Leyla Zana Kükredi / Avesta Zanayi

Türkiye de 24 yıl içerisinde değişti dediler, hem de baştan başa değişti, zenginleştik, demokratikleştik. Hatta Kürtleri tanıdık, haklarını verdik dediler.

Leyla Zana Kükredi / Avesta Zanayi
Advert

Yıl 1991 ürkek ve çekingen bakışlarla kürsüye doğru ilerlemişti, başına neler geleceğini çok iyi biliyordu, ama halkına verdiği bir sözü vardı ne pahasına olursa olsun o sözü gerçekleştirecek ve Kürtlerin var olduğunu bu inatçı, zalim, sisteme kanıtlayacaktı.

İçerde adeta kuzuyu bekleyen 500’den fazla kurt vardı, ağızlarında salyalar, sistem ve anayasadan aldıkları güç ve destekle ürkek kuzuyu param parça etmeye hazırdılar

Yürüdü kürsüye doğru, bir Kürt kadını edasıyla, on yıllarca yasaklanmış bayrağının renklerini başına asarak yürüdü, korkuyordu, ama bir o kadarda gururluydu yürükken, adeta kendisini yiyecek gibi bakan çakalları görmezden gelerek.

Başladı yemine ama kuzuyu bekleyen Kurtlar masalara yumruklarını vurarak protesto ediyorlardı bu Kürt kadınını, tahammülleri yoktu bir Kürt kadının mecliste yürümesine, tahammülleri yoktu kürtlüğünü haykıracak bir sesinin mecliste yükselmesine.

Yürürken bütün putlar titriyordu, yürürken kalplerde dolan kin ve buğzları dışarı fışkırıyordu ve yürürken zalimleri, gaddarları ayaklarının altına almış çiğniyordu.

Ve yaptığı yemin ile tarihe geçmişti Zana, silahların, ölmenin, öldürmenin getiremediği bir ses ve çığlık yükseltmişti, putlar ülkesinin meclisine, bir İbrahim olmuştu, milyonlara haykırmıştı, Kürtlerin var oluşunu.

Tüm Kürt ulusuna Cesaret vermişti zana’nın bu çıkışı, utanmaları gereken yerden utanmış, var olmaları gerektiğine inanmışlardı.

Tam 24 yıl geçti. Bu 24 yıl içerisinde devletler kuruldu, devletler yıkıldı, bağımsızlığını ilan eden devletler bu yıllar içerisinde süper devletler oldu.

Türkiye de 24 yıl içerisinde değişti dediler, hem de baştanbaşa değişti, zenginleştik, demokratikleştik. Hatta Kürtleri tanıdık, haklarını verdik dediler.

Eee biz inanmadıksa da, 13 yıllık iktidar, arkasına aldığı milyonlara inandırmıştı bu pembe yalanı.

Ama bu yalanları yine yıkacak, başlarına geçirecek bir asil Kürt kadını vardı, göbekleri büyütmüş, işi gücü el kaldırmak olan 500 vekile inat yine sisteme başkaldırdı.

Biz yine şunu gördük ki 24 yılda bu ülkede hiçbir şey değişmemiş, çağ atlayan 20 yıllık ülkelere inat 100 yıllık cumhuriyet halen yerinde saymaya devam ediyor.

Bir tek şey değişmişti, 91 yılında Kürtlere ve bu asil kadına kin ve nefretle bakanlar, laik ve Cumhuriyetçiler iken, şimdi ise o dönemde de mazlum durumunda bulunan İslamcılar, Kürt halkı ve milletini kabul edemiyorlardı. Hem de ne İslam’a, ne kardeşliğe aykırı bir şey olmadan, kendilerinin inandıkları din ve imana göre Irkçılığı ret ettiği halde, bu zevatlar çıldırıyordu.

Evet, Türkiye’de yalnızca Türk milleti yoktur, Türkiye Milleti vardır, bu niye size batıyor, niye buna uyuz oluyorsunuz?

Ben bir bayan olarak, değerli Leyla Zana’yı tebrik ediyorum, bu onurlu duruşu ile içimizdeki ulusal bilinci tekrardan yeşertmiştir. Kürt hareketi içerisinde çöreklenmiş Türk soluna inat, Kürtlerin var olduğunu bize göstermiştir.

Leyla Zana bir aslandır ve Kürtlerin ininde kükremiştir…

Her biji Leyla Zana

Avesta Zanayi

Avesta Zanayi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler