Salih Müslim: Kürd devletinin kurulmasından yanayız

Süleymaniye'deki Amerikan Üniversitesi tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Süleymaniye Forumu’na katılan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, BasNews’in sorularını yanıtladı.

Salih Müslim: Kürd devletinin kurulmasından yanayız
Advert

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Süleymaniye'deki Amerikan Üniversitesi tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Süleymaniye Forumu’na katıldı.

 

BasNews’in sorularını yanıtlayan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Suriye rejimi ile ilişkilerinin iyi olmadığını, çünkü savaşın her geçen gün karmaşıklaştığını belirtti.

 

Müslim, ‘‘Rojava Kürdleri olarak tüm taraflarla siyasi müzakere ile sorunları çözmekten yanayız ’’ dedi.

 

Rojava’da ABD’nin iki hava üssü kurduğuna dair iddialara ilişkin ise Salih Müslim " Bu doğru bir iddia değil. Eğer Rojava’da böyle bir girişim olsa bizim de haberimiz olurdu’’ değerlendirmesinde bulundu.

 

PYD Eş Başkanı, Suriye’de konfederal bir sisteme ilişkin soruyu “Şu ana kadar bu konuda bir girişimimiz olmadığı için rejimle herhangi bir temasımız olmadı. Ancak bundan sonra Rojava’da bu konu için geniş bir toplantı gerçekleştirilmektedir’’ dedi.

 

‘Kürd devletinin kurulmasına nasıl bakıyorsunuz’ sorusuna Salih Müslim, “Biz Kürd devletinin kurulmasından yanayız. Ancak pozitif şartlarda, olumlu bir etki yaratacak şekilde ilan edilmelidir’’ şeklinde cevap verdi.

Salih Muslim Kürdistan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GÖLGE     2016-07-10 MEZARDA KURARSINIZ VATANSIZLAR
Ali     2016-03-22 de git ordan Kürd devletinin kurulmasının önündeki en büyük engel siz ve kuzeydeki yardakçılarınızdır.siz takoz olmasaydınız Barzani çoktan Kürd devletini kurmuştu bile. her Allahın günü Güneyli Kürtlerin rızkını ve peşmergenin gelirini taşıyan petrol boru hattına sabotaj yapmasaydınız, bağımsız Kürdistanı desteklemiyoruz demeseydiniz,Bağımsız Kürdistan fikrini tarihin çöplüğüne atık (hatip dicle)demeseydiniz,Ulus devlet yeni sınıfsal farklılıklar yaratır(apo) demeseydiniz Kürdistan kurulmuştu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler