Efrîn Savunma Bakanı: Halkımız uzun bir savaşa hazır olsun

frîn Kantonu Konseyi Başkanı Ebdo İbrahim, Riyad toplantısında Kürtlere saldıran çetelerin bir araya geldiğini ve burada saldırı kararının çıktığını belirterek, "Önümüzde uzun bir savaş süreci var' dedi

Efrîn Savunma Bakanı: Halkımız uzun bir savaşa hazır olsun
Advert

Efrîn Kantonu Konseyi Başkanı Ebdo İbrahim, Riyad toplantısında Kürtlere saldıran çetelerin bir araya geldiğini ve burada saldırı kararının çıktığını belirterek, "Önümüzde uzun bir savaş süreci var. Halkımız ile birlikte bu saldırılara karşı direneceğiz. Dışarıya giden halkımız ve gençlerimize de çağrımızdır. Yurdunuza ve topraklarınıza dönün, direnişin yanında yer alın. Ve çetelere karşı topraklarınızı savunun" çağrısında bulundu.

Efrîn Kantonu Savunma Konseyi Başkanı Ebdo İbrahim, DAİŞ çetelerinin Kobanê, Girê Spî, Şengal ve Hasekê başta olmak üzere Rojava'nın diğer kentlerinde kırılmasından sonra El Nusra ve Ehrar El Şam çeteleri ile birlikte Efrîn'e yöneldiğini belirtti. Uzun zamandır bir ambargo altında olduklarını belirten İbrahim, çetelerin organizeli bir şekilde kendilerine saldırdıklarını söyleyerek, Riyad toplantısına katılanların hepsinin Kürtlere karşı savaşan çeteler olduğuna dikkat çekti. İbrahim, bu çetelerin toplantından sonra kendilerine karşı yeni bir saldırı hazırlığı içinde olduğunu söyledi. 

'Kırıldıkları için Efrîn'e yöneldiler'

Çetelerin kendilerine destek veren devletlerin desteğini artırmak için başarıya ihtiyaçları olduğunu vurgulayan İbrahim, bu amaçla başta Efrîn, Halep'in Şêxmaqsud ve Ezaz çevresine saldırıların arttığına dikkat çekti. El Nusra ve Ehrar El Şam çetelerinin Efrîn'e gelen bütün yolları kapattığını, bu çetelerin baskıları sonucu diğer irili ufaklı grupların da Efrîn üzerinde ambargoyu ağırlaştırdığını belirten İbrahim, "Ambargolardan sonra saldırılar başladı. Özellikle DAİŞ, El Nusra ve Ehrar El Şam çeteleri organizeli bir şekilde saldırdı. Başta da belirttiğimiz gibi Rojava'nın diğer yerlerdeki kırılmalarını burada gidermek istiyorlar. Halep'in Şêxmaqsud Mahallesi ile Efrîn'e aynı anda saldırdılar. Biz sivillerin güvenli bir şekilde gidip gelebilmesi içinde elimizden gelen her şeyi yaptık. Fakat onlar hiç bu durumu göz önünde bulundurmadılar" dedi. 

'Büyük bir savaş planları var'

Çetelerin büyük bir direniş ile karşılaştıklarını, bazı çetecilerin QSD güçlerine esir düştüğünü, esirlerden bir kaçının Türk çıktığını söyleyen İbrahim, sorgularında Türkiye'nin kendilerine yardım ettiğini söylediklerini ve çeteler ile Türkiye'nin arasındaki ilişkiyi net ortaya koyduklarını dile getirdi. Saldırıların Efrîn'e bağlı Meyremîn köyünden, Bênê ve Cilbêr köylerine kadar devam ettiğini kaydeden İbrahim, çetelerin Efrîn üzerinde büyük bir savaş planları olduğunu söyledi. 

'Efrin etrafına güç yığıyorlar'

Çetelerin Efrîn etrafına güç yığdığına dikkat çeken İbrahim, "Meyremîn'i birkaç saatte düşürüp kanton merkezine gelmeyi planlıyorlardı. Olmayınca yeni plan ve taktiklere başvuracaklar. Halep, Hama ve İdlip hattındaki güçleri etrafımıza getiriyorlar. Yeniden saldırı planları var. Rejim karşıtı cephelerini neredeyse boşaltmış durumdalar. Eğer bu saldırıları da kırılırlarsa, Suriye'de genel bir kırılma yaşayacaklar. DAİŞ ve El Nusra gibi çeteler Kürtlere karşı savaşı denediler. Bu MİT'e bağlı Ehrar El Şam ve diğer gruplar kaldı. Onlar da Kürtlerle bir savaşa girmek istiyor" diye konuştu.

'Riyad'ta saldırı kararı çıktı'

Suudi Arabistan'ın Riyad kentinde toplanan grupların hepsinin Kürtlere karşı savaşan çeteler olduğunu vurgulayan İbrahim, bu çetelerin başını El Nusra ve Ehrar El Şam çetelerinin çektiğini ifade etti. Toplantıdan sonra kendilerine saldırı hazırlıklarının arttığını söyleyen İbrahim, "Bazı yerlerde kırıldıkları için de bir ateşkesten söz ediyorlar. Böyle bir şey yok. Olsa da biz bu durumu kabul etmiyoruz. Efrîn ve Şêxmaqsud üzerindeki saldırı ve ambargo bitine kadar biz ateşkesi kabul etmeyeceğiz. Savaşın şu an biraz dinmesi Türkiye'dendir. Onlara destek vermesi çok erken ortaya çıkınca gündemden düşürmek istediler" ifadelerini kullandı. 

'Halk savaşa hazır olsun'

Suriye halklarına çağrıda bulunan İbrahim, "Önümüzde uzun bir savaş süreci var. Buna göre kendilerini hazırlamalarını istiyoruz. Halkımız ile birlikte bu saldırılara karşı direneceğiz. Dışarıya giden halkımız ve gençlerimize de çağrımızdır. Yurdunuza ve topraklarınıza dönün, direnişin yanında yer alın. Ve çetelere karşı topraklarınızı savunun" dedi.

Rojavada Efrin kanton
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler