HAK TERAZİSİNDE HALKTAN VE HAKKTAN YOKSUN OLMAK

Azadi Hareketi İnsan Hakları Sekreteri Duysal Karataş, 10 Aralık İnsan Hakları Günü münasebeti ile bir mesaj yayımladı.

HAK TERAZİSİNDE HALKTAN VE HAKKTAN YOKSUN OLMAK
Advert

Demokrasi ve demokratik devlet kavramlarının kullanımı konusunda büyük bir eksiklik içindeyiz.

Bu kelimeleri açıkça tanımadıkça ve anlamları üzerinde uzlaşılmadıkça insanlar bu anlam karmaşası üzerinde yaşamaya devam edeceklerdir.

Günümüzde hakeza bu mevcut anlam karmaşası üzerinde, gelişigüzel, günübirlik yaşamını sürdürmekte böylesi bir durum karşısında despotların işini kolaylaştırmakta ve onlara hizmet sunmaktadır.

Aktif gücü elinde bulunduran sadece devletler olmamalıdır. Eğer bireyler insanın temel hak hürriyetleri ne riayet edip,  saygı duymaya yönelik sağduyu oluşturmak istiyorsa; Buna yönelik suskunluğunu ber taraf etmeli  (haksızlık karşısında Susan dilsiz şeytandır ) sözüne istinaden hakk kapısını aralamalı ne zulme boyun eğmek nede zulmü reva görmek bu iki olguda hakk terazisinde dengeyi sağlamak açısından önem teşkil etmektedir.

Halkın sesi hakkın sesi özdeyişinde elbette ki ne hakksız ne de halksız bir insan haklarından söz etmek namazı abdest siz kılmak gibi birşey.

Evet dünya hegomonyasinda insan temel hak ve hürriyetlerinin önemini anlamak istiyorsak Hakkı tanımak ve onu gerçek anlamda yaşamaktan geçer. Bu doğrultuda yaşamımızı vicdanımizin rahat uyumasi açısından soyledikerimizden ziyade soyleyemediklerimizden de sorumlu olduğumuzu unutmayalım. Zira Yüce Yaradan bana bu doğrultuda kul hakkıyla gelmeyin diyor ve Hz. Kur'an da temel hak ve hukuk konusunda bize uyarılarda bulunuyor. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününüzü kutlar, Hak aramaktan ve Hakktan yoksun olmamamız dileğiyle.

Azadi Hareketi İnsan Hakları Sekreteri Duysal Karataş

AZADİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler