Ensarioğlu: PKK ve Öcalan’la görüşmeden sorun çözülmez

Habertürk’te Balçiçek İlter’in ‘Karşıt Görüş’ programında AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ve CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan gündemdeki konuları tartıştı.

Ensarioğlu: PKK ve Öcalan’la görüşmeden sorun çözülmez
Advert

AKP’li Ensarioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Artık PKK ve siyasi uzantıları muhatabımız değil” sözlerinin aksine, ‘PKK ve Öcalan muhatap alınmadan sorun çözülmez’ dedi..

Habertürk TV'de Balçiçek İlter'in sunduğu Karşıt Görüş programına katılan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu” 2005’e kadar Kürt sorunun çözümü için hiçbir adım atılmadı. Biz geldikten sonra defalarca demokratikleşme paketleri, Oslo’da başlayan süreç, ardından Habur’da yol kazası. Bu yol kazasından sonrada “çözüm süreci” olarak adlandırdığımız 2,5 yıllık bir süreç var. Kürt sorunun demokratikleşmeyle, daha fazla özgürlükle, eşit yurttaşlıkla çözersiniz. Ama Kürt sorununun yarattığı şiddet sorunun çözmek istiyorsanız bu şiddeti muhatabıyla çözeceksiniz.” Dedi.

Ensarioğlu “ 100 yıllık veyahut 300 yıllık bir sorunu ilk defa barışçıl yöntemlerle çözmeye çalışıyorsunuz. Hani kızanlar var; “Örgütle veya lideriyle nasıl muhatap olursunuz?” diye, muhatap olmadan da çözülmüyor”

Ensarioğlu “Kürt sorununu çözebilirsiniz. Eşit yurttaşlıkla, demokratikleşme paketleriyle, insan hakları ve özgürlükler çerçevesinde çözebilirsiniz. Talepleri karşılayabilirsiniz. Ama o sorunun yarattığı şiddet sorununu muhatabıyla çözmek zorundasınız. Muhatabı da örgüttür. Örgütün lideri de Öcalan’dır. Siz Öcalan’la görüşmeden bu sorunu çözemezsiniz. Belki çözmenize müsaade de etmez örgüt. Örgüt işe taş koyabilir veya başka bir şey yaparak olayı farklı yönlere çekebilir.” dedi

Tuncay Özkan’ın çözüm süreci konusunda AKP’nin yanlış adımlar attığını söylemesi üzerine AKP’li Ensarioğlu, “Biz yaptığımız hiçbir şeyden pişman değiliz. PKK verdiği sözleri tutmadı” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek-Hilvan Arası Kaza; 9 Aylık Bebek Hayatını Kaybetti
Siverek-Hilvan Arası Kaza; 9 Aylık Bebek Hayatını Kaybetti
Siverek'te Taşımalı Eğitim Öğrencilerine Yönelik Örnek Proje
Siverek'te Taşımalı Eğitim Öğrencilerine Yönelik Örnek Proje