Kürde Karşı Kürt / Ferhad Şivan

Qazî Muhammed ve Şêx Seîd gibi liderlerimizin davaları kendi kardeşlerinin ihanet zinciriyle tutsak edildi.

Kürde Karşı Kürt / Ferhad Şivan
Advert

Kürtler coğrafi olarak farklı ırkların ve mezheplerin kesişim noktasında olan Kürdistan’da yaşadıkları için tarih boyunca mezhep ve ırk savaşlarının kurbanı oldular ve hep taraf olmak zorunda kaldılar. Mesela Ehmedê Xanî’nin değindiği bir nokta vardır İran ile Osmanlı arasındaki savaşlarda en başta Kürt ile Kürt çarpışıyordu yani Osmanlı kendi himayesindeki Kürtleri İran da kendi himayesindeki Kürtleri savaşın ön cephesinde savaştırıyordu bu da Osmanlı ile İran arasındaki mezhep ve Irk savaşlarında kurban olarak Kürtlerin kullanıldığını gösteriyor. Bu strateji farklı versiyonlar ile Kürtlere karşı kullanıldı ve hala da kullanılıyor. İşgalci güçlerin Kürtlerin arasına bütünden parçaya ( Kürdistan’ın bir bütününden doğu, batı, kuzey ve güney parçalarına ) doğru fikirsel ve inançsal olarak bir ayrışma dayatması tarih boyunca Kürtlere hep kaybettirdi.

Qazî Muhammed ve Şêx Seîd gibi liderlerimizin davaları kendi kardeşlerinin ihanet zinciriyle tutsak edildi. Tarihimizin bu acı gerçekleri ortadayken her şey bu kadar açıkken kendi kardeşinin ihanetine uğramış liderlerimizin birlik olun çığlıkları kulaklarımızdayken Kürdün Kürde karşı durması hatta düşmanlık yapması acınacak halimizi bir kez daha ortaya koyuyor.

İşgalci güçlerin zihniyetini benimsemiş hatta kutsamış Kürtleri(!) bir tarafa bırakarak farklı inanç ve düşüncede olan Kürtler’in kendi halkı ve toprakları için farklı ideolojilerle işgalciye karşı mücadele etmeleri aynı amaca hizmet eden bir halkın çaresiz ve acınacak bir halde olduğunu gösteriyor. Birliğini sağlamamış bir milletin parçalara bölünmesi kaçınılmazdır. Ehmedê Xanî demişti ki “Ey gellê bê milet, heta tu nebî milet, tu nabî dewlet!” Yani fiziksel olarak millet olmanın ötesinde ruhsal birliğini sağlamış milletlerin amacına ulaşabilecğine vurgu yaparak Kürtlerin acı tarihine bir not daha düştü.

 Peki, acı tarihimizin ilacı olan BİRLİK neden sağlanmıyor? Bunun üzerinde çokça konuşuldu ve tartışıldı. Bazen ekonomik, bazen siyasal bazen de ideolojik çıkarlar Kürtleri karşı karşıya getirmiştir. Kürtler adına siyaset yapan farklı partiler farklı lider ve ideolojileri benimseyerek mücadele ettikleri için belli bir süreden sonra gerçek amacın dışına çıkılarak lider ve ideoloji kutsanır bunun da adı kaybetmektir. Her Kürt partinin veya örgütün kendisi gibi düşünmeyen parti, örgüt ve sivil kuruluşlarını dışlaması birliğin önündeki en büyük engeldir. Yani benim gibi düşünmeyen benden değildir mantığı fiziksel ve duygusal ayrışmaları beraberinde getirir. Bu sorunun çözülmesi ve birliğin sağlanabilmesi için bütün Kürt parti ve örgütlerin ortak bir noktada buluşmaları gerekmektedir. Ortak nokta amaçtır amaç ise yüzyıllardır esaret ve işgal altında olan Kürdistan topraklarının ve Kürt halkının özgürlüğüne kavuşmasıdır. Kürdistan’da farklı inançların ve ideolojilerin ortak derdi esaret ve asimilasyon altında olmasıdır. Bütün farklılıkların ortak bir derdi var ise bu farklılıklar da var olan tek soruna karşı tek noktada buluşup birlik olmaları lazım. Kürtler işgalcilere karşı zengin fakir veya demokrasi mücadelesi vermiyor bu kavramlar kendi ülkelerini kurmuş milletlerinin kendi devlet sistemi içinde tartışma konusu olan kavramlardır. Esaret altında olan birisinin amacı hapsin içinden hapsin dışına demokrasi dersi vermek değildir çünkü dışarıyı demokratikleştirmek hapsin demokratikleşeceği anlamına gelmiyor. Oradan kurtulmak ve özgürlüğe kavuşmak amacın gerçekleştirilmesi için en büyük adım olacaktır. Velhasıl kullanmamız gereken tek bir kavram var o da Kürdistan’a Özgürlük. Özgürlük olmadan adalet, adalet olmadan eşitlik, eşitlik olmadan kardeşlik olmaz. Kürtleri temsil eden partilerin işgalci devletlerin içindeki farklılıkları kardeşlik ve demokrasi adıyla kendi parti programlarına koymaları yanlıştır bu kardeşlik Kürtlerin toprakları işgal altında olduğu sürece sözde kalacaktır. Bu yüzden Kürt halkı kendi içinde parçalara bölünmüşken işgalci zihniyetlerin ideolojik fantezileri bu parçaların arsına set gibi koyulması Kürtler arası birliği daha da zorlaştırmaktadır. Kürtlerde var olan enerji Kürtlerin kardeşliği, Kürtlerin selameti ve bekası için kullanılması gerekir. Demokrasi budur kardeşlik budur ahlaki olan da budur.

Ferhad Şivan

ferhat.sivan@hotmail.com

Ferhad Şivan Analiz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler