Kurban Bayramından Önce 100 Bin Büyükbaş Hayvan İthal Edilecek

Et ve Süt Kurumu (ESK) Kurban Bayramı'na yetişecek şekilde 100 bin baş sığır ithali için ihale açtı.

Kurban Bayramından Önce 100 Bin Büyükbaş Hayvan İthal Edilecek
Advert

Gazete İpekyol’da yayınlanan habere göre: Tek ihalede yapılacak 100 bin başlık ithalatla rekor alım gerçekleştirmiş olacak. İthal edilecek hayvanların 50 bin başı Güney Amerika'dan, 50 bin başı ise aralarında Romanya'nın da bulunduğu Avrupa Birliği ülkelerinden getirilecek. Romanya Tarım Bakanlığı yetkilileri, geçtiğimiz ay, Türk yetkililerle anlaşmaya vardıklarını ve Türkiye'nin Romanya'dan canlı hayvan ithali konusunda izin çıktığını açıklamıştı.

HAYVANLAR 65 GÜN İÇİNDE GELECEK

Bakanlar Kurulu, 3 Mayıs 2016 tarihinde Et ve Süt Kurumu'na 400 bin baş sığır ithalatı için yetki verilmişti. Kurum, bu yetkinin ilk partisini kullanmak için 18 Temmuz'da ilk ihalesini açtı. ESK ithalatla ilgili yayınladığı duyuruda, 50 bin başı Güney Amerika ülkelerinden, 50 bin başı da Avrupa Birliği ülkelerinden olmak üzere toplamda 100 bin baş besilik sığır ithal edeceğini kaydetti. Hayvanların teslimi Avrupa'dan ithalatta 50 gün, Güney Amerika'dan ise 65 gün olarak belirlendi. Güney Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerinden deniz yolu ile getirilecek sığırlar Kocaeli, Tekirdağ, İzmir, Mersin ve Trabzon limanlarında teslim edilecek. Avrupa Birliği'nden karayolu ile yapılacak sevkiyatlar ise Edirne Kapıkule gümrüğüne teslim edilecek. Güney Amerika'dan ithal edilecek besilik sığırlar angus, hereford, brangus; Avrupa Birliği ülkelerinden ithal edilecek sığırlar limuzin, şarole cinsi olacak.

YENİDEN ANGUS, LİMUZİN İTHAL EDİLECEK


İthal edilecek besilik sığırların teslim anında 12 ay yaştan küçük, 160 ile 300 kilogram arası canlı ağırlıkta olması gerekiyor. Güney Amerika'dan ithal edilecek besilik sığırların Angus, Hereford, Brangus, Avrupa Birliği ülkelerinden ithal edilecek besilik sığırların ise Limuzin, Şarole gibi etçi veya kombina ırklar ile kendileri arasında melezleri olması şartı aranacak. İstekliler işin tamamına teklif verebilecekleri gibi bir veya birden fazla kısma da teklif verebilecekler. Teklif mektuplarındaki geçerli para birimi ise Güney Amerika ülkelerinden yapılacak ithalat için Amerikan Doları, Avrupa Birliği ülkelerden yapılacak ithalat için Euro olacak. İhaleye katılacaklar, teklif ettikleri bedelin yüzde 3'ünden az olmamak üzere kendileri belirleyecek.

GÜL: 100 BİN BÜYÜKBAŞ HAYVAN İLE BU BOŞLUK DOLDURULAMAZ


Hayvan Pazarı Derneği Başkanı Ramazan Gül, "Yapılacak 100 bin büyükbaş hayvan ile bu boşluk doldurulamaz. Hayvan anlamında çok büyük bir boşluk var, Türkiye'nin çok sayıda canlı hayvana ihtiyacı var. 100 bin hayvanın ithal edilmesi bir anlam ifade etmez. Türkiye'nin çok büyük bir hayvan açığı var çok sayıda hayvan ithal edilmesi gerekiyor. Aksi halde bu açık giderek büyüyecek ve kapanmayacaktır. Hayvan fiyatları da aldı başını gidiyor. 38 senedir bu hayvan pazarındayım, ben böyle bir pahalılık, böyle bir fiyat artışı görmedim. Çünkü bu sabah bir tane tosun sattım. Sattığım hayvan da daha beslenmesi gerekiyor, kesilecek bir hayvan değildir. Tosunu ise 6 bin 750 liraya sattım. O hayvanı alan daha onu besleyecek ve ancak onu 10 bin liraya satacak ki kar etmiş olsun. Şu anda Kurban Bayramı öncesi bir tane koyun 800 liradan satılıyor. Artık fiyatlar o kadar pahalı oldu ki, bizim de kafamız karıştı. Neden böyle oldu diye şaşırmışız" dedi. (Kaynak: Gazete İpekyol)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler