KÜRD PARTİ VE HAREKETLERİNDEN ÖNEMLİ GİRİŞİMLER

Bazı Kürd kentlerinde süren çatışmaların son bulması için Türkiye’deki Kürd partileri, Erbil ve Kandil yönetimlerini ziyaret edecek.

KÜRD PARTİ VE HAREKETLERİNDEN ÖNEMLİ GİRİŞİMLER
Advert

Bugün akşam saatlerinde Diyarbakır’da; AZADÎ HAREKETİ, Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), PDK-Bakur, Kürdistani Parti (PAKURD) ve Kürdistan Sosyalist Partisi’nin (PSK) katılımıyla bir toplantı yapıldı.

Toplantıdan sonra Rûdaw’a konuşan PAKURD Dönem Sözcüsü İbrahim Halil Baran, 6-7 Şubat tarihleri arasında, “Kürdistan’da Savaşın Sonlandırılması ve Siyasi Çözüm Perspektifi Konferansı” başlığıyla bir konferans düzenlenmesi kararı aldıklarını söyledi.

Baran, konferansın 3 temel amaçla toplanacağını ve bunların; “Kürt ve Kürdistan Sorununun Tanımlanması, Savaşın Çözümsüzlüğü ve Tahribatları ile Çözüm Perspektifi ve Yolları” olacağını kaydetti.

Konferansa; Kürt parti ve örgütlerinin temsilcileri, çatışamaların yaşandığı ilçelerden STK temsilcileri ve halk, bağımsız şahsiyetler, aydınlar ve akil adamlar katılacak.

Erbil – Kandil ve Ankara temasları

İbrahim Halil Baran, toplantıya katılan partilerin birlikte hareket etmeye devam edeceğini ifade etti.

Toplantıda, konferans öncesi Kandil’deki PKK yönetimi ile Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin ziyaret edilmesi kararının çıktığını belirten Baran, konferanstan sonra ise Türkiye Hükümeti, AK Parti ve CHP yetkilileriyle görüşme gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydetti.

Sur’a yürüyüş

Rûdaw’a konuşan toplantıya katılan AZADÎ HAREKETİ Genel Sekreteri Sıdkı Zilan, partilerin Cuma günü saat 13.00’da Diyarbekir’deki Şeyh Said Meydanı’nda bir açıklama yapacağını ve ardından Sur ilçesine gitmeye çalışacağını söyledi.

Konferansa HDP, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) ve diğer Kürt parti ve oluşumlarını da davet edeceklerini söyleyen Zilan, şiddetin son bulması için temaslarda bulunmaya devam edeceklerini belirtti.

Sıdkı Zilan, ilk fırsatta, yasağın sürdüğü Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerini de ziyaret edeceklerini ifade etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Nurettin GÜN     2016-01-09 Sayın kürt kardeşlerim kimle körüşmek istiyorsanız görüşün bu kardeş kavgasını durdurun bu cinayetlerin mabalı çok büyüktür bu mabalı kürt,te türk,te kaldıramaz zararın neresinden dönersek kuru agaca can veren rabbimiz bizleri affetsin kardeşligimizi koruyamadık hoşcakalın kardeşlerim.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler