Dindar kürd kadınının Kürdistan mücadelesindeki yeri ve önemi

Zelal Zin yazdı ' Dindar kürd kadınının Kürdistan mücadelesindeki yeri ve önemi '

Dindar kürd kadınının Kürdistan mücadelesindeki yeri ve önemi
Advert

Ortadoğu’da kadının ikinci plana itilmesi Sorununu; erkeğin fıtri olarak Sahip olduğu gücü, kadın üzerinde fiziksel ve psikolojik baskı unsuru olarak kullanmasına dayandırabiliriz. Dolayısıyla kadının sorumluluklarının farkındalığı problemi veya Geri plana itilmesi, gelenekselleşen eril zihniyetin kadın üzerindeki tahakkümüdür. Bu seksist zihniyetin yarattığı en büyük tahribat, gelenekselleşen bu egemen eril zihniyetini din kılıfına uydurarak topluma empoze etmeye çalışmasıdır. “din kılıfına uydurarak “ diyorum çünkü Ortadoğu toplumunun mensup olduğu islam dininin böyle bir yaşam tarzını hiçbir şekilde kendinde barındırmadığı ve tasvip etmediğini ayetlere bakarak pek tabii anlayabiliriz. Bu baskıcı zihniyet yalnızca ‘kendinden olmayan cinsiyeti ötekileştirme ‘ ile kalmamış; bazen farklı şekillere bürünüp bir topluma veya bir etnisiteye karşı da kullanılmıştır. Bunun en yakıcı ve yıkıcı etkilerini kürdler üzerinde görebiliyoruz.

Tarih boyunca her türlü ötekileştirmeye, ırkçılığa, sömürüye maruz kalan kürdler, ontolojik haklarını savunmak ve bu baskıyı kırmak için haklı ve meşru bir mücadele içerisine girmislerdir.

Cinsiyetinden dolayı ikinci plana itilmiş olan ‘kadın ‘ a bir de ‘kürd ‘ kimliği eklenince bu durum, içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Dolayısıyla kürd kadınının tüm bunlara karşı takındığı her tavır , yine haklı ve meşru dur. Bu durumla ilgili Kur’an ayetlerinden örnek vermemiz gerekirse;

“mümin erkeklerle mümin kadınlar da birbirlerinin velileridir. Onlar iyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler, Allah’a ve Resulüne itaat ederler. İşte onlara Allah rahmet edecektir. Şüphesiz Allah azizdir, Hikmet sahibidir” Tevbe/71

“zulmedenlere eğilim göstermeyin, yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah’tan başka velileriniz yoktur, sonra yardım göremezsiniz. “ Húd/113

Yine hz Muhammed bazı hadislerinde şöyle buyurmuştur:

“Haksızlık karşısında Susan dilsiz şeytandır.”

“Cihadın en faziletlisi zalim sultanın yanında Hakk’ı savunmaktır.”

Ayet ve hadislerden de anlaşılacağı üzere islamda zalim ve zulme karşı koyma, belli bir cinsiyete atfedilmemiştir. Müminler birbirlerinin destekçileri, velileridirler. Zulmün ve Zalimin karşısında durmak, hem erkek için hem kadın için yükümlülüktür. Birinin diğerinden üstünlüğü yoktur. Dolayısıyla kadın, zulme ve zalime karşı tavrını göstermelidir. Ünlü islam meşşai filozofu İbni Rüşd, bu konuya dikkat çekmiştir. O. kadına yüklenen sorumluluğun sadece çocuk doğurmak ve emzirmek olması, ona başka alanlarda kendini ifade etme özgürlüğü tanınmaması, ondaki akli melekeleri ve büyük işlere olan kabiliyetleri yok ettiğini, Fazilet ve yüksek şahsiyet sahibi kadınlarının fazla olmamasının sebebinin bu olduğunu söyler. Ona göre kadın iyi bir savaşçı da olabilir, devlet işlerinde başarılı işler de yapabilir.

Netice itibariyle kürd kadınının kurtuluş mücadelesinin sağlıklı bir zeminde ortak yürütülebilmesi için;

-birbirimiz üzerinde üstünlük kurmaktan vazgeçmeli

-bütün kürd kadınlarının kendilerini özgürce ifade etmesini sağlamalı ve daha katılımcı olması için teşvik edilmeli

-kültürel değerlerin korunmasında ve dil asimilasyonunu engelleyecek yeni projeler üretebilmek

-Kürdistan ‘ın dört parçasına yönelik oluşabilecek tehlike ve saldırılara karşı başta kürd kadınlarının ortak dayanışma göstermesi gerekir.

-bir milleti ‘millet’ yapan en önemli unsur dildir, dilin ilk oluştuğu yer de aile ortamıdır. Burada kadın, anne sıfatıyla dilin gelecek nesle aktarılmasında en etkili unsurdur.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak şöyle diyebiliriz ki; kadın ne çok arka plana atılmalı, nede kürd mücadelesini geri planda bırakacak derecede öne çıkarılmalıdır.

Kaynak: zernews

zelal zin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler