Şırnak'ta Savaş konsepti devrede

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde yoğun çatışmaların yaşanırken, ilçenin tanklar tarafından dövüldüğü bildirildi.

Şırnak'ta Savaş konsepti devrede
Advert

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Şırnak’ın Cizre İlçesi'nin Nur, Sur ve Yafes mahallelerinde sert çatışmaların yaşandığı bilgisi geliyor.

Elektriklerin kesildiği kentte, polisler ve askerler tarafından sıklıkla aydınlatma fişeği kullanılırken, birçok mahallede, halkın elektrik kesintilerinin ardından gürültü eylemine başladığı belirtildi.

Cizre'nin hâkim tepelerine konuşlandırılan tanklar dün ilçe merkezine indi. Çok sayıda güvenlik görevlisinin katıldığı operasyona havadan helikopterler de destek veriyor. Tanklar Cudi, Yafes, Sur ve Nur Mahallesinde bulunan hendek, barikat ve evleri ateş altına aldı. İlçeden dumanlar yükseliyor.

Kepenklerin kapalı olduğu ilçede, polisin yasağa rağmen caddeye çıkan vatandaşlara gaz bombasıyla müdahale ettiği atılan yoğun gazlar nedeniyle bazı evlerde bulunan çocuk ve yaşlıların fenalık geçirdiği öğrenildi.

Silopi'de yoğun saldırı

Öte yandan sabah saatlerinde özel harekat polisleri tarafından tüm evlerin arandığı Silopi'den de çatışma seslerinin geldiği öğrenildi.

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü Twitter hesabından yaptığı duyuruda "Çok yoğun bir saldırı var" dedi. Silopi'de bulunan Encü, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından Silopi'de İpek Yolu'nda çekilen tanklara ait bir fotoğraf paylaştı. Encü fotoğrafa, "Silopi'de mahalleler tanklarla dövülüyor" mesajını yazdı

HDP milletvekili Ferhat Encü'nün Silopi'de bulunduğu ev dün özel harekatçılar tarafından basılmış, çekim yapan Encü'nün telefonuna el konulmaya çalışılmıştı

Günler öncesinde öğretmenlere ilçeleri terk etmeleri istenmişti. Milli Eğitim'in Cizre ve Silopi'deki öğretmenlere adeta "ilçeyi terk edin" mesajı sonrası Cizre'de bir öğretmen yaşananları anlatmıştı. Öğretmen, "Kaçmanız için 14'üne kadar vaktiniz var" duyurusu yapıldığını aktarmıştı.

 
Şırnak'ta çatışma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek-Hilvan Arası Kaza; 9 Aylık Bebek Hayatını Kaybetti
Siverek-Hilvan Arası Kaza; 9 Aylık Bebek Hayatını Kaybetti
Siverek'te Taşımalı Eğitim Öğrencilerine Yönelik Örnek Proje
Siverek'te Taşımalı Eğitim Öğrencilerine Yönelik Örnek Proje