Paris’te öldürülen üç Kürt kadını Siverek’te anıldı

Siverek'te 9 Ocak 2013 tarihinde Pariste öldürülen 3 Kürt kadın siyasetçi için basın açıklaması düzenlendi

Paris’te öldürülen üç Kürt kadını Siverek’te anıldı
Advert

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde Kadın Özgürlük Mücadelesi platformu, öncülüğünde bir gurup Paris’te Kürdistan Enformasyon Bürosu’na yapılan saldırı sonucu hayatını kaybeden Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Söylemez için basın açıklaması düzenledi.

İlçenin Kanlıkuyu Meydanında gerçekleştirilen basın açıklamasında '     Üstü örtülen cinayetlerin bir an önce aydınlanmasını ve suçluların cezalandırılması' istendi

gurup adına basın açıklamasını okuyan İnci Korkankorkmaz " Paris’te katledilen Sakine, Fidan ve Leyla’nın mücadelesini miras alan biz kadınlar, üç yıldır katliamın aydınlatılması için alanlardan ayrılmıyoruz. Katliamın üzerinden geçen üç yıla rağmen bir tek Ömer Güney tutuklandı. Tutuklandığı süreçte PKK ile de ilişkilendirilmeye çalışılan Ömer Güney’in MİT elemanı olduğu ve suikastın uluslararası bir komplo olduğuna dair ciddi kanıtlar bulunmasına rağmen olay aydınlatılmıyor. Bu katliamın aydınlatılması aynı zamanda Kürt soykırım operasyonlarının arka perdesinin gün yüzüne çıkması demektir. Kürt halkı üzerinden oynanan ve imzalanan yüzyıllık anlaşmalarının deşifre edilmesi ve yenilmesi demektir.

Aydınlatılmamasının sebebi biraz da budur bu anlaşmaların devamı bugün bölgemizde seyir etmeye devam ediyor. Yoğunlaşan şiddet ve savaş, sistematik operasyonlar katliamlar bu davanın susturulması için ısrar ve gerçeklerin karanlıkta kalmasını sağlamayı amaçlamaktadır. 9 Ocak; üç Kürt kadın devrimci şahsında, aslında vurulmak istenen bir halkın özgür iradesi, var olma mücadelesi ve kadının özgürlük çizgisi olmuştur. Doğuda PKK ve Devlet arasında yaşanan çatışmalara değinerek şunları kaydetti. ‘’Devlet bilinçlenen, direnen örgütlü kadından, Kürt kadın iradesinden korkuyor. Bugün Sur’da, Cizre’de, Silopi’de uygulanan terör değil de nedir? Bir toplumu kendine düşman olarak görmek değil de nedir? Bölgenin birçok yerinde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarındaki katliamlar da kullanılan Esadullah Timi ve Glayöl devletin de IŞID'leştiğinin göstergesidir. Rakka’da IŞID tarafından kafası kesilerek katledilen gazeteci Rukiye Hasan da 3 gün önce Silopi’de devlet tarafından katledilen Seve Demir, Pakize Nayir ve Fatma Uyarı da bu katliamcı erkek egemen zihniyetin bir ürünüdür. Onların direnişi bizim direnişimizdir, öz yönetim direnişi yaşam için bir direniştir. Seve, Fatma ve Pakize de yaşam için direnişin olduğu yerde, yaşamın kendisi olmak için direniyorlardı. Onların direnişçi ruhları ile tüm kadınları, daha fazla örgütlemeye ve daha çok mücadele etmeye çağırıyoruz. Tüm dünya kadınlarına, gelin bu mücadeleyi yükseltelim ve bu faşist, kadın düşmanı, insanlık düşmanı İŞİD’leşen iktidarı yok edelim. Yeni yaşamı birlikte kuralım çağrısı yapıyoruz’’ dedi.

basın açıklamasından sonra gurup olaysız bir şekilde dağıldı

kaynak: siverekyenihaber

 

siverek haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Motosiklette Koyun Var
Motosiklette Koyun Var