İşte Kürt partilerinden seçim yorumu

Türkiye’de yapılan genel seçimin sonuçları netleşti.

İşte Kürt partilerinden seçim yorumu
Advert


 
KDP – BAKUR: Kemalizm kaybetti
 
Kürt Demokratlar Platformu  (KDP-Bakur) Genel Başkanı Sertaç Bucak, “AK Parti'nin seçimde birinci parti çıkmasının, 7 Haziran’daki seçimde kaybettiği oylarını geri almasının önemli bir rolü var" dedi.
 
Bundan sonra AK Parti'nin daha çok işlevsel olması gerektiğini belirten Bucak, "MHP'nin seçimi kaybetmesi de iyi oldu" diye konuştu.
 
Seçimden önce Halkın Demokratik Partisi'nin (HDP) yüzde 11.2 alacağı konusunda tahmin belirttiğini söyleyen Bucak, HDP'nin özellikle son dönemde yaşanan çatışmalardan dolayı oy kaybına uğradığını vurguladı.
 
Sertaç Bucak ayrıca, “Seçimin en güzel tarafı ise, Kemalizm’in bir kez daha darbe almış olması. Bu da sevindirici bir durum" dedi.
 
Azadi Hareketi: HDP Kürtleri arka plana attı
 
Azadi Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Sıtkı Zilan, HDP'nin “marjinal Türk gruplarına sırtını dayayıp Kürtleri arka plana attığını” söyledi.
 
HDP'nin seçim çalışmalarında Kürt siyasi parti ve gruplarını nezaketen de olsa ziyaret etmediğini belirten Zilan, "Azadi Hareketi'nin ayrıca, yönetim kurulundayım ve yaşananlara yakından tanık oldum. Başta karikatür olayı olmak üzere HDP birçok konuda gereken hassasiyeti göstermedi" dedi.
PAK: Başka bir Kürt partisi
 
Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, seçim sonucunun beklentilerin dışında olduğunu belirterek, "HDP'nin oylarında düşüş yaşandı. Bu da HDP'nin kendini yeniden değerlendirmesi gerektiğini gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.
 
Mustafa Özçelik, seçim sonucunun Kuzey Kürdistan'da HDP dışındaki başka bir Kürt partisine gerek duyulduğunu da ortaya koyduğunu belirtti.
 
Özçelik, yaşanan şiddet ve çatışma ortamından da halkın bezdiğini bunun da HDP'nin oylarının düşmesine neden olduğunu kaydetti.
 
PAKURD: Kürdistani fikir kazandı
 
Kurdistani Parti (PAKURD) Dönem Sözcüsü İbrahim Halil Baran ise, yaşanan şiddet olaylarının yanı sıra, HDP'nin Türk adaylarını Kürt illerinde aday göstermesinin, HDP'nin Kuzey Kürdistan'da oy kaybetmesine neden olduğunu söyledi.
 
Baran ayrıca, Kürdistan'da seçimin asıl kazananının “Kürdistani fikir” olduğunu savundu.
 
KADEP: Türkiyelileşme onaylanmadı
 
Katılımcı Demokrasi Partisi Genel Başkanı (KADEP) Lütfü Kıvanç, seçim sonucunun şarşırtıcı olmadığını belirterek, "AK Parti’ye karşı yapılan muhalefet onu tek parti yaparak Türkiye'de istikrarın güvencesi olarak  gösterdi" dedi.
 
Lütf Kıvanç, “HDP'nin Türkiyelileşme projesi  gerek Türkler gerekse de Kürtler tarafından onaylanmadı" diye konuştu.
 
HDP'nin söylemlerinin her iki halkın da yararına olmadığını da belirten Kıvanç, "AK Parti üzerinde yaptığı politika düşmanlığa yönelikti, bu doğru bir politika değildi. Kaldı ki HDP'nin bu yaklaşımı AK Parti'nin lehine gelişerek AK Parti’nin oylarını yükseltti" dedi.
 
HAK-PAR: Silahları bırakın  mesajı
 
Hak ve Özgürlük Partisi (HAK-PAR) Genel Başkan Yardımcısı Arif Sevinç, "7 Haziran'da halk AK Parti'yi uyararak 'Barış için neyi bekliyorsun?' mesajını vermişti. Bu seçimde ise ona başka bir şans vererek AK Parti’yi tek başına iktidar yaptı" diye konuştu.
 
HDP'nin oylarında düşüşün nedeniyle ilgili ise Sevinç, "Seçmen PKK ile HDP'ye artık silahları devreden çıkartıp savaş istemediği mesajını verdi" dedi.
 
Seçim sonucunun tüm taraflara kutuplaşmanın kimseye yarar sağlamadığını gösterdiğini belirterek, Arif Sevinç, HAK-PAR'ın hazine desteği almamasına rağmen oylarını yüzde yüz oranında arttırdığını söyledi.
   

Kürt partileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler