Kürdistani Partilerin 2 Günlük Toplantısı Sona Erdi

14-15 Aralık günlerinde Diyarbakır'da bir araya gelen Kürdistani Parti ve Hareketlerin toplantıları, yoğun bir gündemin ardından alınan bir dizi kararla sona erdi.

Kürdistani Partilerin 2 Günlük Toplantısı Sona Erdi
Advert
AZADÎ HAREKETİ, PAK, KDP-BAKUR, ÖSP ve PSK  yetkililerinin katıldığı Diyarbakır'daki iki günlük istişare tonlantılarında; savaşın sivil alana ve meskun mahallere taşınması, mevcut çatışmalar, halkın mal ve can güvenliğinin ihlal edilmesi, şehirlerin ve kültürel mirasın tahribi, ailelerin ve on binlerce vatandaşın çatışmalar nedeniyle göç etmesi, Kürdistan meselesinin barışçıl yöntemlerle ve siyasi diyalog yoluyla çözüme kavuşturulması tartışıldı. 

Sonuç bildirisinin yarın açıklanması beklenirken, çözüme dair halkın ve Kürdistan'daki siyasilerin, aydın ve kanaat önderlerinin, halktan kişilerin, din adamlarının ve değişik aidiyetleri temsil edenlerin fikirlerinden istifade edilmesi ve bu doğrultuda çözüm önerilerinin somutlaştırılmasının da ele alındığı bildiriliyor. 

Buna ilişkin önemli adımların ilerideki günlerde kamuoyuyla paylaşılacağı gelen bilgiler arasında. 

Kürdistani parti ve hareketler, daha önce değişik açıklama ve etkinlikleriyle mevcut çatışmaları Kürdistan halkının maslahatına bulmadıklarını açıklamış ve bu doğrultuda birçok diplomatik görüşme yapmıştı. 

Kürdistani Parti ve Hareketlerin ortak bir platformda bir araya gelmesi ve siyasi bir ittifak sağlanması çalışmaları da devam ediyor. 

Hak-Par ve KDP-T'nin ittifaka dair nihai kararlarını vermemesi nedeniyle bu konunun tehir edildiği, edindiğimiz bilgiler arasında. 

Hüda-Par'ın bu ittifaka dahil olup olmayacağı ise belirsizliğini koruyor. Barzani'nin son Ankara ziyaretinde Hüda-Par'ın da bulunması bu yöndeki iddiaları güçlendiriyor. Hüda-Par'ın bu güne kadar ittifak görüşmelerine katılmadığı, ancak Ortadoğu, Türkiye ve Kürdistan'daki gelişmeler ekseninde bu ittifaka yakınlaştığı söyleniyor. 

ABD, AKP Hükümeti ve Barzani'nin şahsında Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin Kuzey'deki siyaseti çoğullaştırma çabalarıyla bu gelişmelerin birbiriyle alakalı olup olmadığı bilinmiyor. Lakin Rojava'da ve Kuzey Kürdistan'da tekçi siyasi yapıdan bu çevrelerin rahatsız olduğu biliniyor. 

Kürdistani Parti ve Hareketlerin ittifak arayışı ile Kuzey Kürdistan ve Türkiye'ye hitap edecek geniş tabanlı bir siyasi parti arayışı paralel yürütülüyor. Bu iki arayışın farklı yönleri olmasına rağmen, benzer yönleri de bulunmaktadır. 

Bu noktada merak edilen konu, HDP ile seçim ittifakı yapan ÖSP ile AZADÎ HAREKETİ'nin bu ittifakta yer almış olmalarından dolayı, bu gelişmelerdeki rollerine ilişkindir. Barzani ile görüşmede ÖSP ve AZADÎ HAREKETİ'nin olmaması tartışılmaya devam ediliyor. Bu iki kesimin çağrılmasını KDP'nin mi, yoksa HDP ile ittifaktan dolayı AKP Hükümetinin mi engellediğine dair cevaplar netleşmiş değildir. 

Bilindiği gibi, Suriyeli muhaliflerin Riyad'daki toplantısına Türkiye Hükümetinin engellemesi sonucu PYD katılamamıştı. Aynı şekilde ÖSP ve AZADÎ HAREKETİ'nin Ankara'da Barzani ile yapılan görüşmeye katılmasının AKP Hükümeti tarafından engellenmesi de yüksek bir ihtimal olarak dillendiriliyor. 

Kaynak: http://www.haberdiyarbakir.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ali     0000-00-00 Bdp nin çekindiği hatta çoğu zaman tirstiği tek parti hudapar. Hudapar dişindaki diğer yapilara bdp hüt dedimi bunlarin çoğu kurdistani terkeder. Kurdistanda bdp ye rağmen varolmak zordur bdp de kendi dişinda kimseyi kabul etmez.turkiyedeki %10 baraja karşi çikan bdp Kürdistanda %100 baraj uyguluyor.Baraji geçmeniz için hudapar gerekli
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler