Kürt halkı tetikçi değildir!

Kürtlerin ölmesinin artık kesinlikle haram olduğunu ifade eden Azadi Hareketi Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Delal, “Kürtler artık Kürt hakları için ölmüyor. Bir kısım sermaye, medya kuruluşu ve AK Parti’yle kavgalı kişi ve kurumlar için ölüyorlar. Kürtler kendi hakları için değil, tetikçilik için bedel ödüyorlar” dedi.

Kürt halkı tetikçi değildir!
Advert

102 kişinin öldüğü Ankara patlaması, şehit cenazeleri ve Kürt toplumunu manipüle etmeye yönelik devlet aleyhine propagandalarla 1 Kasım seçimlerine gidiyoruz. Çözüm Süreci’nin PKK tarafından sona erdirilmesiyle bölgedeki barış havası sona erdi. Kürt haklarını savunduğunu iddia eden partiler ise terör örgütleriyle bağlantılarını apaçık dile getirmekten kaçınmıyorlar. 7 Haziran’da HDP’ye destek veren Azadi Hareketi yönetim kurulu üyesi Yavuz Delal’le Kürt toplumu, Kürt siyaseti ve gündemi konuştuk.

 

Azadi Hareket 7 Haziran’da HDP’ye neden destek verdi?

7 Haziran seçimleri öncesi HDP'nin bir ittifak teklifi oldu. Azadi Hareket’le Kürdistan seçimi ittifakı yapmamızı istediler. Aramızda imzaladığımız mutabakat metninin ana teması ‘Çözüm Süreci’ni desteklemekti.

 

ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN DESTEK VERDİK

İslami bir duruşu olan Azadi Hareket’le HDP’nin söylemleri ne kadar örtüşüyor?

Biz İslami bir hareketiz. İttifak metnimiz Kürdistan seçim ittifakının mutabakat metnidir. HDP’nin bizden sonra paylaştığı beyannamesinin altına imza atmadık. Biz sadece ‘Çözüm Süreci’nin devamı adına HDP'yle ittifaka girdik. Partinin beyannamesinde yer alan zorunlu din derdinin kaldırılması ya da LGBT yanlısı tutumlarını kabul etmediğimizi zaten beyan ettik.

 

Bu ittifakla hedeflediğiniz neydi?

Bize teklif sürecin muhataplarından biri olan HDP'den geldi. Biz ‘Çözüm Süreci’ne destek vererek AK Parti'ye de destek vermiş olduk. Biz siyasete destek vererek savaş konseptine engel olmak ve devre dışı bırakmak istedik.

 

6-8 EKİM’İN SORUMLUSU DEMİRTAŞ’TADIR

Sürecin sona ermesi HDP ittifakıyla ilgili fikirlerinize nasıl yansıdı?

7 Haziran'dan sonra Çözüm Süreci allak bullak oldu. Savaş maalesef tekrar başladı. HDP’yle sürekli bir ittifakın altına imza atmamıştık. 6-8 Ekim olaylarının sorumluluğunun HDP’de ve Demirtaş'ta olduğunu zaten açıkça beyan ettim. Yine de siyasetin devre dışı kalmaması için destek verdik.

 

SİYASETİ HDP’NİN TEKELİNE BIRAKMAMALIYIZ

Bölgedeki İslami oluşumlar Kürt toplumu adına neler yapabilir?

7 Haziran'dan sonraki gelişmeler şunu gösterdi ki; acilen bölgedeki İslami cemaatler bir araya gelip bağımsız bir hareket oluşturmalı. Aksi halde bölgedeki siyaseti kendi elimizle HDP'nin tekeline bırakmış olacağız.

 

AZADİ HAREKET’İN MYK’SINDAN İSTİFA ETTİM

Azadi Hareket 1 Kasım’da da HDP’yi destekleyecek mi?

1 Kasım seçimleri için HDP ile ekstra bir ittifak kararı alınmadı ama Azadi hareket oy çokluğuyla 7 Haziran'ın devamı doğrultusunda karar aldı. Fakat ben bu karara muhalefet ettim ve MYK üyeliğinden istifa ettim. Çünkü siyasi sorumluluğunu üstlenmek istemedim. Zira HDP'nin içinde bulunduğu çatışmalar ve gelişmeler beni rahatsız edici boyutlara ulaştı.

 

KÜRT HALKINDAN ÖZÜR DİLİYORUM

Kişisel olarak HDP’ye desteğinizi neden çektiniz?

7 Haziran'dan sonraki gelişmeler aslında seçimlerden önce de ipuçları veriyordu. Gezi’den sonra HDP, Erdoğan karşıtlığı üzerine politika geliştirdi. Oysa ‘Çözüm Süreci’nin diğer tarafı oydu. Yaptıkları açıklamalarla PKK ve HDP’nin ‘Çözüm Süreci’ne ihtiyacı olmadığını gördük. Bölgedeki sorunlar siyasetle çözülsün diye HDP’ye destek verdik, ama çözüm getirmeyi beceremedik. Ben kendi adıma hem Kürt halkından hem de kafasını karıştırdığım insanlar varsa onlardan özür diliyorum.

 

HDP’nin her şartta Cumhurbaşkanını ve hükümeti suçlayanlar ağız birliği etmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir tarafta Erdoğan, diğer tarafta Erdoğan karşıtları var. Tüm muhalefet bu karşıtlık üzerine kurulmuştur. Bir kısım sermaye, medya ve Paralel Yapı’nın siyasi profile ihtiyacı vardı. CHP ve MHP dışında asıl muhalefeti bu grup oluşturuyor. Bu kesimin sözcülüğünü de şu an HDP yapıyor.

 

HDP, ERDOĞAN KARŞITLIĞINI İDEOLOJİ OLARAK SEÇTİ

HDP’nin sizi de rahatsız eden söylemleri Kürt halkını nasıl etkiler?

HDP’deki kitleyle kendi propaganda güçlerini birleştirdiler ve Erdoğan’a karşı savaş başlattılar. Biz Azadi Hareketi olarak bu politikayı şiddetle eleştirdik. ‘Çözüm Süreci’ için bir araya gelmiş Kürt siyasetini bu tutum parçalar. ‘Bu uç kutupta bizim bulunmamız mümkün değil’ dedik. Bu ideolojik tercihi yüzden HDP’yle ittifak yapmadık, biz onlarla Kürt halkı için bir araya geldik. HDP ise Erdoğan karşıtlığını ideolojileri haline getirdi. Bu Kürt siyasetinin parçalanması demektir. HDP’nin söyleminin Kürt toplumunun lehine bir politikaya çevirdiğine inancım sıfır olduğu için verdiğim desteği ben geri çektim.

 

PKK’YI DESTEKLEMEYE ELLERİ MAHKÛM

Mecliste siyaset yapma imkânı elde etmiş olmalarına rağmen HDP neden açıkça terör örgütlerini destekliyor?

Siyasi ortamı terörize eden unsurları desteklemekten başka çareleri var mı acaba buna bakmak lazım. PKK’yı desteklemeye elleri mahkûm olabildiği kadar gönülden de destekliyor olabilirler. Ama sırf bu yüzden onları siyasetten tecrit etmek doğru değil. Sadece siyasette mücadele etmeleri için önlerini açmak lazım.

 

KÜRT HALKINI BÜYÜK BİR ÇIKMAZA SOKTULAR

HDP’nin her fırsatta sarf ettiği hükümet ve Cumhurbaşkanı karşıtı söylemlerinin Kürt toplumu nezdinde karşılığı nedir?

Sadece Erdoğan ve Ak Parti’yi iktidardan düşürmekten başka bir amaçları yok. Güçlü bir sermaye, medya ve kişi ve kurum var arkalarında. Kürt kitlesini manipüle ediyorlar. Yoksa arkalarında büyük bir kitle yok. Kürtlerin, AK Parti karşıtlığının bir aracı haline getirmesi Kürtlerin tarihindeki en büyük trajedidir. Bugün içinde bulundukları çıkmaza Kürtler daha önce hiç girmedi. Bilgi kirliliği altında amaçsızlık adına bir bedel ödüyorlar.

 

KÜRTLERİ SEKÜLEŞTİRMEK TEK AMAÇLARI

Kürtleri hükümete ve Cumhurbaşkanına düşman etmek isteyen çevrelerin asıl amacı nedir?

Kürtleri seküler bir seçmen tabanı haline getirmek istiyorlar. Bu yüzden de muhafazakârları temsil eden ve İslami olarak algılanan parti olan AK Parti’yi her türlü kötülüğün müsebbibi olarak halka göstererek Kürtleri seküler bir taban haline dönüştürmeye çalışıyorlar. Sermaye, medya ve bir kısım güçlü kişi ve kurumlar Kürt toplumunun başkalaşması için mücadele veriyorlar. Bu büyük bir trajedidir.

 

KEMALİZM’İN BAŞARAMADIĞINI YAPIYORLAR

Bölge insanını manipüle etmeye yönelik bu tutumla elde edilmek istenen netice ne olabilir?

Kürtlerin tarihsel iradesiyle, onlar adına yürütülen mevcut politika arasında hiçbir bağ yoktur. Kürt toplumunun geleceği köksüzlüğe mahkûm ediliyor. Onlara “Senin tarihin yok, Araplarla, Türklerle, Farslarla geçmişin yok” diyorlar. Kürtçe konuşan bir yeni ırk oluşturmaya çalışıyorlar ki bunlar aslında Kürt değildir. Kürtleri kendi kimliğini inkâr ettirerek Uluslararası güç odaklarının her an kullanabileceği bir kalabalığa dönüştürmek istiyorlar. Kemalizm’in başaramadığını yapıyorlar şu an.

 

KURT KÜRTLERİN KENDİ İÇİNDE

Kemalizm’in başaramadığını gerçekleştirmeye çalışanları Kürt toplumu fark edemez mi sizce?

Kemalist sisteminin inkâr edip yok saydığı Kürt tarihini şimdi Kürtler adına siyaset yapanlar bizzat gerçekleştiriyor. Kurt, Kürtlerin içindedir. Onlarda bunu düşecekleri gün anlayacaklar ama iş işten geçmiş olacak. Kürt toplumu dışardan gelen tehlikeyi fark edebilir ama kendi içlerindeki tehlikeyi fark etmiyor.

Bölgedeki PKK propagandası özellikle gençleri nasıl etkiliyor?

Bölgede doğan çocuklar PKK’nın içine doğuyor. Onun dışında başka bir dünyaları olmuyor. Tarih, gelenek, din, inanç PKK’dan ibaret onlar için. Bütün dünyanın PKK’dan ibaret olduğunu düşünen bir nesil, ilkel bir nesildir. Bu kişilere Apoist, PKK ırkı da diyebilirsiniz.

 

KÜRTLER ARTIK SERMAYE VE MEDYA İÇİN ÖLÜYOR

Sizce Kürtler adına silaha sarılanlar sadece Kürt hakları için mi mücadele ediyor?

Bugün Kürtlerin ölmesi kesinlikle haramdır. Kürtler artık Kürt hakları için ölmüyor. Bir kısım sermaye, medya kuruluşu ve AK Parti’yle kavgalı kişi ve kurumlar için ölüyorlar. Kürtler kendi hakları için değil, tetikçilik için bedel ödüyorlar. ‘AK Parti’ye düşman değilsen insan olamazsın’ gibi hastalıklı bir fikre inanmaya zorlanıyorlar. Sadece fiziksel vahşete maruz kalmıyorlar, bilgi kaynakları kirletip kurutulmuş olduğu için taraflı bilgiyle beyinleri dolduruluyor.

PKK’nın Suruç’tan sonra saldırılara başlayıp Ankara Katliamı’nın yaşandığı gün çatışmasızlık kararı almasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Roboski olayında saldırıya geçmeyen bir örgüt, Suruç’ta ve Ankara Katliamı’nda çatışmasızlık kararı aldı. Bunun kirli bir siyaset olduğunu ve HDP’ye oy devşirmek için yapıldığı apaçık. Bir halkın hareketi nasıl o halkın trajedisi için siyaset geliştirebilir? 1 Kasım’da bir takım oylar AK Parti’ye kaymasın HDP’ye geri dönsün diye trajedi yaşatılıyorsa Allah’ın laneti onların üzerine olsun.

 

***Kasıtlı olarak, Kürt toplumunun kadim geleneği ve yaşam biçimiyle irtibatı kopmuş yeni bir toplum oluşturulmaya çalışılıyor.

***Kürtlerin kullanıldığı siyasetin tek amacı Erdoğan’ı ekarte etmek. Kürt toplumu bunu ancak vicdanı sızlayınca anlayacak. Kürt toplumunu öldürtüyorlar ve ‘seni devlet öldürdü, ona düşman ol’ diyorlar.

*** Kimse Kürtleri şantaj unsuru olarak kullanamaz. Şunu unutmasınlar ki biz Kürtler olarak şantaj unsuru bir kalabalık değiliz, ümmetin bir parçasıyız.

kaynak. Milatgazetesi

milatgazetesi Yavuz delal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup