Obama’dan ‘Kürtler ancak öyle başarır...’

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama’nın özel temsilcisi Brett McGurk, Kürtler’in IŞİD’le mücadelede başarı için birlik olmalarının şart olduğunu söyledi.

Obama’dan ‘Kürtler ancak öyle başarır...’
Advert

ABD Başkanı Obama’nin IŞİD’le Mücadele Küresel Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, Perşembe günkü günlük basın brifinginde, savaştaki son gelişmeleri değerlendirdi.

 

Rûdaw  muhabirinin, “Kürdistan Bölgesi’ne askeri destek verilirken şart koşuyor musunuz?” sorusuna, Brett McGurk şu yanıtı verdi:

 

“Askeri destek konusunda bütün taraflarla sık sık görüşüyoruz. Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile görüşüyoruz ve başarılı olmaları için ihtiyaçları olan herşeyi sağlamaya çalışıyoruz.”

 

Kobani’yi örnek verdi

 

IŞİD’le mücadelede başarılı olunması için Kürtler’in birlikte hareket etmesi gerektiğine vurgu yapan McGurk, “Kürtler birlik olmalı çünkü, bunu sağlarlarsa hiçbir şey onları yenemez. Biz bunu Kobani’de gördük” dedi.

 

Kürt partilerini bölümüş bir şekilde gördüklerinde çok üzüldüklerini dile getiren McGurk, “Çünkü bu savaş henüz bitmedi. Kürtler hergün şehit veriyor. Bu yüzden biz sürekli saflarını birleştirmeleri için tavsiyelerde bulunuyoruz. Siyasi sorunlar sonra da çözülebilir, buna vakitleri olacak. Şimdi ciddi bir şekilde Kürtler tehdide karşı bir olmalı” diye konuştu.

 

Peşmerge Güçleri’nin Kobani’ye gidişi konusunda da Obama’nın temsilcisi, şunları anlattı:

 

“General John Allen (Brett McGurk’ten önceki temsilci) ile beraber bir akşam Ankara’daydık. Türkiye Başbakanı ile peşmergelere silah gönderme ve Türkler’in mücadelede rolü hakkında konuştuk. Ondan sonra Kürt peşmergelerine bir yol açtılar. Kürtler’in gerçekten bu tehdide karşı birlik olduğu bir andı ve IŞİD’e belirleyici bir darbe vurdular.”

 

Rojava’ya askeri destek

 

Obama’nın temsilcisi, “Rojava’daki Kürt liderleri Amerika’nın yaptığı askeri yardımların yeterli olmadığını ifade ediyor. Neden ikilem içindesiniz? Neden hava operasyonları yaparak yardım ettiğiniz halde silah vermiyorsunuz?” sorusunu da şöyle yanıtladı:

 

 

“Burada görüşmelerin detaylarına girmeyeceğim. Ancak IŞİD’e karşı savaşan gruplarla çalışmaya devam edeceğiz. Onların başarı için herşeye sahip olduklarından emin olacağız.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler