Kürt'ler Fırat'ı Geçti

ANHA haber ajansı, YPG'nin öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD)'nin Fırat Nehri'nin batı yakasına geçmeye başladığını duyurdu

Kürt'ler Fırat'ı Geçti
Advert

QSD, Kobanê'nin güneyinde IŞİD'in kontrolünde bulunan Teşrin Barajı'na yönelik operasyon başlatmış ve baraj ele geçirilmişti. Operasyon sırasında  IŞİD'lilerin barajın öte tarafı ve Minbic köylerine doğru geri çekilmek zorunda kaldığı bunun üzerine QSD güçlerinin de Fırat’ın öte tarafına geçtiği belirtildi.

Türkiye, geçmişte Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun ağzından pek çok kez YPG'nin Fırat'ın batı yakasına geçmesinin "kırmızı çizgi"leri olduğunu belirtmişti. QSD Kobanê Sözcüsü Şervan Derwiş, "QSD olarak halklarımıza verdiğimiz sözün arkasındayız. DAİŞ çetelerin olduğu yere kadar gitmeye kararlıyız, halkımızı çetelerin elinden özgürleştirmek için ne kırmızı çizgiyi, ne sınırları, kimseyi tanımayız" dedi.

Derwiş, IŞİD'in büyük bir panik yaşadığını, Rakka ile Cerablus, Minbic arasındaki hattın kesildiğini belirtti. Derwiş, "Aldığımız son bilgilere göre, barajın da özgürleştirilmesinden sonra Minbic'te sivil bir insanı infaz ettiklerini öğrendik. Şimdi de halkın üzerinde baskı, korku salmak istiyorlar. Nasıl ki Kobanê'de kırıldıklarında Rakka da halka saldırdılarsa, şimdi de Minbic'te halka baskı uyguluyorlar" dedi.

Bu hamlede 25 km2 ilerlediklerini ve bu mesafenin de askeri anlamda da büyük bir başarı olduğunu dile getiren Derwiş, "Bu başarı, zafer halkımıza kutlu olsun. Bu zafer halkın zaferidir" dedi. QSD olarak Hol hamlesinin ardından bu hamlenin ikinci büyük hamle olduğunu dile getiren Derwiş, bu şekilde halkların özgürlüğü için operasyonlarına devam edeceklerini söyledi. Suriye halklarına söz verdiklerini belirten Derwiş, "Biz kuruluşumuzu ilan ederken, halkımıza DAIŞ çetelerinin zulmü altındaki halkımızın özgürleştirmesi için her yere gitmeye hazır olduğumuzun sözünü vermiştik. Biz bu sözümüzün arkasındayız. Çetelerin zulmü altında olan halkımızın özgürleştirilmesi için devam edeceğiz. Bunun için biz kırmızıçizgileri, sınırları ve hiç kimseyi tanımayız" şeklinde konuştu. Derwiş, şu ana kadar 60 köy, onlarca mezra özgürleştirildiğini, bunun yanında da çetelerin 40 cenazeleri, çok sayıda ağır silahların da olduğu cephanelik ele geçirdiklerini bilgisini verdi.

Rojava Suriye Türkiye Konani Fırat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup