Kürçenin lehçelerinde yayın yapan 'Bar' dergisi çıktı

Kürtçe’nin Kurmancca (Kurmancî) ve Zazaca (Zazakî) lehçeleriyle 4 ayda bir çıkacak olan Bar dergisi yayın hayatına başladı.

Kürçenin lehçelerinde yayın yapan 'Bar' dergisi çıktı
Advert

Muşlu 6 gencin çıkarttığı Bar dergisinde, Kürtçe’nin Kurmancca ve Zazaca lehçelerinin yanısıra Soranca (Soranî) lehçesinden çeviriler de yer alacak. 


Kürtçe’nin yükünü taşımak iddiasıyla çıkan “Bar”, bu nedenle Kürtçe’de “yük”anlamına gelen o ismi seçti. 

 

Rûdaw’a  konuşan dergi editörlerinden Bilal Ata Aktaş, şunları söyledi:

 

“Dilimizin önemini kavrayan bazı arkadaşlarımızla, Kürtçe’ye nasıl bir katkı sunarız diye düşünürken, bir dergi çıkarmaya karar kıldık. Bu anlamda hem kendimizi geliştirecektik hem de Kürtler’e kendi dillerinde araştırma, edebiyat, sanat, kültür, müzik ve yaşamın tüm alanlarıyla ilgili metinler hazırlayıp sunacaktık. İlk adımını attık, gerisi için gayret edeceğiz.” 
 

Aktaş, “Bir dilin korunmasının ve geliştirilmesinin en sağlam yolunun edebiyat olduğunu” belirtti.
 

Kürtçe’nin farklı lehçelerine yer vermeleri konusunda ise, “Biz sadece bir lehçenin dergisi olmak istemedik, çünkü Kürtler her rengi ve deseniyle bir milettir” diye konuştu. 


Editörlerden Berfin Ayşe Öğüt ise, şunları dile getirdi:

 

“Bu kadim coğrafyanın kadim dillerinden biri olan Kürtçe’nin, yaşaması, içindeki zenginlikleri yeni nesillere aktarması, kendinde taşıyan muazzam tarihi hazineyi hem bizlere hem de bizden sonra gelecek olan Kürtler’e aktarması için bir dergiyle başlayalım dedik.”


Bar dergisinin “Kürtler’e bir selam” olarak nitelendiren  Öğüt, “Kürtler’in dilleriyle barışık yaşaması için attığımız bu adım, ümit ediyorum ki gereken ilgiyi görecektir. Çünkü bir halkın dili demek, onun geçmişiyle arasındaki köprü demek olduğunu biliyoruz”  şeklinde konuştu 

 

Berfin Ayşe  Öğüt, “Her bir Kürt bireyi dilini öğrenmeli ve Kürtçe çıkan yayınları okumalıdır. Çünkü sözkonusu bir milettin varlık-yokluk savaşıysa, rahat davranmak mümkün değildir. Dil, bir milettin ruhunu ve bedenini birleştiren özdür” dedi.

 

Dergi, İstanbul’da basılacak.

kaynak: rudaw

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek-Hilvan Arası Kaza; 9 Aylık Bebek Hayatını Kaybetti
Siverek-Hilvan Arası Kaza; 9 Aylık Bebek Hayatını Kaybetti
Siverek'te Taşımalı Eğitim Öğrencilerine Yönelik Örnek Proje
Siverek'te Taşımalı Eğitim Öğrencilerine Yönelik Örnek Proje