HDP-BDP Siverek Teşkilatlarından Basın Açıklaması

Kışanak ve Anlı'nın gözaltına alınmaları protesto edildi

HDP-BDP Siverek Teşkilatlarından Basın Açıklaması
Advert

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Siverek İlçe Teşkilatları Gülten Kışanak’ın gözaltına alınmasını basın açıklamasıyla protesto etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gülten Kışanak ile Fırat Anlı’nın terör soruşturması kapsamında gözaltına alınmasının ardından Kanlıkuyu meydanında toplanan bir grup HDP’li ve DBP’li yaptıkları basın açıklamasıyla Kışanak ve Anlı’nın serbest bırakılmasını istedi.

DBP İlçe Başkanı İbrahim Ayyıldız, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarının hukuksuz bir şekilde gözaltına alındığını öne sürerek şu ifadeleri kullandı: “DBP’nin yerel seçimlerde, HDP’nin genel seçimlerde gösterdiği başarı AKP’yi ürkütmüş 7 Haziran 2015 seçimlerini kabul etmeyerek darbe sürecini başlatmıştır. HDP’ye yönelerek siyaset yapamaz duruma getirmek için her şeyi yapmıştır. Televizyonları, basını HDP’ye kapatarak tek yönlü HDP’yi karalayan yayınlar yapmaya başlamıştır. HDP ve HDP’ye oy verenler düşman ilan edilmiş, sayısını unuttuğumuz saldırılar düzenlenmiş, toplu katliamlar gerçekleştirilmiştir. Yöneticileri gözaltına alınmış, birçoğu tutuklanmıştır. Bu da yetmedi belediyeleri ellerinden alınarak kayyum atanmıştır. Kürtlerin tüm kurumları hedef haline getirilmiştir. Her gün Türkiye kamuoyuna yalanlarla propaganda yapanların korkusu, gerçeklerin ortaya çıkmasıdır. Hırsızlıklarının, yolsuzluklarının açığa çıkmasıdır. Bunun önüne geçmek için 15 Temmuz 2016’da bir darbe tezgâhlandı. Darbeyi yapanlar Fetöcüler olarak halka sunuldu. Ardından olağan üstü hal ilan edildi, sonrası darbeyi Kürtler yapmış gibi Kürt siyaseti, basını, kurumları hedef alındı. İçteki krizi aşamayacağını anlayınca dışta düşman bulmak zorundaydı orada da Kürtler vardı. Rojava’da Kürt kazanımlarına yönelik askeri harekât başlatıldı. Musul operasyonuna katılmak için her şeyi yaptı. Musul operasyonuna katılma Kürtlerin kazanımlarını engellemek amaçlıydı. Dışarıdan sonuç almada zorlanan AKP içeride baskıyı artırmaktadır. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine yönelik operasyonda belediye eş başkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı gözaltına alınmıştır. Belediye avukatlar olmadan polislerce aranmıştır, halkın belediyeye yönelik bu uygulamayı protesto etmesi şiddet uygulanarak engellenmektedir. İnternet yayınları Kürt illerinde kesilmiştir, bizler halkımızın seçtiği belediye başkanlarımıza, milletvekillerimize, yöneticilerimize yönelik bu siyasi soykırım operasyonlarını kabul etmiyoruz, meşru direniş hakkımızı kullanacağız. AKP iktidarına çağrımızdır kaybediyorsunuz, bu uygulamalarınız sizi bitirecektir. Kazanan direnen halklar olacaktır. Gözaltına alınan Büyükşehir belediyesi eş başkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı serbest bırakılmalıdır. Bunun yanında tüm siyasi tutsakları serbest bırakılmalıdır”

Toplanan grup basın açıklamasının ardından sessiz bir şekilde dağıldı.

HDP-BDP Siverek Teşkilatlarından Basın Açıklaması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı