Kürt vatandaşın dükkanını yağmalayıp yakmak terör sayılmadı

Dükkanı yağmalanarak ateşe verilen Adıyamanlı Hüseyin Sertaç Kılınç'ın zararlarının karşılanması için Alanya Kaymakamlık'a yaptığı başvuru reddedildi. Gerekçe: Yaşananlar terör sayılmaz!

Kürt vatandaşın dükkanını yağmalayıp yakmak terör sayılmadı
Advert

Alanya’da, iki ay önce “PKK protestosu” gerekçesiyle toplanan yüzlerce kişi, Adıyamanlı Hüseyin Sertaç Kılınç’ın dürümcü dükkanını yağmalayarak, ateşe verdi. Radikal’in ulaştığı güvenlik kamerası ve cep telefonu görüntülerine göre, İstiklal Marşı okuyup slogan atan saldırganlar iş yerinin önünde onlarca jandarma görevlisini olduğu halde dükkanı kullanılamaz hale getirdi. Kılınç, saldırı sonrası 5233 sayılı Terör ve Terörden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun kapsamında Alanya Kaymakamlığı’na başvurarak, zararının ödenmesini istedi. Kaymakamlık, bu saldırıların Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren eylemlerden olmadığını, yani ‘terör’ sayılamayacağını savunarak, Kılıç’ın talebini reddetti. 

 YAĞMA ‘TERÖR’ SAYILMADI 

Antalya’nın Alanya ilçesinde, 8-9 Eylül 2015’te PKK’yı protesto gösterilerinde 27 iş yeri saldırıya uğramış ve bunlardan 11’i yakılmıştı. O adreslerden biri de Mahmutlar beldesinde yedi yıldır faaliyet gösteren ‘Dürümcü’ adlı işletme olmuştu. Adıyamanlı Hüseyin Sertaç Kılınç’a ait olan Dürümcü, ellerinde Türk bayrakları bulunan yüzlerce saldırgan tarafından kuşatıldı. Güvenlik ve cep telefonu kamerası kayıtların göre Dürümcü’nün önünde toplanarak, İstiklal Marşı okuyan, “Dişe diş kana kan, intikam” diye slogan atan, çoğunluğu çocuk ve gençlerden oluşan grup, önlerinde jandarmalar olduğu halde iş yerine saldırdı. İçeriye giren saldırganlar, bütün eşyaları parçalarken, bir kısmı da iş yerini ateşe verdi. İçerideki Atatürk büstünü çalıp kaçan saldırganlar, arkalarında harap olmuş bir iş yeri bıraktı.

Dürümcü’nün sahibi olan 37 yaşındaki Kılınç, saldırıdan ve yağmadan sonra 5233 sayılı Terör ve Terörden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun çerçevesinde kaymakamlığa başvurarak, mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.  Kaymakamlık saldırının yasa kapsamına girip girmediğini Antalya Emniyet Müdürlüğü’ne ve İl Jandarma Komutanlığı’na sorarak, “eğer terör olayı ise dayanak belgelerinin gönderilmesini” istedi. Alınan yanıtlarda, saldırıların “3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun birinci, üçüncü ve dördüncü maddeleri kapsamına giren eylemlerden olup olmadığına dair bir bilge ve belgenin elde edilemediği, bu nedenle meydana gelen olayların 5233 sayılı kanun kapsamında olmadığının değerlendirildiği, kesin sonucun yargılama sonrası hasıl olacağı” belirtildi. Kaymakam Dr. Hüseyin Tanrıseven de Kılınç’a gönderdiği yazıda, “5233 sayılı kanun kapsamında valilik makamı zarar tespit komisyonunca yapılacak bir işlem bulunmadığını” bildirdi. 

radikal

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler