La Hani Türkiyeleşmeydi ?

Vural Kalman yazdı

La Hani Türkiyeleşmeydi ?
Advert

Halkların demokratik partisi (HDP) kuruluşundan itibaren farklı renkleri ve farklı fikirleri içinde barindirarak 'Türkiyede ki yaşayan halkların kardeşliğin sesiyiz' diyerek yola çıktı.


Farklı söylemler, barış dilini sık sık kullanması kucaklayıcı bir tavır ve tutum göstermesiyle belkide, Türkiyede yaşayan herkesi etkiledi.


7 Haziran da beklemediği başarılı bir sonuçla meclise girerek ülke siyasetine farklı bir soluk getirdi.

Her ne kadar iktidar partisiyle dozajı sert olan diyaloglara,atışmalara tanık oluyorduysak yine de herkesi tebbesümlendiriyordu.


Türkiyede ki yaşayan halkların, işçilerin, emekçilerin sesiyiz,ezilenlerin umuduyuz diyerek oy devşirme, oy toplama siyasetini belki iyi yaptı.


Ama erken gelen şımarıklık kendisine oy veren çoğu seçmeni hayal kırıklığına uğrattı.


Hani derler ya ''yalancının mumu yatsıya kadar yanar" HDP'nin siyaseti de hendeğe kadar dayandı, hendek siyasetine kadar nefes alabildi ancak.

Belki de HDP liler bu yazıyi okuyunca bana kızacaklar. Ama kendileri de Türkiye de yaşayan halklara karşı ne kadar mahçup olduklarını kendileri de fark etmişlerdir.


Parti çalışanları şehirleri,köyleri,sokakları,evleri gezerek HDP'nin bir Türkiye partisi olduğunu- olacağını anlatmaya çalıştılar.


Her kesimin gönlünü kazanmaya çalışarak meclise girmeyi başardılar.


Hadi Türkiye'nin doğusu buna pek kanmadı diyelim peki HDP'nin batıda ki yaşayan seçmenine tatmin edici nasıl bir açıklaması nasil bir cevabi  olacak? "Efendim sizden aldığımız göçle Diyarbakır da Cizre de hendek mi kazdik" diyecekler.

Türkiye partisi olma yolundan vazgeçerek bölge partisi olmayı mi seçtik diyecekler!


Hani  Doğu-Bati ayrimi  yoktu?


Söylediğiniz koskocaman yalanı nasıl düzelteceksiniz bunun da hesabını yapmak gerek.

Haziran seciminde aldığı yüzde 13.8'lik sonucu kendi başarisi olarak görmek,1 Kasım da yüzde 10'lara kadar düşerken de, halkın korkaklığı ve halkın ihanetliği diye suçu başka yerde aramak, hiç bir olumsuz olayı ve  sonucunu da kendilerine mal etmeden halka mal etmekte ne kadar bir tutarsızlık için de  olduğu da apaçık ortada.


Kendisi  gibi düşünmeyenleri ya saray yanlısı ilan etmek. Kendisi  gibi düşünmeyen kürdü hain satılmış ilan etmek karalamak ve itibarsizlaştırmaya  çalışmak demokrasinin teminatayim diyen bir partiye ne kadar yakışık kalır o da kamuoyunun takdiri.

Demokrasi ve özgürlükleri savunan bir partinin, Kürt  gençlerine silahla çözüm göstermesi, çözümü silahta araması son derece yanlış bir tutumdur.


Evet ortada olan haksızlıklar var bunu kimse inkar edemez, ama bunun çözümü de silah olmamalı artık.


Demokratik çerçevede silahtan,çatışmadan uzak daha yapıcı bir dil kullanarak, soruna yaklaşması herkes için daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.


Bu süreçte HDP ile müzakere yapan tarafında, ülkenin geleceği için ayriştırmadan uzak bir dil kullanması daha olumlu tutum göstermesi, Demokrasi çıtasını daha yükseltmek için bir şans olacaktır.


Ve sorunun sonucuna değil,asıl kaynağına inmek sorunun neden kaynaklandığını görmek, tartışmak daha gerçekçi daha umut verici olacaktir. Bu anlamda herkesin bir özeleştiri yapması gerekecektir.


Ülkenin en ciddi sorunu olan,Türkiye de yaşayan her kesimi ilgilendiren ve kroniklesmeden çıkıp, bulaşıcı bir sorun haline gelen,üstelik büyüyen ateşe benzin dökmenin bir anlamı yok artık.


Kürt siyasetçilerin hendek siyasetinden ciddi anlamda vazgeçerek Türkiyede ki halkların kardeşliği sloganını hendeğin arkasında değil parlemento da haykirmalıdır.

Aksi takdirde böyle bir tutum  ne kürt bölgelerinde ne de ülke genelinde haklı olacak ve  haklı kalacak bir yönü  de olmayacaktır.


Demokrasi ve özgürlük hendek kazarak,orada yaşayan masum insanları perişan ederek,insanları yerinden yurdundan etmeye neden olarak,şehirleri yakarak, okulları yakarak, sağlık kurumlarını bombalayarak, yanlışa karşı yanlışla cevap vererek hiç bir haklı yanı olamaz zaten böyle bir yaklaşım, toplum içinde de yer edinenemez.

Kürt gençlerine dağın yolunu,hendeğin arkasını gösterenler, kürt şehirlerini yakıp,yıkanlar 
kürtlere en büyük ihanetliği yapanlardır.

VURAL KALMAN

Vural Kalman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ali     2016-01-08 Sokaklara taşındı bu anlamsız savaş, sokaklarda ölüyor Kürdler ve çocukları,Sokaklar köstebek tarlasına döndü ve sokaklar kan gölüne döndü ve kan kokuyor ve halen o sokaklarda az da olsa yaşam var. Yani olay sokaklarda geçiyor, Sokaklarda bu kadar kan varken yazının sokak diliyle yazılmış veya yazılmamış olmasının çokta bir anlamı yok
realisttt     0000-00-00 Adam iyi yazmış kim ne diyorsa desin.esat kardeş siyaset zaten sokak diliyle yapılır:))))
ESAT     2016-01-05 sokak diliyle yazılmış basit bir yazı bundan iyisi SÖZCÜ gazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler