KARANLIK BİR ODADA KARA BİR KEDİ

Demokrasi, eşitlik, adalet, özgürlük gelecek mi ülkemize. Evet, gelecek peki nasıl gelecek? Biri ya da birileri alıp getirecek. Tıpkı kara kedi gibi…

KARANLIK BİR ODADA KARA BİR KEDİ
Advert

Gerçek anlamda Türkiye’ye demokrasinin ne zaman geleceğini merak ediyorum. Bir gün gelecek buna inanıyorum. Ama ne zaman? Görebilecek miyim? Her zaman olduğu gibi yine iyimser davranıyorum ve göreceğim diyorum. Hepimiz göreceğiz.

Adalet eşitlik demokrasi özgürlük gibi kavramlar solcu kimliğe sahip insanlar için oldukça önemlidir. Dile getirildiği zaman ezanı dinleyen bir müminin duyduğu hazzı verir solcular için. Peki ya solcu olmayanlar için? Bu kavramlar toplumun her kesimi için vazgeçilmez değerler olmalı.

Adaletli bir toplumda kimse kimsenin hakkını gasp edemez. Kimse kimseyi ezemez.

Herkesin gerçekten eşit olduğu bir toplumda kimse başkasına yaranmak için kılıf değiştirmez. Çünkü herkes eşittir.

Demokrasinin olduğu toplumlarda memnun olduğumuz bir kişiyi ya da partiyi başa getirebilir, aynı şekilde memnun olmadığımız bir partiyi ya da kişiyi indirebiliriz. Buna demokrasinin gücü denir.

Özgürlüğün olduğu toplumlarda insanlar mutlu, huzurlu yaşar ve kendisini en iyi şekilde geliştirip topluma katkı sağlar. Sansür olmaz, fikirler yasaklanmaz, zıt görüşler tartışılır doğru olan faydalı olan benimsenir.

Bu 4 kavram birbiri ile oldukça iç içedir. Ve biri olmadan diğeri olmaz. Biri olunca diğerlerinin olmasına zemin hazırlar. Demokrasi varsa demokrasi ile birlikte eşitlik gelir, eşitlik beraberinde adaleti getirir. Adalet eşitliği doğurur.

Bu 4 kavramı arıyorum. Karanlık bir ülkede arıyorum. Geçmişinde 4 askeri darbe yaşamış, binlerce insanın öldüğü, binlerce fikrin sansürlendiği, Binlerce kişinin sürgün edildiği bir toplumda arıyorum. Aklıma şu meşhur cümle geldi: hiçbir şey karanlık bir odada kara bir kedi aramak kadar zor değildir, hele ki odada kara bir kedi yoksa. Bağlantı kurmanızı kolaylaştırayım. Türkiye karanlık bir oda demokrasi, adalet, eşitlik, özgürlük ise kara bir kedidir. Kediyi arıyoruz ama bulamıyoruz, çünkü yok. Demokrasiyi arıyoruz, adaleti arıyoruz, eşitliği arıyoruz özgürlüğü arıyoruz ama bulamıyoruz. Çünkü yok. Birileri kara kediyi karanlık odadan alıp götürdü tıpkı demokrasiyi, eşitliği, adaleti ve özgürlüğü alıp götürdüğü gibi.

Kedi ne zaman nasıl odaya girecek? Biri nasıl alıp götürdüyse aynı şekilde biri alıp karanlık odaya koyacak.

Demokrasi, eşitlik, adalet, özgürlük gelecek mi ülkemize. Evet, gelecek peki nasıl gelecek? Biri ya da birileri alıp getirecek. Tıpkı kara kedi gibi…

Not: Biraz kavramlar üzerinden gitmek istediğim için cümle aralarını kısa tutmayı tercih ettim.

Hayırlı demokrasiler efendim.

Saygılarımla…

Mustafa Kıran

Mustafa Kıran
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı