SİVEREK BUĞDAY PAZARINDA YOĞUNLUK

Siverek Buğday Pazar'ın da hasat döneminin ardından yoğunluk yaşanıyor.

SİVEREK BUĞDAY PAZARINDA YOĞUNLUK
Advert

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Kış ve ilkbaharın aylarının yağmurlu geçmesi nedeniyle, bereketli bir hasat dönemi yaşanan ilçenin buğday pazarında hareketlilik yaşanıyor. Çiftçiler tarlalardan hasat ettikleri ekinlerini satmak için buğday pazarına getirmeleri sonucu, zahire pazarının içinde ve dışında kamyon kuyrukları oluşuyor, zaman zaman tıkanan trafiğe, trafik zabıta ekipleri müdahale ederek, yolu açıyor.

Çiftçiler bu sene ekinlerin iyi verim verdiği ama fiyatların beklenenin altında olduğuna dikkat çekiyor.

20 yıldır Buğday pazarında zahirecilik yapan Mehmet Ali Tonbul konuyla ilgili yaptığı açıklamada “ Geçen yılla oranla bu sene hasat çok verimli geçti, fakat ekilen tarlalarından azlığı yüzünden ilerliye dönük sıkıntı yaşanabileceğini tahmin ediyoruz. Özelikle arpa tarlalarının azlığı hasat sezonunda olmamıza rağmen arpa fiyatı çok yüksek. Bu sene çiftçilerin büyük bölümü mercimeğe yöneldiğinden dolayı, mercimekte bolluk yaşanıyor ve fiyatı geçen yıla göre çok düşük, buğday geçen yıla göre aynı seviyelerde. Siverek piyasasını en fazla ilgilendiren arpa fiyatlarıdır, çünkü Siverek’te hayvancılık çok yaygın, arpa fiyatlarının yüksek olması, hayvancılıkla uğraşan vatandaşları zor durumda bırakacak” dedi

Zahire pazarında mercimek kilosu iki liraya, buğday bir ve arpa ise 9,5 kuruştan alıcı buluyor

Pazar esnafı fiyatların yükselmesinde stokçuların etkisinin büyük olduğunu, hükümetin dışarıdan getireceği arpa ve buğday sayesinde fiyatların dengelenebileceğini, aksi taktirde özelikle arpanın kilo fiyatı 1.50 kuruşa yükselebileceği uyarısında bulundular.

Siverek Siverek haber Siverek Buğday Pazarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler