KÜRDİSTANÎ PARTİLER: YENİ BİR BİRLİK SÜRECİ BAŞLATALIM

KÜRDİSTANÎ PARTİLER: ULUSAL BİR PROGRAM ETRAFINDA YENİ BİR BİRLİK SÜRECİ BAŞLATALIM

KÜRDİSTANÎ PARTİLER: YENİ BİR BİRLİK SÜRECİ BAŞLATALIM
Advert

Kürdistan’ın Kuzeyi çok yönlü bir yıkım ile karşı karşıyadır.
Her gün yeni bir yerleşim alanımız harabeye dönüştürülmekte, insanlarımız katledilmektedir. Türk devleti, 90 yıldır denenmiş şiddet ve savaş yöntemlerine tekrar dönmüş bulunmaktadır..

Bugün de Silvan abluka altındadır. Sokağa çıkma yasağı, sivil katliamlar ve yoğun saldırılarla Silvan dramatik gelişmelere sahne olmaktadır.

Ne yazık ki, PKK ve onun emrindeki silahlı güçlerin de, Kürdistan’ın Kuzeyinde yürüttüğü ve Cizre, Silvan, Sur örneklerinde somutlaşan mücadele tarzının içeriği sorunlu olup, halkımızın çıkarlarıyla bağdaşmamaktadır.

Savaşı sivil alana taşımak, sivillerin evlerine, mallarına, canlarına sebep olan, ticari hayatı bitiren, insansızlaştırma projesine hizmet eden fiiliyat sorunlu, siyasi açıdan yanlış, askeri açıdan da faydasız görülmektedir.

Biz, Kürdistan’ın Kuzeyinde faaliyet gösteren siyasi parti ve hareketler olarak; halkımızın haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı meşru tepkisini anlıyor ve destekliyoruz. Bu süreçte şehit düşmüş insanlarımıza saygı duyuyoruz. Lakin izah ettiğimiz nedenlerden dolayı da birçok yanlışı içerisinde barındıran bu mücadele tarzının terk edilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Haliyle; PKK ve YDG-H’nin silahlı güçlerinin meskun mahallerin dışına çıkarılmasını PKK’den talep ediyor ve bunu zorunlu görüyoruz.Çünkü mevcut uygulamalar halkımızın özgürlük mücadelesine zarar veriyor.

Güvenlik güçlerinin bölgeye dönük uyguladığı ablukayı derhal kaldırmaya ve tüm saldırılarını durdurmaya davet ediyoruz. Bu durum gerçekleştikten sonra; halkın evlerine dönmesi, zararlarının karşılanması elzemdir.

Türk Devleti, Kürdistan özgürlük mücadelesini savaşla, katliamlarla durduramayacağını, bu sorunun siyasal görüşmeler yoluyla çözümlenebileceğini artık görmelidir. PKK de halkımızın mücadelesinin gelmiş olduğu düzey itibariyle, artık savaşla değil, siyasal yöntemlerle bu sorunun çözümünün daha doğru olduğunu anlamalıdır.

Devlet, askeri operasyonları derhal durdurmalı, PKK de silahları bir an önce susturmalıdırlar. Kuzey Kürdistan’daki tüm ulusal-siyasal güçlerin Türk Devleti’ne muhatap olacakları ve uluslararası garantörlerin de üçüncü taraf olarak dahil olacakları yeni bir çözüm süreci başlatılmalıdır.

Bu çerçevede, Kürt ve Kürdistan tarafı olarak Kürdistan sorunun çözümünü içeren kısa, orta ve uzun vadeli ulusal bir program etrafında yeni bir birlik süreci başlatmak tarihsel bir görev olarak önümüzde durmaktadır. 13.11.2015

AZADİ HAREKETİ, KADEP, ÖSP, PAK, PAKURD, PDK BAKUR, PSK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek-Hilvan Arası Kaza; 9 Aylık Bebek Hayatını Kaybetti
Siverek-Hilvan Arası Kaza; 9 Aylık Bebek Hayatını Kaybetti
Siverek'te Taşımalı Eğitim Öğrencilerine Yönelik Örnek Proje
Siverek'te Taşımalı Eğitim Öğrencilerine Yönelik Örnek Proje