘’ŞEREFSİZ’’ tabirini kullanmışsınız oysa o insanlar, beyninizin sınırlarının anlayamayacağı kadar şeref ehli insanlardır. Bence siz mesleğinizin şerefine sürdüğünüz bu kara lekeden sonra bir daha asla ‘’ŞEREF’’ kelimesini ağzınıza almayın.


Büşra Hanım!


O çocukları bombalarla yok etmek isteyecek kadar korkunç bir boyut alan içinizdeki kin beni korkutuyor. Hangi neden sizi bu kadar çirkin bir insan yapmış olabilir anlayamıyorum! Fotoğrafınıza, yazdığınız o cümlelerden önce denk gelsem muhtemelen ‘’ne güzel kadın’’ derdim ama şimdi bakınca vampir filmlerinde izlediğim dişleri kanlı vampirleri anımsatıyorsunuz bana. Ben size değil çocuğumu en değersiz eşyamı bile emanet etmem.

 Korkarım eşyanın tabiatına zarar verirsiniz diye.


Bu çocuklar bombalara, silahlara alışıyor konuşmaya başlar başlamaz hatta bazıları daha ana karnında bombalanıp vuruluyor… Ama ne olur onların bir hazine gibi gördüğü öğretmenlik mesleğini zedeleyip gözlerinde değersiz kılmayı. Gidin buralardan, sevmeyi bilmiyorsanız gidin. Eminim biraz uğraşırsanız iyi bombalar üretebilirsiniz İnsan neyi severse o alanda başarı gösterir. Ama sakın bir canlı bomba gibi çocuklarımızın içinde dolaşmaya devam etmeyin.


Bu çocukları sevemediyseniz eğitim de veremezsiniz ve sizin onlara hiçbir şey katamazsınız. Meseleniz para kazanmak, o yüzden burada fazlasıyla mutsuzsunuz. Gidip her ayın 15’inde para getirecek başka işler yapın mutlu olabileceğiniz yerlerde ama bu aziz meslekten çekin o pis ellerinizi. Başka vilayetlerde de yapmayın Çünkü kana sevdalanmışsınız bir kere; Antalya’nın Güneş’ine de, Trabzon’un yeşilini de, Van’ın gölünü de, Sivas’ın yollarını da kana bulamak isteyeceksiniz.


Büşra Hanım;


Öğrenciler bir öğretmenin canıdır, yavrusudur, yuvasıdır, geleceğidir, umudunun kanatlarıdır gökyüzünde uçurtan, sevdasıdır, özlemidir…


Öğrenciler bir öğretmenin varlık sebebidir


Ama asla kinini kusacağı kimseler değildir…


Size elimde güllerle gelmek isterdim ama kalemimde taşlarla geldim umarım o taşlar ‘’boş olan sol tarafınızı’’ biraz incitir.


Sizden rica ediyorum elinizi yavrularımızdan ve bu meslekten çekin
Öğretmenlik sizin icra edebileceğiniz bir sanat değil.


İçinizdeki kinin bir gün yok olması temennisiyle…

Viyan Bermal

 

viyan bermal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Şehnaz Bilir     0000-00-00 Ellerine ve yüreğine sağlık resmen ağlattın beni
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler