HDP’nin oylarının düşmesine neden olan, Kürdi Sebepler -1-

Yazarımız Mehmet Çiçek yazdı ' HDP’nin oylarının düşmesine neden olan, Kürdi Sebepler -1-'

HDP’nin oylarının düşmesine neden olan, Kürdi Sebepler -1-
Advert

Kürt coğrafyasında Kürt bahçesi de dediğimiz; etkin olan üç temel dinamik vardır. Bunları sıralarsak eğer;


1-    Dünyaya sol pencereden bakan KSH (PKK/KCK/HDP)dediğimiz, seküler kesim;


2-    Dağınık birçok Kürt İslami gruplar


3-    Kürt ekonomik Elitleri  (1*) 


Bu analizimizin detaylarını daha önceki bir yazımızda detaylı dile getirmiştik.(2*)
Bunların içinde şüphesiz en belirleyici olan; PKK/KCK/ HDPnin öncülük ettiği, Türkiye sol güçleri hareket eden, temel paradigması bütün ötekileri içinde barındırmak olan, demokratik, çevreyle ilgili ve kadın eksenli ideolojik bakış açısıdır. Bu eksen rejime karşı mücadele de belirleyici bir dinamik olduğu için, Kürt bahçesin de temel belirleyici ekseni olmuştur. Bu reel de, diğer iki dinamiği zaman zaman etkileyen bir durumdur


Kürtlerin başarısı, Kürt bahçesindeki bu temel dinamiklerin birlik ruhudur.


7 Haziran seçimlerinde Kürt bahçesi kanımca bu birlik ruhunu yakalamıştı.


1 Kasım seçimleri ise bu birlik ruhunu; paramparça etmese de, sistemin (AKP’nin başarısı) bu birlik ruhuna dinamit koyması, KSH’nin de bunu görememesi sonucu, hafifte olsa yara alamıştır


Kürt bahçesindeki bu birlik ruhunun yara almasının ve 1 Kasımdaki HDP oylarının düşmesinin elbette ki birçok nedeni vardır. Bunları önem sıralarına göre sıralayarak açmaya çalışacağız.
Bunlar;


1-    Kürt İslami grupların içindeki çatışmalar,


2-    Sistemin provoke ettiği, KSH’nin de bu oyuna geldiği, Hendek siyaseti,


3-    Bölgedeki çatışmalar sonucu orta sınıfın yara alması, buna istinaden Kürt Ekonomik elitlerinin zarar görmesinden dolayı, aldığı tavırlar,


4-    AKP’ nin ben olmazsam kıyamet kopar tavrından dolayı, 7 Haziran sonrası tırmandırdığı şiddet ortamının Kürt İslami ve orta sınıfına etkileri,


5-    Türkiye sol hareketlerinin aşırı AKP karşıtlığının, Kürt İslami gruplarında ortaya çıkan olumsuz tutumların ortaya çıkması,..


Elbette ki daha birçok neden sıralayabiliriz. Ama bu yazımızda özellikle, ilk iki maddenin çok belirleyici olmasından kaynaklı olarak bu maddeleri detaylı açmaya çalışacağız.

1-Kürt İslami grupların; 1 Kasım’da ortaya koyduğu tavır;


Bunları maddeler halinde sıralarsak;


1-    7 Haziran seçimlerinden sonra İslami gruplardan HÜDAPAR, hiçbir dönemde etkili olmadığı kadar bu dönemde, Kürt bahçesindeki İslami grup ve bireyleri derin etkilemiş ve yönlendirmiştir. 


Hizbullah grubunun legal siyasetteki temsilcisi olan bu parti, 1990 lı yıllardaki ilk çıkış günlerinden beri, KSH’ ile olan derin çatışmaları ve düşmanlığı, legal siyasette de devam etmiştir. 


PKK- HİZBULLAH kavgasının yarattığı 20 yıllık düşmanlığı sonucu, ortaya çıkan çatışmalar sanırım Kürt siyasal tarihini en karanlık ve sistemi en çok besleyen dönemleridir. Burada KSH’nin Kürt bahçesindeki ötekileri görmeyen benmerkezci yaklaşımıda bu çevrelerde alternatif çıkışların kaynağını yaratmıştır. Asıl problem aynı benmerkezci yaklaşımın HİZBULLAH/HÜDAPAR’da çok derin bir şekilde var olmasıdır. Buda yetmezmiş gibi bütün hesaplarını KSH’ne düşmanlığı ve bunun yokluğu üzerine yapılan siyaset tarzıdır. 


6-8 Ekim deki Kobané olayları sırasında; 52 insan ölmüş, muhtemelen de bunlardan 6 kişi HÜDAPAR’lıydı. Bunlardan Yasin BÖRÜ üzerinden geliştirdikleri kampanyalar ve AKP medyasının da bu kampanyanın sürmesinde, bilerek katkı sunup, etkili rol alması ayrıca bunun sebebinin de, Selahattin DEMİRTAŞ olduğu, DEMİRTAŞIN İslam düşmanlığı yaptığı ve bir katil olduğu gibi bir algının, başarıyla yürütülmesidir. 


