Münafıklık yâda çift taraflılık

Yazarımız Mevlüt Bayraktar yazdı

Münafıklık yâda çift taraflılık
Advert

İslam literatüründe sık karşılaştığımız bir kelimedir ‘Münafıklık.’ Özelikle İslam’ın hakim olduğu, güçlü olduğu zamanlarda hak dine inanmayan birçok insan, korkularından mı desek, çıkarlarından mı desek inanıyor gibi görünerek kendilerini yıllarca kamufle ederek, hayatlarını idame etmiş ama bu gizlilik içerisinde dahi kendi inançlarını yaşamaya devam etmişlerdir.

 

İşte bu kişilere Kur’an ‘münafık’ diyor.

 

Bir bakıma ikiyüzlüler yani

 

Çift taraflılar

 

Yâda bir yazarın deyişiyle iki dinliler mi desek.

 

Ne desek diyelim bu haylaz ve bir o kadarda yaramaz çıkarcı insanlar, o tarihten bu yana, bu pis ve o kadarda zararlı alışkanlığı adet edinerek bu güne gelmişlerdir.

 

Bu münafıklık hali öyle bir hal almış ki, artık bunu yaşayanlar, bu yaşadıklarını hak olarak bilmeye başlamışlar.

 

Aslında beni hiç ilgilendirmiyor, kimin neye inandığı, kimin nasıl yaşadığı. Herkes kendinden sorumludur ve pekâlâ herkeste en az benim kadar neyin ne olduğunu biliyordur. Bunun için kesinlikle hadsizlik yaparak birilerine ‘aman niye böyle yaşıyor, niye böyle inanmıyor’ deme cüretinde bulunma hakkını kendimde bulmuyorum.

 

Ama çift taraflılık yaparak, birilerine zarar verdilerimi, birilerini kandırıp dünyalarını yıktılar mı işte o zaman akan sular durur ve ‘Hop kardeşim, ne yapıyorsunuz?’ deme hakkını kendimizde buluyoruz.

 

Özelikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında, cadı kazanına dönen, Arap saçına karışan toplum ve insanlar ne yapacağını, ne söyleyeceğini kestiremiyor. Özelikle bu çift taraflı oynayanlar olarak aktardığımız beyler, toplumu terbiye etme, hizaya getirme adına devamlı tehditler savurabilmektedir.

 

Öyle bir hal aldı ki toplum, en yakınındaki kişiden bile şüphelenir duruma düşüldü, giderek ya ispiyoncu yada iki taraflı topluma doğru maalesef sürükleniyoruz.

 

Paranoyak bir hal almış durumdayız. Ve hiçte hayra alamet değil.

 

—Ne yaparsanız yapın biri bir şeye inandı mı onu ikna etmeniz çok zor.

 

İnsanları artık eleştirmeyi fazla sevmiyorum. Eskiden çok insanları yada kurumları eleştirirdim ama vazgeçtim artık. Anladım ki huylu huyundan vazgeçmiyor. Siverek gibi bir yerde de hepimizin bildiği gibi ne dürüst bir gazetecilik sergilenebilir nede yazarlık. Eleştirseniz de, yerden yere vursanız da boş. Söyledikleriniz veya yazdıklarınız bir kulaktan girip başka bir kulaktan çıkıyor.

 

Bunu yazarken büyük şair olarak bilinen Abdulhak Hamit ile ilgili bir şey geldi aklıma, geçtiğimiz günlerde okumuştum. Abdulhak’ın eşinin vefat etmesi üzerine Lüsyem adında bir gayr-i Müslim hanımla evleniyor. Bu hanım çapkınlıkları ile önlüdür ve evlendikten sonrada bu çapkınlıklarına devam etmiştir. Lüsyem’in birçok kişinin diline düşmesi ve bir çok yerde dedikodularının yapılması üzerine aile büyükleri toplanır ve konuyu Abdulhak’a anlatırlar, Abdulhak soğukkanlılıkla akrabalarını dinler ve ‘icabına bakacağını’ söyler.

 

Aradan on veya onbeş gün geçer Abdulhak tüm aile büyüklerini toplayarak ‘Söylediğiniz skandalı araştırdım, hiç aslı yokmuş. Konuyu Lüsyen hanıma sordum ‘aslı yoktur, bu bir iftiradır’ dedi, diyor ve kimsenin konuşmasına müsaade etmeden toplantıyı bitiriyor.

 

Çünkü Abdulhak’a kim ne derse desin, inanmak istemez, Lüsyem hanımı kaybetmek hiç istemez, ondan dolayı dünyadaki herkes Lüsyem hanım çapkınlık yapıyor dese dahi Lüsyem hanım ‘bu iftiradır’ dese konu kapanmıştır.

 

Bilemem anlatabildim mi?

 

—Siverek Milli eğitiminde ne oluyor

 

Siverek Milli Eğitim Müdürlüğünde son bir aydır hareketli günler yaşanıyor. Genelgeler, atamalar havada uçuşuyor. Biri geliyor biri gidiyor. Birçok ücretli öğretmen ders başındayken, görevden alındığı haberi alıyor, bir liste ardından başka bir liste hazırlanıyor. Ne oluyor beyler aranızdaki kişisel sorunları ne diye 76 bin öğrenciye yansıtıyorsunuz?  2 ay oldu okullar açıldı, eğitim sistemini halen rayına utturtmadınız, ayıp yani!

 

Bu Milli Eğitim müdürlük koltuğu daha da enteresan, tam hatırlamıyorum ama 92’li yılların hükümetine dönüştü, hani bir ayda bir kaç Başbakan değişiyordu ya işte bizimde Milli Eğitim Müdürlüğü vekillilikleri bir ayda, birkaç defa el değiştirdiğini duyduk. Bakalım ilerdeki günler neyi gösterecek, merekla izliyoruz.

Mevlüt Bayraktar

Münafıklık yâda çift taraflılık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler