Karacadağ'da ' Zılgıtın sesi' fotoğraf sergisi

Karacadağ Otlu köyünde Fotoğrafçı Sedat Kıran ve Gül Ertunan'un sergileneceği eserleri Kadın ve çocuk temalı olacak.

Karacadağ'da ' Zılgıtın sesi' fotoğraf sergisi
Advert

Yaklaşık 100 fotoğrafın sergilenecegi fotoğraf sergisi 3 Nisan 2016 tarihinde Karacağ Otlu köyünde açılacak ve 10 Nisan'da sona erecek. Fotoğraf sergisi ile ilgili bir açıklama yayımlayan sergi komitesi şunları belirtti

Zılgıtın sesi adlı fotoğraf sergisi, Karacadağ ve köylerinde, 6 ay boyunca kadın ve çocuk temalı fotoğraflar çekilmiş, sohbetler ve derlemeler yapılmıştır.
Karacadağ’ın seçilmesinin nedeni, Karacadağ’ın dünya tarihinde dönüm noktası teşkil etmesidir. Son yapılan arkeolojik çalışmalarda Göbeklitepe de 12 bin yıllık tapınakla birlikte birçok tarihi kalıntılar ortaya çıkarılmıştır.
Karacadağ ilk tarımın, yabani buğdayın ıslahının başladığı yerdir. İnsanlık tarihinin 2,5 milyon yıllık tarihinde avcılık ve toplayıcılık döneminin sonunun yani tarıma geçişin sağlanmış olduğu yerdir. Dünya uygarlık tarihinde Karacadağ bir milattır. Karacadağ’da tarımın ortaya çıkmasıyla toprağa dayalı mülkiyet anlayışıyla evler, tapınaklar dikilmiştir. Aile toplumunun temelleri atılmıştır ve bugünkü uygar toplumun şekillenmesi gerçekleşmiştir. Bu süreç aynı zamanda, tarımda bereketi sembolize eden dini ritüellerin, ayinlerin de oluşma sürecidir.
Zılgıtın Sesi fotoğraf sergisinin temasının kadın ve çocuk olmasının nedeni; savaşlarda olduğu gibi doğa ve tarihin yok edilmesinde de en fazla bunların etkileniyor olmasıdır. Kapitalizmin daha fazla kar etmek amacıyla doğa ve tarihi mirası yok ederek, insanların doğal yaşam alanlarını da ortadan kaldırmaktadır. Onların kar hırsı yüzünden doğal yaşam alanları her gün biraz daha azalmaktadır.
İnsanlarda duygu, doğallık yetisi giderek kendini kaybetmektedir. 
Dünya tarihine milat olan tarımın ortaya çıktığı Karacadağ, henüz kapitalistlerin saldırısına uğramayan yerlerden biridir. Burada binlerce yıllık kültür ve renklere ait değerleri görebilmek mümkündür.
Bin yıllık yaşamın izlerini taşıyan Karacadağ’da Zılgıtın Sesi adlı sergimizde sergilenecek fotoğraflar kadın ve çocuk temalı fotoğraflar olacaktır.
Kadın ve Çocuk temalı Zılgıtın Sesi fotoğraf sergimiz Karacadağ’ın Otlu köyünde, orada yaşayanların da katkısıyla açılacaktır.
Serginin burada açılmasının nedenlerinden biri kapitalistlerin tarihi mirası yok etmesine, ikincisi ise, başta yerel yönetimler olmak üzere siyasi erklerin burada yaşayanları her türlü sosyal, sanatsal etkinlikten yoksun bırakmalarına dikkat çekmektir.
Çalışmalar sergilenecek ve burada yaşayan tüm insanlar davet edilecektir. Çünkü biz fotoğrafçılar sergiyi halka açık olarak yapıyoruz amacımız buradaki insanlar için farklı sanatsal bir etkinlik gerçekleştirmektir. Buradaki yerel yönetimlerin, siyasal erklerin buraya hiçbir sosyal ve ekonomik proje sunmadığını ve buradaki halkın birçok yönden mahrum bırakıldığına dikkat çekmek için zılgıtın sesi adlı fotoğraf sergisini Karacadağ’ın Otlu köyünde açıyoruz.

100 fotografin sergilenecegi Zilgitin Sesi Sergimiz , Karacadağ Otlu köyünde Ters Lale bahçesinde Erbane, kaval(bulur) dinletisiyle 3 Nisan 2016 Pazar gunu saat 12 de sanat severlerle buluşacaktır.

ZILGITIN SESİ FOTOĞRAF SERGİSİ TERTİP KOMİTESİ.

Karacadağ Otlu Köyü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek-Hilvan Arası Kaza; 9 Aylık Bebek Hayatını Kaybetti
Siverek-Hilvan Arası Kaza; 9 Aylık Bebek Hayatını Kaybetti
Siverek'te Taşımalı Eğitim Öğrencilerine Yönelik Örnek Proje
Siverek'te Taşımalı Eğitim Öğrencilerine Yönelik Örnek Proje