Cumhurbaşkanının ölen 52 kişiyi bir tarafa bırakıp, Yasin BÖRÜ cinayetini etkili bir şekilde propaganda olarak kullanması, bunun Kürt İslami bahçesinde etkili olmuştur.


Bu arada ölen 52 insanın, 42’sinin HDP li olduğunu da hatırlatmak gerekir.


HÜDAPAR’ın yayın organı, RehberTV’ son 1 yıldaki bütün programlarının belkide dörtte üçü, KSH’ne düşmanlık ve hakaretleri üzerinedir. HÜDAPAR’ın HDP ile ilgili dili ve üslubu devletin dilinden 10 kat daha karalayıcı ve olumsuz bir üsluptur.


En önemlisi de bu kampanyanın Kürt İslami gruplar üzerinde etkili olmasıdır.

 
Bu arada 1Kasım seçimlerinde HÜDAPAR, AKP lehine seçimden çekilmiştir ve AKP’nin Diyarbakır 3. Sıra adayının da HÜDAPAR’a yakın olduğu basına yansımıştır.(3*)-(4*)


Yine HÜDAPAR’ın öncülük ettiği, çocuk gelinlerle ilgili afişlere duyulan tepkinin gerek organize edilmesi gerekse, AKP medyasının bunu sahiplenip propaganda etmesi, 1 Kasımda ki temel belirleyici sebeplerden olmuştur.


2-    İslami Kürt hareketleri içerinde ikili(düalist) veya daha fazla bakış açılarının varlığı


7 Haziran seçimlerinden önce, HDP,paradigması gereği, Türk sol hareketlerle yaptığı ittifaka benzer şekilde, Kürt bahçesinde de girişimlerde bulunmuştur. Bunun sonucu birçok İslami harekete mensup kişi ve grupların meclise taşınmasında öncülük etmiştir.7 Hazirandaki bu birlik çalışmaları, büyük bir umut ortaya çıkarmış, bunun sonucu da seçimlere yansımıştır.


AZADİ hareketini örnek verirsek eğer, bu hareketin çok etkili bir siyasal örgütlenme olmasa da, diğer bütün hareketlere eşit mesafede olmasından kaynaklı, Kürt İslami çevreler üzerinde sinerji yaratacak güçte bir etkisi vardır.


AZADİ hareketi içerisinde de, HDP yanlısı çevreler olduğu gibi, aşırı HDP karşıtı olan, AKP, HÜDAPAR vb. çevrelerle ilişkisi olanlarda mevcuttur. Özellikle de bu kesimlerin yaptıkları kulis çalışmaları, sanırım 1 Kasımdaki bu kırılmanın önemli sebeplerinden görülebilinir.


AZADİ hareketinden insanların aday gösterilmesine rağmen, bu hareket içerinde ki HDP karşıtları önemli kulisler yapmış, ardından birçok istifalar gelmiştir.


 Örneğin; AZADİ hareketi yönetim kurulu üyesi Yavuz DELAL, 1 Kasım seçimlerinden 3 gün önce, AA muhabirine yaptığı açıklamada "Kürtlerin tarihsel iradesi, özgür bir ortam söz konusu olduğunda PKK'yi kusacaktır " diyerek AKP’ye desteğini açıkça ifade ederek, açık bir tutum almıştır.(5*)


Ayrıca KSH’nin seküler ve modernist yapısından ve genel sol pencereden bakıyor olmasından dolayı nasıl ki Türk sol çevreleriyle doğal bir ilişkisi varsa, benzer bir şekilde Kürt İslami çevrelerinde aynı şekilde Türkiye de ki sağ çevrelerle ve AKP ile doğal bir ortak bakış açılarının olması, Kürt Hareketi’nin paradigması gereği geçmişte, ‘’ortak vatanda demokratik bir yaşam için’’, sisteme yaptığı barış çağrıları, Kürt bahçesindeki KSH hareketi karşıtları tarafından, ‘’Kemalizm’le işbirliği’’ olarak algılanmış, bunu üzerinden geliştirilen propagandaların İslami çevreler üzerinden derin etkileri olmuştur. Çünkü Türkiye de ki İslami çevrelerin Kemalizm düşmanlığı, Kürt İslami çevrelerde daha güçlü ve etkindir. (Bütün Kürt siyasal tabanında Kemalizm düşmanlığı güçlü bir olgudur.)


HDP içinde LGBT’lilerin aday gösterilmesi, bu çevrelerin etkinliklerine HDP li adayların katılmasını,  İslami çevrelerdeki HDP karşıtları tarafından sosyal medyada etkin kullanılmış, ‘’Kuneklerle yan yana olanlarla işimiz olmaz.’’ ifadeleri etkili olmuştur.


Her şeyden önemlisi, Kürt bahçesindeki İslami kesim, ‘’Seni başkan yaptırmayacağız’’söylemine destek vermiş ama, Recep Tayyip Erdoğan’nın Tasfiyesine onay vermemiştir.


7 Haziran seçimleri sonrası(1Kasım seçimleri) ,HDP nin dağınık İslami kesimlerle olan zayıf iletişimini, AKP kadroları iyi değerlendirmiş olması. Tabii ki HDP’ nin Kürt coğrafyasının güçlü bir dinamikleri olan, dağınık İslami grupları es geçen, tali gören bakış açısı sorunlu bir yaklaşımdır.


Bunun sonucunda yaklaşık 1 milyon seçmen,( yaklaşık %90’nı) olduğu gibi AKP’ kaymasında temel belirleyici sebep olmuştur. Diğer sebepler talidir diye düşünüyorum. 


Yukarda belirttiğim diğer nedenleri de bir dahaki yazımda yazacağım. Saygılar.


Mehmet ÇİÇEK
                                                          rohat30@hotmail.com
KAYNAK;
1* Cuma ÇİÇEK, Ulus, Din,Sınıf, Türkiyede Kürt mütakabatı’nın inşası
2*  http://blog.radikal.com.tr/politika/haziran-secimleri-ve-hdp-5-kurtlerin-birlik-ruhu-ve-sistemin-kirilma-ani-92989
3* http://hurseda.net/Politika/156443-AK-Parti-Diyarbakirda-ikinci-vekili-cikarir-mi.html
4* http://hurseda.net/Politika/156443-AK-Parti-Diyarbakirda-ikinci-vekili-cikarir-mi.html
5* http://www.siverekname.com/haber/kurtler-ozgur-bir-ortamda-pkkyi-kusacak-ve-yasam-alani-birakmayacaktir-5064.html

Mehmet Çiçek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ali     0000-00-00 Sonuç itibariyle seçim hezimetinin sorumluları ne Hüdaparın ne de Azadi Hareketinin nede akepenin yaptığı propagandaydı. Bu hezimetin tek sorumlusu yine kendileri idi (HDP/PKK/BDP/HDK/YDG-H ) Bunlar kendileri dışındaki diğer bütün Kürt gruplarını gerek islami gerek sol gerekse de geleneksel hareketleri görmezden gelmiş, yok saymış çoğu zamanda bunlara karşı şiddet uygulamıştır. Kürdistanı demokratikleştirmeden türkiyeyi demokratikleştirme sevdasına kapılmışlardır. Sonuç zar zor aşılan bir baraj
Ali     0000-00-00 Kürt halkı bizzatihi Kürtlerin hakkını savunuyorum maskesi altında türkiyelileşme ve sosyalizm sevdasına kapılanlar tarafından aldatılmıştır.Kürt halkının hakkını savunma görevi üstlenenlerin büyük bir kısmı halen Kürtçe konuşmayı bile öğrenemediler.Yerel yönetimleri 20 yıla yakın yönetenler Kürtlük adına iki çivi çakmamışlar. İşleri güçleri farklı düşünen Kürtleri tasfiye etmek olmuş. Sayın Barzani Kürdistanın bağımsızlığını ilan edeceğim dediğinde buna karşı çıkanları bu halk unutmadı.
Ali     0000-00-00 Yavuz Delal PKKyi eleştirdi yazısında ama yazının hiç bir yerinde Akepeye oy verin imasında bile bulunmadı, günahını almayın.Yasin Börü olayı unutulacak gibi de değil. 16 yaşında kurban eti dağıtan birine yapılan muamele işidçilerin insanlara yaptığı muameleye rahmet okutan cinstendi. 16 yaşındaki çocuğu linç edip 3. kattan aşağıya atan, boğazını kesen, başını taşla ezen,üstünden araba ile geçen ve cesedini benzin döküp yakanlar herhalde insan değildir. Bunlarıda keşke yazsaydın
Ali     0000-00-00 Suçu Hüdapara ve Azadiye sallamışsın ama Hiç demiyorsun kazılan hendeklerin milleti canından bezdirdiğini Kürdistanı 1950 lere çevirdiğini veya görmüyorsun başıboş, kontrolsüz,hesap sorulamayan ve bir kısmı müptela olan YDG-H lilerin millete reva gördüğü zulümleri veya 9 köyden kovulmuş toplamda yüzbin oy alamayan türk solcuların başımıza baştacı yapıldığıni , veya ibnelerin müslüman Kürtlere vekil adayı yapıldığını,Kürdistan davasının sosyalizm davasına evrildiğini. Yavuz Delal PKKyi eleştirdi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler