Halkın İradesi Cuntaya el Koydu!

Yazarımız Vural Kalman yazdı

Halkın İradesi Cuntaya el Koydu!
Advert

Ben genç biriyim darbelere tanıklık yapmış biri değilim. Âmâ 15 Temmuz akşamı yaşanılanları görünce demokrasinin altın değerinde olduğunu bir kez daha anladım.

Hangi fikirden olursa olsun, hangi şiardan olursa olsun "Darbe “girişimine karşı Halkın dik duruşu, kararlı duruşu bir çok şeyin önüne geçerek Askere dur dedi.

 

Darbelerin bu halka ne kadar acılar yaşattığını tarih kitaplarından, bunu yaşayan büyüklerimizden bire bir dinlemiş hafızalarımıza kaydetmişizdir. Darbeyi savunacak darbeyi haklı görecek hiçbir gerekçe yok ortada velev ki varsa da siyaset bundan kendine ciddi manada ders çıkarması gerekecektir.

 

Birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin meydanlarda" Cuntacı “zihniyete dur demesi de çok anlamlı çok da değerli. Türkiye tarihi darbelerle çok acıları yaşamıştır. Sürekli demokrasi geriye sarmış halkın fikirleri, düşünceleri kör zindanlarda bertaraf edilmiştir. Ama bu kez olmadı bu sefer yapamadılar. Sürekli mağdur olan millet buna izin vermedi ve kendisini kurşunlara siper ederek Devlette ve kendisine sahip çıkmıştır.

 

Halkın İradesi üstünde hiç bir gücün olmadığını Türkiye halkları el ele, kol kola bir kez daha göstermiştir.

 

Dik duran ipi göğüslemiş zafere halk ulaşmıştır. Çatışmalı ve Kutuplaşmaların olduğu bir dönemde millet siyasi fikirlerini, ideolojilerini bir kenara bırakıp Cuntacı zihniyete asıl Darbeyi yapan halk olmuştur.

 

İktidarın, muhalefet partilerin oluşturduğu çatışmalı ortamı düzeltmek ve kronikleşmiş sorunları çözmek için bunu fırsata çevirmeli ve iç barışı hızlı bir şekilde tesis etmenin çabası içerisinde olmalılar.

Halk İradesine canı pahasına da olsa sahip çıkmıştır.

Yönetimin de buna göre davranması gerekir ve halka sahip çıkmasını kendisine görev bilmelidir.

 

Demokrasiye inan herkesten ciddi manada destek gören iktidar öz eleştirisini de iyi yapmalı. Zor günde siyasi fikirlerini bir kenara bırakıp, inançlarını bir kenara bırakıp, seçilmişlere sahip çıkan demokrasi yanlılarını göz ardı etmemelidir.

 

Demokrasi başın zora girdiğinde bir ihtiyaçmış gibi değil, demokrasi her zaman ve herkese lazım herkes için demokrasi gerek.

 

Demokrasi konusunda, ifade özgürlüğü konusunda demokrasinin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anlamış olması gerektiğini düşünüyorum.

Bugün haksızlık karşısında dik duranlar, geleceğin altın kaplı defterine isimlerini yazdıracaklar.

Vural Kalman

Vural Kalman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
feyyaz asal     0000-00-00 cok guzel yorumlamissinz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler