Karacadağ Ters Laleleri Üreticinin Elinde Kaldı

Siverek, Karacadağ bölgesinde yetiştirilen ters lale üreticileri, ürünlerini satacakları pazar bulamadıklarından, yetişen ters laleler ellerinde kaldı.

Karacadağ Ters Laleleri Üreticinin Elinde Kaldı
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Bölgede ağlayan gelinler olarak adlandırılan ters laleler Nisan ayının gelmesiyle beraber renga reng çiçek açarken, doğa güzelliği olan laleler Pazar bulamadığından üreticilerinin elinde kaldı.

 

Eski yıllara göre çok az üreticisi kalan ters laler için pazar bulunmadığı taktirde, kalan az sayıdaki üreticinin de, yetiştiriciliği terk edecekleri belirtiyorlar.

 

Özelikle Şanlıurfa Büyükşehir, Siverek ve bölge belediyelerinden destek bekleyen üreticiler, Şehir içi peyzaj çalışmalarında ters laleler ekildiği taktirde, hem bölge ekonomisine katkı sunulacak ve hem de bir çok kişiye istihdam sağlananabileceği belirtiliyor

 

Gazetecilere doğa güzelliği ters lale tarlalarını gezdiren Siverek Doğal Çiçek Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Kıran, daha önce bölgeye özgü olması nedeniyle doğal olarak yetişen ters lalelerin ıslahını yaptıklarını belirterek, üç türün üretimini yaptıklarını söyledi.

 

Bölgenin zenginlikleri arasında yer alan lale türlerinin istihdam yaratacak potansiyele sahip olduğunu belirten Kıran, "Daha önce Hollanda alıyordu son dönemlerde Hollanda almayınca üreticiler ciddi manada sıkıntı yaşıyor. Pazar bulamıyorlar, ciddi manada bir pazar sıkıntısı var. Tabi bu sıkıntılar olunca iş birazda süs ve peyzaj anlamında Türkiye'deki belediyelere düşüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bunun kültürel festivalini yapıyor. Nisan aylarında İstanbul'un her tarafı lalelerle süsleniyor ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bize destek vermesi gerekiyor. Tabi sadece İstanbul ile kalmamalı bu ki çevre illerin özellikle Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin buradaki üreticilere destek sunması ve ürün alması gerekiyor. Ciddi sıkıntılar yaşamaya başlayan üreticilere her türlü destek sunulmalı" diye konuştu.

 

Destek verilmesi halinde üretimin de devam edeceğini ifade eden Kıran, endemik bir tür olan ters lalelerin yok olmakla karşı karşıya kaldığını iddia etti.

 

Ters lale türlerinin ilaç ve kozmetik ürünleri alanında da kullanıldığını söyleyen Sedat Kıran, "Hollanda'ya süs bitkisi olarak gidiyor, soğanda kimyasal bileşik bir madde bulunuyor. Bizim ve Harran Üniversitesinin yaptığı araştırmalar sonucu soğanda kimyasal bir madde buluyor ve bu kimyasal madde ilaç sanayinde kullanılıyor. Hatta Amerika'da da bizim elimize ulaşan bir veriye göre kanser türündeki hastalıkların ilaç üretiminde, ilacın hammaddesi olarak kullanıldığı yönünde bilgiler edindik ki Hollanda'dan da  bu lale türünü en fazla alan İsrail şirketleridir. İsrail'in bu laleyi alması da ciddi anlamda bir soru işareti yaratıyor. Yani süs bitkisi dışında ilaç sanayinde, kozmetik alanda hammadde olarak kullanılıyor. Biz bu konuda bir şey yapamıyoruz ancak buradaki üreticiler buradaki üretimin sürdürülebilmesi için bu lalenin türünün kaybolmaması için çevre il ve ilçelerin buradaki üreticilere sahip çıkması gerekiyor" diye konuştu.

 

Kıran, öte yandan bölgeye özgü tür olan üç çeşide dikkat çekmek amacıyla belgesel çekimlerine başladıklarını söyledi.

 

Ters lale üreticisi Hamza Ağan belediyelerin üreticilere destek vermesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: "Bize destek versinler, artık ürünlerimizi satamıyoruz. Üreticiler olarak mağdur duruma düşüyoruz, belediyeler tüm ürünleri tek yerden alacaklarına en azından bir kısmını bizden alabilirler. Biz Karacadağ bölgesine özgü ürünlerin yok olmaması için çabalıyoruz. Ricamız yetkililerin bu konuda bize destek vermesidir."

 

Bölgedeki son kalan 35 ters lale üreticisi destek bulamamaları halinde üretim yapılmayacağını ve türün yol olabileceğini belirtti.

Siverek Ters lale
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Prof. Adem Mumcu PhDq, MSc.     2017-04-04 Mersin de çok pahalı satıyorlar. Üreticiye zarar veriyorlar. Yazık çok güzel bir bitki Prof. Adem Mumcu PhDq, MSc.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mistik Olmaya Ne Dersiniz?
Mistik Olmaya Ne Dersiniz?
Deprem Bir Çok Yerde Hissedildi
Deprem Bir Çok Yerde Hissedildi