El Aksa Vaizi: Kürtler işgal altında

Filistinli din adamı Dr. Ekreme Sabri, Filistinliler’le Kürtler’in işgalcilerin baskısı altında olduğunu söyledi.

El Aksa Vaizi: Kürtler işgal altında
Advert

Filistin El Aksa Camii Vaizi Doktor Ekreme Sabri, Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde düzenlenen Xal Festivali’ne (Nokta Festivali) katıldı.

 

Rûdaw’a konuşan Dr. Ekreme Sabri, Filistinliler’le Kürtler’in aynı olduğunu belirterek, “Her iki halk da Müslüman ve işgalcilerin baskısı altındalar” dedi.

 

Adaletsiz bir şekilde barışın öngörülemeyeceğini söyleyen Sabri, “Kürdistan ve Filistin halkına sitem edilemez. Her ikisi de felakete uğramış birer millettir. Adaletin uygulanması gerekiyor. Adalet yerine getirilirse barış da yayılır” diye konuştu.

 

Rûdaw’a konuşan, festival ziyaretçileri ise Ekreme Sabri’nin verdiği mesajların tüm dünya İslam aleminde dikkate alınacağını söyledi.

 

Bazı Kürt din adamları ise, Sabri’nin, “Kürdistan’ın bağımsızlığı” konusundaki sözlerinin dünyaya yeni bir kapının açılması anlamına geldiğini belirtti.

 

Rûdaw’a konuşan Kürt dinadamı Üzeyir Hafiz, Ekreme Sabri’nin ziyaretinin Kürt halkı için eşsiz bir önem taşıdığını söyledi.

 

Ünlü kumandan ve siyaset adamı Selahaddin Eyyubi’nin rolü ile Kürt ve Filistinliler’in ilişkisine değinen Ekreme Sabri, “Kürtler’le Filistinliler Eyyubi dönemine varan köklü bir geçmişe sahiptir. Kudüs kentinin kurtarılması Müslümanları birleştirdi” dedi.

 

 

Ekreme Sabri, 1939 yılında Filistin’de doğdu. Filistin Fetva Bilginleri Başkanı olan Sabri, İslami İlimler üzerine doktora yaptı.

Kaynak: rudaw

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Motosiklette Koyun Var
Motosiklette Koyun Var