İranlı yönetmen: Kürt sinemasının sembolü Yılmaz Güney

İranlı yönetmen Ali Esğeri, Yılmaz Güney’in Kürt sinemasının “sembolü” olarak gördüğünü söyledi.

İranlı yönetmen: Kürt sinemasının sembolü Yılmaz Güney
Advert

İranlı yönetmen Ali Askeri, Yılmaz Güney’in Kürt sinemasının “sembolü” olarak gördüğünü söyledi.

3’üncü Uluslararası Duhok Film Festivali’ne katılmasını "süpriz" diye ifade eden Askeri, İran’da Kürtçe film gösterilmediği için üzgün olduğunu belirtti.

Genç Kürt yönetmenlerinin başarılı olduğunu ifade eden İranlı yönetmen, Rûdaw’ın sorularını yanıtladı.

Okuyucularımıza kendinizi nasıl tanıtırsınız?

Tahran doğumluyum. 25 yaşıma kadar Tahran’da yaşadım. Yönetmen yardımcılığı ve kamera asistanlığıyla bu işe başladım. Birçok sanatçıyla çalışma imkanı buldum. Ayrıca Kürdistan’daki sanatçıları da tanıdım.

Şu anda ise İtalya’da sinema üzerine master yapıyorum. 4 yıldır da kısa film çekiyorum. Şimdiye kadar 5 uzun metrajlı film çektim. Yaptığım filmlerden biri Cannes Film Festivali’nde aday oldu. Son olarak da 3’üncü Duhok Film Festivali’ne katıldım.

Kürt sineması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yılmaz Güney’i Kürt sinemasının sembolü olarak görüyorum. Hepimizin bildiği gibi siyasi engellerden dolayı Kürtçe filmi hiç yok. Sadece Türkçe filmler çekti. Ne yazık ki İran’da hiç Kürtçe film izleme imkanımız olmadı.

Özellikle Kürt yönetmenler Behmen Ghobadi, Cemil Rüstem, Şevket Emin Korki’nin filmlerini çok beğeniyorum. Ayrıca kısa film çeken genç Kürt yönetmenleri olduğunu da unutmamak gerekiyor. Kısacası genel anlamda Kürt sinemasını seviyorum. Kürt filmlerinde, insanın kimliğine yönelik arayışlara büyük saygı duyuyorum.

Kürtler hakkında film yapmayı düşündünüz mü?

Kürt arkadaşlarım bu konuda daha iyi çalışmalar yapıyor. Bu konuda konuşmaya hakkım olduğunu düşünmüyorum. Ancak uzaktan da olsa yapılan tüm çalışmaları takip ediyorum.

Kürdistan Bölgesi’nin uluslararası film festivallerinde, dünya standartlarına ulaştığına inanıyor musunuz?

Açıkçası beni, Duhok Film Festivali’ne davet ettiklerinde tekniki ve benzer sorunlarla karşılaşacağımı düşünmüştüm. Ancak daha sonra festivalin her yönden dünya standartlarında organize edildiğini gördüm. Dünya standartlarındaki filmlerin festivale katılması bölge halkı içinde oldukça önemli bir gelişme.

Ufak sorunlar yaşansa da – bazı filmlerin Kürtçe altyazılı olmamasından dolayı ne yazık ki bazı izleyiciler anlamadı – genel anlamda benim için oldukça süpriz oldu. Hatta gelecek yıl düzenlenecek festival için daha iyi bir film yapmam gerektiğini anladım.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Motosiklette Koyun Var
Motosiklette Koyun Var