Esad: IŞİD Türkiye, Arabistan ve Katar’ın desteğiyle ayakta duruyor

Suriye Devlet Başkanı Beşşar el Esad, Çinli Phoenix Televizyon kanalı ile mülakatında Suriye’deki krize ilişkin gelişmeleri yorumladı.

Esad: IŞİD Türkiye, Arabistan ve Katar’ın desteğiyle ayakta duruyor
Advert

Suriye Devlet Başkanı Beşşar el Esad, Çinli Phoenix Televizyon kanalı ile mülakatında Suriye’deki krize ilişkin gelişmeleri yorumladı. Sana Ajans'ın yayınladığı röportaj şöyle:

Halk Savaşı Demek İçin Gerekli Özellikler Yoktur

Esad Suriye’de yaşananların bir halk savaşından ibaret olup olmadığı yönündeki soruya cevabında; Suriye’de yaşananların bir halk savaşı olmadığını bir kez daha belirtti. Halk savaşı diye bilmek için toplumun muhtelif bileşenleri arasında bir çizginin olması gerektiğine dikkat çeken Esad; Suriye’de ise ne etnik, ne dini ne de siyasi farklı bileşenler arasında bir ayırım çizgisinin bulunmadığını belirtti. Buna ek olarak halk savaşında faktörlerin yurtiçi olduğuna da işaret eden Esad; Suriye’de ise dünyanın 100’den fazla ülkesinden gelen ve yabancı devletlerce desteklenen teröristlerin bulunduğunu ifade etti. Esad Suriye’de teröristleri destekleyen bir kısım devletlerin de aleni olarak hedefinin yönetimi yada kendi tabirleriyle ‘rejimi’ değiştirmek istediklerini ilan ettiklerine vurgu yaptı.

Ordu Tüm Bölgelerde Önemli İlerlemeler Kaydediyor

Gerek askeri gerekse siyasi açıdan Suriye’de son durumlara ilişkin soruya cevabında Esad; Suriye’de beş yıla yakın süredir terör vebasının nasıl dış güçlerin desteği ile yayılıp bir kısım bölgeleri ele geçirdiklerine işaret etti. Esad bu süre içinde Suriye ordusunun Suriye ve halkını kahramanca savunduğunu ifade ederken, fakat ordunun vatanın her noktasında bulunmasının mümkün olmadığını söyledi. Teröristlerin kimi devletlerden aldıkları sınırsız desteğe dikkat çeken el Esad; kesilmeyen beşeri ve askeri desteğin bu süre içinde oynadığı role vurgu yaptı. Rus hava güçlerinin hava operasyonlarıyla destek olmalarıyla sahadaki durumların ciddi şekilde iyi olduğunu belirten Esad; bu süreç içinde Suriye ordusunun hemen hemen tüm vatan topraklarının tüm bölgelerinde ve tüm yönlerde büyük ilerlemeler kaydettiğini söylemenin mümkün olduğunu ifade etti.

Koalisyon Zamanında Teröristler Zayıflamak Yerine Daha Çok Yayıldı

Rusya ve NATO’nun aynı anda Suriye’de operasyonlarda bulunmalarına ilişkin soruya cevabında Esad; pratik gelişmelerin bu soruya net bir cevap verdiğini ifade etti. ABD komutasında teşkil edilen uluslar arası koalisyonun bir yıl süren operasyonları süresince IŞİD ve diğer tekfirci terör örgütlerin daha çok güçlenip daha geniş alanlara yayıldıklarına dikkat çeken Esad; Rusya’nın hava operasyonlarına başlamasından sadece bir ay sonra aynı tekfirci terör örgütleri birçok bölgeden geri çekilmeye ve kaçmaya başladıklarına vurgu yaptı. Esad Rus hava operasyonlarının başlaması ardından binlerce tekfircinin Türkiye’ye, oradan da Avrupa ya da başka devletlere kaçtıklarını belirtti. Esad bir diğer noktanın ise teröristlerin sadece hava operasyonlarıyla yok edilmelerinin mümkün olmadığını, hava operasyonlarına eş zamanlı olarak kara operasyonların gerekli olduğunu söyledi.

Ruslar Kara Güçlerimizle Birlikte Çalışıyor

Esad; Rus hava güçlerinin operasyonlarda Suriye kara güçleriyle işbirliği içinde çalıştıklarını belirtti. Esad Rusya ile ABD arasındaki wn önemli anlaşmazlığın da bu olduğuna işaret ederken, ABD’nin Rusya gibi karada Suriye ordusuyla işbirliğini kabul etmediğini söyledi. Esad; Suriye ile ABD ile Suriye hükümeti arasında kesinlikle hiçbir koordinasyonun bulunmadığını belirtti. Rusya ve ABD’nin geçen hafta yaptıkları ortak hava tatbikatları konusunda da Esad; bunun tek amacının ilan edildiği gibi iki taraf uçakları arasında herhangi bir çarpışmanın önlenmesi olduğunu ifade etti. Esad ABD’nin teröre karşı savaşta işbirliğinde ciddi ya da istekli olmadığını ifade ederken, ABD ve komutasındaki koalisyonun birçok bölgede göz göre göre teröristlere göz yumduklarına işaret eden Esad; örnek olarak tüm dünya tarihi ve medeniyeti açısından büyük bir öneme sahip antik Palmira Kentine saldırı sırasında IŞİD’ tekfircilerine dokunmadıklarına dikkat çekti.

Rusya’nın bir kısım ‘muhalif gruplarla’ da işbirliği yaptığına ilişkin soruya cevabında Esad; Rusların bir kısım silahlılarla çalıştıklarının doğru olduğunu söyledi. Suriye’nin de bir kısım bölgelerde kimi silahlılarla işbirliğinde olduğunu belirten el Esad; fakat bunların radikal olmamalarıyla birlikte Suriye’nin ulusal uzlaşma çabaları çerçevesinde olduğuna vurgu yaptı. Esad ulusal uzlaşmaların başarılı olması için silahlı gruplarla da çalışmanın gerekli olduğunu ifade ederken; gelecekte güvenliğin sağlanması için bunun kaçınılmaz olduğuna işaret etti.

Amerikalılar Kendileri İtiraf Ediyor

IŞİD ve nasıl teşkil edildiğine ilişkin soruya cevabında Esad; IŞİD’in 2006 yılında ‘Irak’ta İslami Devlet’ adı altında Zerkavi liderliğinde kurulduğunu hatırlattı. Esad bu tekfirci örgütün Irak’ta Amerikan işgali ya da Amerikan gözetimi altında teşkil edildiğini, bunun da Amerikalıların bizzat kendileri tarafından itiraf edildiğini belirtti. ABD eski dışişleri bakanı Hillary Clinton ve daha birçok yetkilinin IŞİD ve Nusra Cephesinin Afganistan’da Sovyetler Birliğine karşı savaşmaları için Suudi finansıyla teşkil edilen Kaide Örgütünden türediklerinin belirtildiğine dikkat çeken Esad; Suudi rejiminin aleni olarak destekleyip finanse ettikleri bu radikallerin Vahhabi ideolojisini benimsediklerine vurgu yaptı.

Suudi Arabistan’da gerek krallık ailesi gerekse Vahhabi ideolojiye sahip başkaları tarafından IŞİD ve benzeri radikal örgütlere finans sağlandığının herkes tarafından bilindiğini ifade eden el Esad; lojistik destek, çalıntı petrolün satışı, yabancı teröristlerin akışının ise tamamıyla Türkiye’deki rejimin desteği ile Türkiye üzerinden yapıldığını belirtti. Esad IŞİD ve daha başka terör örgütlerin Türkiye’yi arka bahçe olarak kullandıklarını belirtti. Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar olmaksızın IŞİD’in devam etmesinin kesinlikle mümkün olmadığını belirten Esad; IŞİD’in Suriye’de halk tabanı olmadığını da sözlerine ekledi. Esad tekfircilerin silah ve terörle bir kısım bölgeleri ele geçirdiklerini ifade etti. Bu radikal örgütlerin pratikte güçlerini Türkiye’den aldıklarını ifade eden Esad; Erdoğan ve Davutoğlu’nun da şahsi olarak onları desteklediklerini söyledi.

IŞİD’in Atar Damarı Türkiye’dir

Tekfirci örgütlerin petrol satışını nasıl yaptıklarına ilişkin soruya cevabında Esad; bunun temel olarak Türkiye üzerinden yapıldığını belirtti. Gerek satış, gerekse mali hesaplarda Türkiye’nin temel rolü oynadığını ifade eden Esad; paranın ise Türkiye hükümetinin yanı sıra Katar ve Suudi Arabistan’dan geldiğini sözlerine ekledi. Esad petrol sahalarının genel olarak Türkiye ve Irak sınırları yakınlarında olduğuna dikkat çekerken; Irak hükümetinin IŞİD’e karşı savaşması nedeniyle Suriye’den çaldıkları petrolü Türkiye üzerinden Türkiye hükümetinin desteği ile sattıklarını belirtti. Sözlerine devam eden el Esad; başka bir değişle IŞİD’in atar damarının Türkiye olduğunu vurguladı. Erdoğan İslami Ad Altında Osmanlı İmparatorluğunu Yeniden Canlandırabileceğini Düşündü Suriye’nin hem Suudi Arabistan hem de Türkiye ile güzel ilişkilerinin neden bozulduğuna ilişkin soruya cevabında Esad; Türkiye’de mevcut başkan Erdoğan’ın ihvancı ideolojiye sahip olduğunu söyledi.

Esad Erdoğan’ın Tunus, Libya ve Mısır’da ihvancıların (Müslüman Kardeşlerin) yönetimi ele geçirdiklerini görmesiyle Suriye’de de bunu başarıp böylece Osmanlı imparatorluğunu yeniden canlandırabileceğini düşündüğünü söyledi. Esad fakat Erdoğan’ın bunu ‘Osmanlı’ adı altında değil de İslami bir isim altında yapmaya çalıştığını, bunun önündeki tek engel olan Suriye’yi yok etmeye çalıştığını ifade etti.
Sözlerine devam eden Esad Erdoğan’ın o süreç içinde iki ülke halklarının refahı ve geleceği için atılan tüm adımları görmezden geldiğini ve ihvancı ideolojisinin peşine sürüklendiğini söyledi. Suudi Arabistan konusunda ise Suudi rejiminin Vahhabi ideolojisi nedeniyle aslında hiçbir zaman Suriye ile ilişkilerinin güzel olmadığını belirtti.

Esad; sonuç itibarıyla Türkiye’de Erdoğan’ın politikalarına karşı olan ve Suriye’de gerçekte ne olup bittiğini idrak eden insanların bulunduğunu belirtti. Esad bu insanların ayrıca terör ateşinin sadece Suriye’de sınırlı kalmayacağını, bu ateşin Türkiye’ye de uzanacağını bildiklerine dikkat çekti. Esad; terörü yok etmenin zaman cetveli olmadığı için krizin sona erme zaman cetvelini belirlememin de mümkün olmadığını ifade etti. Esad durumun sadece Suriye ordusunun sahadaki ilerlemeleri ve sağladıkları başarılarla ilgili olmadığını, aynı zamanda başka devletlerin teröre destekleriyle alakalı olduğunun altını çizdi. Batılı ve bölgesel birçok devletin Suriye’de siyasi çözüme inanmayıp kendilerince bir zafer elde etmek için terörü desteklemekten yana olduklarına dikkat çeken Esad; desteğin kesilmesi halinde krizin bir yıllık zaman süresi içinde çözülebileceğini belirtti. Esad maksimum iki yıllık süre içinde anayasanın tartışılabileceğini ve halkın oylamasına sunulabileceğini söyledi.

lteciler öncelikle devlet kontrolündeki bölgeye geçiyor

Mülteciler konusunda ise Esad; Suriyelilerin kriz süresince tarifi zor acılar yaşadıklarını ve bu acıları en iyi kendileri bildiklerini söyledi. Mültecilerin iki ana nedeni olduğuna dikkat çeken Esad; ilkinin terör saldırıları ve tehdidi, ikincisinin ise altyapı ve hizmet durumunun sabote edilmesiyle birlikte dış güçlerin uyguladıkları ekonomik yaptırımlar olduğunu söyledi. Terörden kaçanların büyük çoğunluğunun devletin kontrolündeki bölgelere kaçtıklarına dikkat çeken Esad; dolayısıyla mülteciler meselesinin sorumluluğunu Suriye hükümetine yüklemenin mantıklı olmadığını ifade etti. Sözlerine devam eden Esad terörü destekleyen devletlerin propagandalarına inanmanın doğru olmayacağını belirterek, bu devletlerin Suriye halkına bir elinde gıda diğer elinde de bomba takdim ettiğini belirtti.

Suriye halkının kriz süresince büyük kayıplar verdiğini ifade eden el Esad; fakat geçen tüm bu süreye rağmen hala teröre karşı kararlılık ve azimle savaştığının da altını çizdi. Esad Suriye halkının dünyanın 100’den fazla ülkesinden gelen ve büyük devletlerin desteğini alan teröre karşı güçlü bir iradeyle savaştıklarını, kimi körfez devletlerinden akan sınırsız paraya rağmen Suriyelilerin teslim olmayıp yenilmediklerini de ifade etti. Esad; “dolayısıyla diyebilirim ki evet Suriye halkı eskisinden daha güçlüdür ve teröre karşı daha da güç kazanmaktadır..” ifadesini kullandı. Tüm bu süre içinde nasıl konumunu koruduğuna ilişkin soruya cevabında Esad; bunun Suriye halkına inancının yanı sıra Suriye ve halkı için çabaladığından şüphesi olmadığından kaynaklandığını ifade etti. Batılı ve bölgesel kimi devletlerin meselenin ‘halkını katleden cumhurbaşkanı’ meselesi olduğu imajını vermek istediğine dikkat çeken Esad; mantıksal olarak halkı tarafından desteklenmeyen bir liderin tüm bu süre kalmasının mümkün olmadığını belirtti.

Esad İŞİD TÜRKİYE KATAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Motosiklette Koyun Var
Motosiklette Koyun Var