Kış Ayı için Kurutmalıklar yapımına başlandı

Kış ayında tüketilmek üzere hormonsuz sebzeler kurutularak hazırlanılıyor

Kış Ayı için Kurutmalıklar yapımına başlandı
Advert
Haberin videosu için tıklayın!

(Haber;Vedat Bayraktar)

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde her yıl sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte, Siverek’li ev hanımları kış ayında tüketmek amacıyla kurutmalık sebze ile domates ve biber salçası yapımına başladılar.

Özelikle İlçede yetişen sebzeleri tercih eden bayanlar, pazardan aldıkları domates, biber, patlıcan gibi sebzeleri evin damlarına çıkartıp, kış ayları için hormonsuz kurutmalıklar elde ediliyor.

Pazarda en iyi domates, biber ve patlıcanları seçip kurutmalık yaptıklarını belirten ev hanımı Bedriye Bayraktar; “ her gün bir ailenin kurutmalıklarını işliyoruz, mahallede bulunan akraba komşu bayan ve genç kızlar kim varsa toplanıyor ve patlıcan ile biberlerin tohumlarını temizledikten sonra iplere diziyoruz. Sonra damın en fazla güneş gören tarafa asıyoruz. Bunlar kuruyana kadar damda askıda kalıyor” dedi

El yapımı domates ve biber salçasının yapımını da anlatan Bedriye Bayraktar “ Evde tükettiğimiz birçok gıdayı elimizle yapıp tüketmeyi seviyoruz, fabrikada yapılan salçalara güvenmediğimizden dolayı, özelikle domates ve biber salçamızı bir yıl yetecek kadar bu mevsimde yapıyoruz. Eve getirdiğimiz biberlerin tohumlarını temizledikten sonra, eğer azsa evdeki robotta, ama eğer çok fazlaysa biber çekilen makinelere götürüp orda biberimizi çektikten sonra, dama çıkarıyor ve güneşe bırakıyoruz, her gün kontrol edip, karıştırıyoruz, salça tam kıvamına gelene kadar güneşte kalıyor” dedi

Kış ayı için turşu yapılıyor

Kış ayında hormonsuz sebzelerin bulunmasının zor olduğunu bundan dolayı, kış ayı için konservelik turşularında yapıldığı ilçede, kış ayı kurutmalıkları havaların soğumasına kadar sürecek.

Siverek Siverek son haber Siverek haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler